Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Urejanje prostora po New Agersko ali kdo sploh še potrebuje arhitekta (2285 bralcev)
Nedelja, 28. 5. 2006
NinaK + BlazR



Le kdo potrebuje arhitekta?!?
S prihodom demokracije v Slovenijo je prišla tudi vsesplošna družbena svoboda z neljubim stranskim učinkom, da se ima prav vsak kar naenkrat pravico spoznati na prav vse. Jasno, tudi področje arhitekture in urejanja bivalnih okolij ni bilo nikakršna izjema. Še več. Doživelo je pravo renesanso. Tako poleg uveljavljenih arhitekturno-oblikovalskih praks dandanes močno prosperirajo alternativne metode takšnih in drugačnih samooklicanih »poznavalcev«. Spekter teh metod se razteza vse od relativno benignih odišavljanj prostorov z eteričnimi olji, do milo rečeno neortodoksnih konzultacij z višjimi silami.




Komentarji
komentiraj >>

Re: Vastu
Nik [31/05/2006]

Je že tako da večina ved, ki izhajajo iz Indije (filozofije, meditacije, telovadbe, glasba, medicina, borilne vešče, ljubezen, literatura, drama, ples, itd...) PO DEFINICIJI posvečenih istemu, to je harmonizaciji človeka z okolico in uskladitvi s tistim presežnim (recimo, da mu rečemo Absolut). Prav tako je tudi z indijsko arhitekturo - Vastujem. Vsekakor je Vastu, ali pa vsaj nekateri njegovi deli, zelo stara zadeva, ki ima začetke že v indski civilizaciji. Za mesta te civilizacije, kot sta bili Harapa in Mohenjo daro in tudi druga manjša mesta se ve, da so bila urbanistično planirana, vsa narejena po istem kopitu in da so že takrat upoštevali nekatere principe, ki jih Vastu uči še danes (kolikor je meni znano vsaj orientacija mesta, razporeditev zgradb v mestu, lega vodnih površin - kopališč, pa verjetno še kaj). Vsekakor je misliti, da sta si Vastu in Feng Šui "zelo" podobna, velika neumnost. Podobna sta si ravno toliko druge stvari iz kitajske in indijske tradicije (medicina, glasba, itd...), to je seveda nič. Če je kakšna podobnost je majhna in naključna. Seveda je ´šlepanje´ intervjuvanca na bolj poznani Feng Šui samo reklamni trik, ki naj bi ljudem približal njegovo prodajno znamko. Nekatere druge stvari, ki jih je povedal intervjuvanec, vsekakor zvenijo čudno v današnjem svetu. Podobne stvari se najdejo tudi v drugih indijskih vedah, recimo v glasbi, kjer ob določenih urah enostavno ne igrajo določenih tonov (kar se v modernih izvajanjih tradicionalne indijske glasbe ne upošteva prav pogosto). No, jaz ne bom rekel, da so to neumnosti - že večkrat se je izkazalo, da je pod tradicionalno (tudi mitološko) obrazložitvijo nekega postopka skrit čist racionalen razlog. Da se razumemo: vsekakor nisem za nekritično novodobno nepreverjeno sprejemanje vsega, kar se kaže kot alternativa na določenem področju; potrebno pa je zavzeti realno in realistično stališče, ne pa ideološko metanje vstran tisočih let tradicije. Kako ironično, najprej arhipunktura, ki se ukvarja s "alternativnim sranjem", takoj za njo pa reklama za Drugo godbo, kjer nastopajo glasbeniki iz te iste tradicije, ki igrajo glasbene oblike (rage), ki imajo v indijski tradiciji isti namen, kot predstavljeni Vastu, namreč že prej omenjeno harmonizacijo in uskladitev. Zahodni človek se bo moral enkrat sprijazniti, da njegove tradicije (krščanska, znanstvena, itd.) niso edine na svetu (so si pa glede vrednotenja ne-Evrope na žalost zelo podobne) in da prav zares obstajajo tudi v drugih tradicijah stvari, ki so vredne upoštevanja (ali pa morda celo daleč presegajo naše trenutno znanje - predlog za raziskovanje - indijska jezikoslovna tradicija). Avtorjem bi predlagal, da si za zgled vzamete ostali program Radija Študent in njegovo obravnavo različnih kultur in tradicij.
odgovori >>

    Re: Vastu
    BlazR [31/05/2006]
    Nik, hvala za odgovor in očitno tudi poslušanje oddaje. :) Iz tvojega pisanja razbiram, da je bilo oddajo moč razumeti kot pretežno napad na t.i. ne-zahodnjaške prostorske prakse. Kar je v bistvu kritika oddaje, tako da hvala feedback. Morda lahko v opravičilo le povem, da namen oddaje nikakor ni bilo pljuvanje po tradiciji (kdor je poslušal prejšnjo oddajo, bo vedel, da sva avtorja Arhipunkture vse prej kot nastrojena proti kakršnikoli tradiciji) oz. nekih starodavnih disciplinah. Je pa bila tokratna Arhipunktura namenjena raziskavi megle, ki jo oblikuje široka ponudba takšnih in drugačnih praktikantov (izkoriščevalcev, nemara celo šarlatanov?), ki "nam zahodnjakom" ponujajo lično zapakirane in nemalokrat močno modificirane modrosti starodavnih, pretežno vzhodnjaških tradicij. Skratka oddaja nikakor ni problematizirala tradicionalnih praks, ampak njihovo, pogosto šarlatansko apliciranje v "našo sodobno kulturo", ki je v veliki meri zgolj pogojeno z zahodnjaškim potrošniškim kapitalizmom. Pa še to, kot opomba. Arhipunktura ni mišljena kot seriozna oddaja. Nasprotno, bolj gre za neko zajebantsko, nergaško zadevo, ki je ne gre jemati preveč absolutno oz. ideološko. :) Še enkrat hvala za feedback in LP! :)
    odgovori >>