Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ponedeljek 17. 7. ´06 2006 ob 19.00 (ponovitev 24. 7. ´06 ob 10.00) THE DITTY BOPS: Moon Over the Freeway (Warner Bros Recordings, 2006) (2902 bralcev)
Ponedeljek, 17. 7. 2006
barbara



The Ditty Bops: Moon Over Freeway

Poglejte kako sta The Ditty Bops s svojim drugim dolgometražcem Moon Over the Freeway gusarsko zavzeli celo Ameriko; od Los Angelesa do New Yorka.... (v celoti!)


* Če ste pripravljeni na kakšno res pogumno poletno avanturo, ste se znašli na pravem mestu. Nocojšnji gostji Abby in Amanda, ki slišita tudi na ime The Ditty Bops se v teh dneh nahajata sredi turneje in vas vljudno vabita, da se jima pridružite. Dekleti sta si namreč za promocijo njunega drugega dolgometražca Moon over the Freeway izbrali prav posebno pot. Prepotovati nameravata celotne Združene države. Vstopna točka L.A., od koder sta se poslovili pred dobrim mesecem ima pred seboj točno določen cilj; New York.
Njuna pot je v teh dneh na dobri sredini. Na internetni strani, kjer pridno beležita svoje dogodivščine, lahko recimo preberete, kakšna hrana ju drži po koncu, koliko povoženih kač, kuščarjev, ptičev in štirinožcev sta do sedaj našteli, se pozabavate ob Abby-jinih stripovskih road-movie izsekih, med katerimi se znajdejo tudi sicer bolj redki koncertni utripi. Njun podvig nima za podlago le promocije zadnje plate, ki jo boste nocoj slišali. Ta podvig je hkrati neke vrste prizkušnja vzdržljivosti, podkreplejna z eko aktivistično idejo, da je svet na kolesu preprosto bolj pester in barvit.

:Documents and SettingsbDesktopRumble%20Strips%2013.jpg

To bi lahko ugotovili tudi brez vseh teh podatkov, kajti njuna glasba govori sama zase. Že ob prvem poslušanju, ko nam korak zaskače v swing ritmu, spoznamo, da zapuščamo realnost in se hkrati potopljamo v svet poln zaprašenih junakov. Pred očmi zaplavajo gusarske ladje, prijahajo kavbojci in klovni skačejo v zrak od veselja. Vse to se dogaja med spreminjanjem žanrov, s katerimi Ditty Bops upravljata svoje krmilo: od swinga, ragtima, folka in zgodnjega popa 60-ih let. Zdi se, da smo vrženi v preteklost, a vse to se še kako dogaja v sedanjosti. Na to nas opozorijo tudi nekateri komadi, ki se nevmesno vrinejo v to poskočno in večinoma zabavno vragolijo.
Moon Over the Freeway se od njunega istoimenskega prvenca razlikuje prav po tej dodatni meri zabavljaškosti. Plata si dovoljuje vse mogoče, predvsem pa odstopa od prvenca, zastavljenega v country – folk špuri, po kateri sta predhodno shodili. Če vzamemo v zakup, da se dekleti zgledujeta predvsem po tercetu The Andrews Sisters, najbolj znani vokalni trojki 30-ih let, ki ji ni bilo para, lahko sklepamo, da je večina njunega ustvarjalnega zagona usmerjena ravno v vokalno plat. Nežni, usklajeni, ritmični vokali so prepoznavni znak, od katerih ne odstopata. Poleg slednjih uporabljata še cel kup inštrumentov: kitara, mandolina, violina, citre in različni sempli, s katerimi opravljata, se znajdejo v družbi klavirja, kontrabasa in bobnov, s katerimi jima priskoči na pomoč moški del skupine, ki večinoma ostaja anonimen.
Očitno pri Ditty Bops lahko govorimo le kot o duetu. Ta dvojina pride na plano prdvsem pri živih nastopih, ko dekleti med enim komadom in drugim na odru uprizarjata lutkovne predstave in burleskne plese, se preoblačita v najbolj bizarne kostume in izvajata teater, ob katerem se izjemno zabavata. Tudi publika ju je vzela za svoje že takrat, ko sta stopili na pot s Tori Amos, Dresden Dolls in Nancy Sinatro. Z Nencyjevim avtogramom na čevljih, pa sta shodili po svoje.

Plata Moon Over the Freeway je vandrava. Komadi so kratki, poskočni in direktni. Dekleti se brez odvečne patetike prpuščata radostim življenja in živita za danes: »Contrary to poular opinion/ the very best things in life are for free/ Through a practice that i call donation/ I got the things i want very easily.« prepevata v komadu Angels with an attitude in nam izdata svoj metafizičen recept: » I've got a chip on my shoulder and a halo on my head/ I'm an angel with an attitude and my favorite color is red/ I've got God on my side/ Who's that? I don't know/ But I'll practice my religion while I'm stepping on your toes.« Življenje se ob poslušanju njune glasbe zdi lahkotno in preprosto. Tudi takrat, ko v priredbi Bye Bye Love The Early Brothers-ov, mahata sreči in ljubezni v slovo.
Kako lepo bi bilo živeti to kar živita The Ditty Bops. A kaj, ko smo predaleč od Kansasa, da bi se pridružili njuni potujoči karavani. Na žalost pa smo tudi že spoznali, da je glas Čarovnika iz Oza samo majhen možic za zaveso in da se v realnost kdaj prikrade tudi kakšna bolj temačna plat, s katero ne moremo obračunati s preprostim trkom rdečih čeveljcev ob tla.

Iz poletno navihane plate Moon Over the Freeway boste poslušali sledeče komade: Moon over the Freeway, Angel With An Attitude, Fall Awake, Aluminium Can, Fish To Fry, In the Meantime, It's a Shame, Waking Up in the City, Growing Upside Down, Get Up 'N' Go, Bye Bye Love, Nosy Neighbour in You're Head's Too Big.

pripravila Barbara Prassel


Komentarji
komentiraj >>