Politika> OFF Program

off pijanih škotov
Sreda, 21. 3. 2007

avtor/ica: Urh

še malo, pa bo dvignil kilt
... masovna stavka poteka v Izraelu ...

... najrevnejše države imajo konferenco v Indoneziji ...

... poslanska skupina Socialnih demokratov ima po novem pričakovano 14 sedežev v parlamentu ...

... civilna iniciativa 'tržnice ne damo' je predstavila svoja stališča o tržnici ...


OFF NAPOVEDNIK

Poljaki so vedno manj navdušeni nad škotskimi turisti, ki jih dobro poznamo tudi v Ljubljani, ko pijani izvajajo razne 'vragolije', med drugim tudi skakanje z golo ritjo v Ljubljanico. Seveda te turiste v bivše države Sovjetske zveze, ki so sedaj članice Evropske unije, vleče predvsem nagon po hmelju, saj je cena piva v vzhodnoevropskih republikah za njihove žepe neverjetno nizka. Glede na trenutno konzervativnost poljske družbe ne vemo, ali je ravno to razlog za zgroženost prebivalcev Varšave ali pa so morda Škoti v kiltih zares tako nadležni.

Verjetno bo držalo drugo, saj je glavna zabava škotskih turistov v poljski metropoli to, da navdušeni tamkajšnjim ženskam kažejo tisto stvar, ki se skriva pod njihovim kiltom, medtem ko jih prijatelj slika. Po besedah neke pripadnice nežnejšega spola naj ne bi mogla iti več na sprehod niti za pet minut, da se ne bi našel kakšen nepridiprav Škot, ki bi ji razkazoval svoje bogastvo. Zaradi tega so lokalne oblasti v Wroclavu že začele obravnavati zakon, s katerim bi prepovedale nošenje kiltov v mestu. Jebi ga, škotski turisti so poleg Evropske unije, tržnega gospodarstva, večje moči cerkve in tako imenovane svobode govora, sestavni del tega, kar so vzhodnoevropske države pridobile z razpadom matere Sovjetske zveze.

OFF program

Največji izraelski sindikat je pričel s stavko, kar pomeni, da približno 400.000 zaposlenih v javni upravi ni šlo v službo. Razlog za stavkanje je neizplačilo plač velikemu številu delavcem že več mesecev, najbolj pa je stavka prizadela vladne pisarne in promet. V preteklosti so stavke takšnega obsega začasno ustavile izraelsko gospodarstvo. Po mnenju finančnega ministra Avrahama Hirschsona naj bi delavci dobili svoja izplačila v naslednjih dveh tednih in ni razloga, da bi delavci načrtno paralizirali gospodarstvo. Priljubljenost premiera Ehuda Olmerta – ki ima sicer polne roke dela z nepriznavanjem široke palestinske vlade - pa zaradi stavke še naprej upada.

Pomoč Palestincem, ki so v hudi gospodarski krizi tudi zaradi Izraela, naj bi po poročilu Urada Združenih narodov za koordinacijo humanitarnih zadev v letu 2006 znašala 1,2 milijarde dolarjev, kar je za 200 milijonov več kot leta 2005.
Številka je presenetljiva, ker sta po zmagi Hamasa na volitvah Evropska unija in Združene države Amerike uvedle finančne sankcije proti Palestini. Torej je absurd, da je bil ta denar razdeljen ljudem izven palestinske vlade, da bi z njim ublažili humanitarno krizo, ki je bila povzročena z mednarodnimi sankcijami.

Države v razvoju, ki se na dnevni bazi soočajo z revščino, imajo srečanje v Indoneziji. Tako imenovana skupina G33 bo razmišljala o tem, kako pretrgati gordijski vozel in zaščiti svojo agrikulturo in kmetovalce pred izkoriščanjem s strani svetovnih gospodarskih velesil, k čemur je vse članice G33 tudi uradno pozval indonezijski predsednik Susilo Bambang.
Na zasedanju je prisoten tudi direktor svetovne trgovinske organizacije Pascal Lamy, saj je med drugimi tudi njegova organizacija tista, ki izkorišča države tretjega sveta.

V dveh državah tretjega sveta, natančneje v Slonokoščeni obali in Gani, pa se je en mesec mudil naš sodelavec Marko Doles. Zadnji dan pred odhodom nam je Marko dal še zadnje javljanje.

///////////////////////////////////////////////////////////

Največji nemiri po pregonu islamskih sodišč so se pojavili v Somaliji. Tam je sedem ljudi izgubilo življenje v spopadih z uporniki, prav tako pa se napadi na vlado intenzivirajo. V prestolnico Mogadiš je sicer ta mesec prispelo 1.200 vojakov Afriške unije, ki bodo skušali pomagati pri zagotavljanju stabilnosti v državi. Cilj upornikov naj bi bil preprečiti s strani vlade za april napovedane državne pomiritvene konference. Očitno v Somaliji še dolgo ne bo miru, saj so islamska sodišča napovedala gverilski boj, ki bo dosegel podobne razsežnosti kot v Iraku.

Grčija in Združene države Amerike še vedno niso prepričane, katera gverila se skriva za napadom na ameriško ambasado v Atenah 12. januarja letos, zaradi česar so razpisali milijon dolarjev nagrade tistemu, ki bi jim posredoval informacije o napadalcih. Za napad je sicer prevzela odgovornost neznana levičarska organizacija 'Revolucionarni boj', za katero grška vlada predvideva, da je naslednica mednarodno znane organizacije 17. november, katere voditelje so aretirali leta 2002 po tridesetletnem boju.

Zaradi predvidene lokacije za gradnjo garažne hiše pod živilsko tržnico je civilna iniciativa 'tržnice na damo' predstavila svoje videnje za predvideno načrtovano gradnjo. Več nam bo povedal mestni svetnik in predstavnik zelenih Ljubljane Miha Jazbinšek.

///////////////////////////////////////////////////////////

Ob Evropskem tednu medijev in različnosti – Enake možnosti za vse je Mirovni inštitut naredil raziskavo medijskega poročanja o izselitvi družine Strojan. Kakšni so rezultati raziskave, nam bo povedala udeleženka v raziskavi Julija Sardelič.

///////////////////////////////////////////////////////////

Zveza ekoloških gibanj Slovenije je vladi predlagala, naj ustanovi samostojno in neodvisno službo varuha človekovih pravic na področju varstva okolja, kvalitete življenja in bivanja. Zakaj je po njihovem mnenju to potrebno, nam bo povedal predsednik zveze Karel Lipič.

///////////////////////////////////////////////////////////

V stranko Socialnih demokratov so pričakovano vstopili Anton Rop, Darja Lavtižar Bebler, Marko Pavliha in Milan M. Cvikl. S tem so Socialni demokrati postali tudi najmočnejša opozicijska stranka. Kaj za stranko to pomeni, nam po povedal vodja poslanske skupine socialnih demokratov Miran Potrč.

///////////////////////////////////////////////////////////

ODPOVED: OFF je pripravil Urh, sledi Nevromoment TomažaZ o tem, da politik dlako menja, ne pa tudi oportunistične nravi.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=11435