OFF prvega šolskega dneva in bizarnih tabel ter izjav Ponedeljek, 3. 9. 2007 avtor/ica: Urh
... politična farsa na Japonskem se nadaljuje z novim odstopom ministra in visoke funkcionarke ...
... v Bangladešu bodo začeli soditi bivši premierki, osumljeni korupcije in izsiljevanja ...
... predsedniška kandidata v Sierra Leone pozivata k umiritvi razmer pred nedeljskimi volitvami ...
... 23 podjetij je staršem dovolilo preživeti prvi osnovnošolski dan z otroki ...
OFF NAPOVEDNIK
Še pomnite žalostnega dne iz otroških in adolescenčnih dni, prvega ponedeljka v septembru, ko je bilo treba zgodaj vstati in oditi v tisto ustanovo, ki je skoraj noben od nas ni pretirano maral, šolo namreč. Za razliko od malo starejših prebivalcev pa se današnji čas razlikuje po tem, da je prve septembrske tedne na cesti skoraj za vsakim kotom mož v modrem, ki varuje še posebej najmlajše udeležence šolskega sistema. S čimer ni nič narobe, je pa malce noro to, na kakšna opozorila naletijo vozniki. Vajeni smo že bizarnih tabel, na katerih se nahajajo otroci in nas nagovarjajo: prosimo, pustite nas živeti. Kot da bi se po cestah mudili blazni morilci, ki samo čakajo, da bodo povozili otroke.
Še bolj bizarno izjavo pa je na včerajšnjem nacionalnem dnevniku podal minister za šolstvo in šport Milan Zver, ki se je seveda nerodno izrazil. Ko je z voditeljem spregovoril o otroških žrtvah na cesti, sta prišla do zaključka, da na cestiščih na leto umre približno za razred otrok. In Zver je dejal, zakaj se to ne sme dogajati: premalo nas je, da bi si to lahko 'privoščili', namesto da bi rekel, da je vsako takšno izgubljeno življenje nezaslišano. Torej so iz te izjave otroška življenja v prvi vrsti najbolj pomembna zato, ker nas je premalo in jih rabimo za razvoj, nato so šele pomembna kot taka, sama zase. To nam implicitno pove takšen stavek.
OFF PROGRAM
Japonska vlada se očitno ne more izvleči iz korupcijske krize zaradi odstopov ministrov in visokih funkcionarjev. Tako je le teden po imenovanju odstopil minister za kmetijstvo Takehido Endo, ker je njegova kmetijska zadruga dobila nezakonito subvencijo leta 1999. Endo je namreč navedel višjo škodo zaradi vremenskih nevšečnosti, nasledil pa ga bo Nasatoši Vukabajaši. Povejmo, da je tudi predhodnik Enda, Norihiko Akagi, odstopil zaradi sumljivih finančnih poslov v kabinetu, medtem pa je svoj odstop podala še namestnica zunanjega ministra Jukikota Sakamota. Premier Šinzo Abe, katerega Liberalna demokratska stranka je izgubila letošnje volitve za zgornji dom parlamenta, še vedno zavrača svoj odstop, tako da se na Japonskem odvija že prava farsa.
Farsa se nadaljuje tudi v Bangladešu, kjer je z vojsko podprta vlada prijela bivšo premierko Khaledo Zio in njenega sina, ker sta obtožena korupcije in izsiljevanja. Zia je odstopila oktobra 2006, od januarja letošnjega leta pa veljajo izredne razmere, saj je začasna vlada odpovedala volitve in prepovedala večino političnih aktivnosti. Le ure pred prijetjem Zie pa so padle nove obtožnice proti še eni bivši premierki z imenom Shiekh Hasini, ki jo korupcije obtožuje tudi Zia. Sodišče, kjer Zii sodijo, je obkrožilo na stotine varnostnih sil, saj se pred stavbo pravice nahaja več tisoč njenih podpornikov. Ni kaj, zapletena situacija, v kateri verjetno nihče ni nedolžen.
Predsedniška kandidata v Sierri Leone, opozicijski vodja Ernest Bai Koroma in podpredsednik Solomon Berewa, sta se sporazumela, da ne bosta hujskala svojih podpornikov pred nedeljskim drugim krogom volitev. V prvem krogu volitev je Koroma dobil 44 odstotkov glasov, kar je šest več kot Berewa. V soboto je bilo v spopadih namreč ranjenih okoli 20 ljudi, predsednik v odhajanju Ahmad Kabbah pa je že razmišljal o razglasitvi izrednih razmer. Sierra Leone je bila sicer devet let v krvavi državljanski vojni, ki se je končala leta 2002 in je terjala 50.000 življenj.
Še zelo nemirno pa bo na jugu Iraka, od koder se dokončno umika vojska Velike Britanije. Angleški premier Gordon Brown zatrjuje, da gre za načrtovan in organiziran umik malo več kot 5000 vojakov in ne za poraz, po drugi strani pa javnost ve, da nihče zares ne želi imeti svoje vojske v tem nemirnem delu Iraka. Pred Britanci so od tam odpeketali že Nizozemci. Nadzor nad Basro in nad bojnimi nalogami bo sedaj prevzela iraška vojska, medtem ko naj bi imela kraljeva vojska le še nadzorno vlogo.
Venezuela je oprostila in izpustila vseh 27 kolumbijskih državljanov, ki jih je pred tremi leti obtožila kovanja zarote proti predsedniku Hugu Chavezu. Slednji upa, da bo ta izpustitev prepričala desničarskega kolumbijskega predsednika Alvara Uriba, da bo privolil v pogovore s kolumbijskim levičarskim gverilskim gibanjem FARC (izg. FARK), tako da bi prišlo do obojestranske izpustitve ujetnikov. Seveda pa so vse vpletene tudi paravojaške enote, ki so v tesnem kontaktu s kolumbijsko mafijo.
Selimo se v Evropo, natančneje v Francijo, kjer sta se energetska giganta 'Suez' in 'Gas de France' odločila, da se zaradi skupnih koristi združita. Nova firma se bo imenovala 'GDF Suez' in bo ena največjih energetskih korporacij na svetu, težka 70 milijard evrov. 35 odstotkov GDF Sueza si bo lastila francoska država. Prej si je država lastila 80 odstotkov GDF-ja, ta kupčija pa pomeni, da ne bo prišlo do združitve Sueza z italijanskim Enelom. Sindikati nasprotujejo združitvi, saj menijo, da bo to zmanjšalo število zaposlenih, medtem ko je v ozadju tudi tekmovanje z ruskimi energetski giganti, saj Unija očitno zapira energetski trg tujim vlagateljem.
Z osnovnim certifikatom 'Družini prijazno podjetje' bodo zaposleni v triindvajsetih firmah lahko prvi šolski dan preživeli s svojimi otroki. V partnerstvu, ki je omogočilo takšen certifikat, sodeluje sedem partnerjev, več pa nam bo povedal direktor neprofitne nevladne organizacije 'Ekvilib', Aleš Kranjc Kušlan.