Politika> KrOFF

freedom hause Europe kroff
Torek, 18. 9. 2007

avtor/ica: Urh


... Grški premier Kostas Karamalis je le dva dni po parlamentarnih volitvah že oblikoval vlado ...

... Parlamentarni državni svet je izglasoval zahtevo za razpis referenduma v zvezi z novelo zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic ...

... Freedom hause je izdal poročilo, v katerem opisuje energetsko reformo, ki naj bi bila v skupnem interesu Kosova in Srbije ...

... nepopustljiv ostaja režim v Burmi ...

Grški premier Kostas Karamalis je le dva dni po parlamentarnih volitvah že oblikoval vlado, ki bo namesto dosedanjih 18 ministrstev imela 16 stolčkov. Hitra sestava je bila možna, ker ima Nova demokracija absolutno večino v parlamentu, pa čeprav je dobila 41,9 odstotka glasov. A v Grčiji se od 300 sedežev proporcionalno med stranke podeli 260 mest, medtem ko največja stranka dobi še dodatnih 40 mest.

Parlamentarni državni svet je izglasoval zahtevo za razpis referenduma v zvezi z novelo zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic. Ena od posledic te novele bi bila, da bi se prenos deleža v Zavarovalnici Triglav namesto na fizične osebe izvedel na paradržavno Kapitalsko družbo, s čimer Državni svet ne strinja, kajti s tem naj bi prišlo do oškodovanja 750.000 zavarovancev Zavarovalnice Triglav.

Pogajalska trojka za Kosovo – to so EU, ZDA in Rusija – se v Londonu sestaja s predstavniki Srbije in jih bo skušala odvrniti od nasprotovanja neodvisnosti Kosova. Težka naloga, je pa ravno Freedom Hause Europe izdal poročilo, v katerem naj bi bila energijska reforma v skupnem interesu Kosova in Srbije. Več o poročilu 'Energija v jugovzhodni Evropi: hitra priložnost za Srbijo in Kosovo' nam bo povedala Kristie Evensen, raziskovalna koordinatorka za projekt Kosova in Srbije pri organizaciji Freedom Hause Europe.


To je bil opis prvega od treh poročil, dva bosta izšla še v prihodnosti, medtem ko se bo pogajalska trojka jutri sestala še s predstavniki kosovskih Albancev, ki so ravno tako nepopustljivi v svojih stališčih.

Nepopustljiv ostaja režim v Burmi, ki se vojski naročil, naj več sto zbirajočih se budističnih menihov v severozahodnem mestu Sittwe razžene s solzilcem. Večje število menihov je protestiralo tudi po drugih mestih vključno s prestolnico Rangoon, od oblasti pa zahtevajo opravičilo, ker je ta nasilno prekinila zadnje demonstracije, ki so potekale zaradi nenadne podražitve bencina.

ODPOVED: KrOFF je pripravil Urh.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=12896