Politika> Kultivator

Janševo taktiziranje
Petek, 16. 11. 2007

avtor/ica: Boris & Pizdurh

Klikni za veliko sliko: Še poslednji pozdrav...
Slovenska politična kriza oziroma bolje rečeno, kalkuliranje koalicije, kako se izviti iz krize, se bo zavlekla še za kar nekaj časa. Da spomnimo, začelo se je na začetku tega tedna, ko je premier Janez Janša izjavil, da po polomu kandidata aktualne oblasti Lojzeta Peterleta ni več izključena niti možnost odstopa vlade. Je pa vlada za slabo delovanje pričakovano obtožila opozicijo in pa segment civilne družbe – med katerim so tudi novinarji in peticija Šurca ter Zgage -, ne zna pa pogledati sebi v oči in vse že zveni kot teorija zarote.


Slovenska politična kriza oziroma bolje rečeno, kalkuliranje koalicije, kako se izviti iz krize, se bo zavlekla še za kar nekaj časa. Da spomnimo, začelo se je na začetku tega tedna, ko je premier Janez Janša izjavil, da po polomu kandidata aktualne oblasti Lojzeta Peterleta ni več izključena niti možnost odstopa vlade. Je pa vlada za slabo delovanje pričakovano obtožila opozicijo in pa segment civilne družbe – med katerim so tudi novinarji in peticija Šurca ter Zgage -, ne zna pa pogledati sebi v oči in vse že zveni kot teorija zarote. Janša in Bajuk o viru težav, ki so pripeljale do trenutne situacije:



Na Janševo izjavo o možnem odstopu vlade, ki je šele začela celotedenski val, so takoj prišli odzivi iz strank, prvi pa nam je za Radio Študent v torek takoj po Janševi izjavi situacijo komentiral vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik.



To je bil šele začetek cirkusa, ki ga je začela vlada na začetku tedna in takrat smo govorili tudi s političnim analitikom Vladom Miheljakom.



Na soočenjih na nacionalki iz vrst vlade ni manjkalo obtožb zunanjih dejavnikov. Tako sta predsednik Nove Slovenije in finančni minister Andrej Bajuk ter njegov kolega iz Slovenske ljudske stranke Janez Podobnik obtoževala medije in opozicijo za stanje v koaliciji. Temu se je pridružil tudi predsednik državnega zbora France Cukjati. Nihče iz koalicije pa ni govoril o resničnih motivih oblasti, ki je naenkrat iz arogance prešla v samopomilovanje in to ravno v trenutku, ko ji podpora močno pada in ko bo Slovenija pričela s predsedovanjem Evropski uniji. V četrtek je nato Janša v pogovoru z direktorjem Televizije Slovenije Jožetom Možino povedal, da bo predlagal glasovanje o zaupnici vladi, ki bo prihodnji ponedeljek. Ne ve se, če bo vlada dejansko dobila zaupnico, saj poleg nasprotovanja opozicije visi v zraku še nekaj glasov iz pozicije. Franc Žnidaršič iz Desusa sicer ne vidi krize v koaliciji in pravi, da je umetno povzročena.



Je pa Žnidaršič vseeno eden od tistih, ki v ponedeljek verjetno ne bo dal zaupnice vladi. Poslušajmo razloge zakaj?



Sicer pa je Janša dejal, da je Desus poleg medijev in opozicije eden od razlogov za koalicijsko krizo. To sklepa iz podatka, da je Desus podprl le sedem zakonov od štiridesetih, ki jih je vlada predlagala državnemu zboru. Janša je, kot rečeno, za težave obsodil medije in opozicijo, s tem pa se ne strinja poslanec koalicijske Slovenske ljudske stranke Kristijan Janc. Za začetek poslušajmo njegovo mnenje o zadnjih dogodkih:



Kako pa se na zadnje dogodke odzivajo Socialni demokrati? Vodja njihove poslanske skupine Miran Potrč o spremembi vladinega odnosa iz arogantnega v samopomilovalnega in o glasovanju o zaupnici:



Zaradi aktualnosti sindikalnega delovanja v Sloveniji smo za mnenje o zadnjih koalicijskih manevrih povprašali tudi predsednika Zveze svobodnih sindikatov Dušana Semoliča:



Za konec smo govorili še s kolumnistom Bernardom Nežmahom, za Radio Študent pa je o dejanju Janše povedal tole:



O različnih teorijah, zakaj je Janša sploh zagrozil z odstopom, smo na Radiu Študent že poročali, vsekakor pa bo več jasno že v ponedeljek, ko se bo videlo, katera izmed koalicijskih strank ima res »junačka prsa« in stoji Janši ob rami. Vprašanje je seveda, ali si on to sploh še želi. Morda bi bilo zanj udobneje - kot ohraniti oblast - prenesti odgovornost za vodenje EU in prevzem oblasti v zmedeni situaciji kar na sedanjo opozicijo, kar - resnici na ljubo – počne že sedaj. Vendar opozicija po lastnih trditvah to možnost odločno zavrača, saj ni tako neumna, da bi prevzela odgovornost brez potrebne večine v državnem zboru.

Odpoved: kultivator sta pripravila Urh in Boris.

S klikom na ekranček lahko slišite jingle, ki vas vabi na jutrišnje (17.11.2007) delavske demonstracije.










Povezave na tedenske oddaje Aktualnopolitične redakcije Radia Študent:

Terminal premierni Terminal Andreja Pavlišiča

Off priloga poročilo o okrogli mizi na temo šolskega zakona, ki so jo organizirali študentje teologije

Zeitgeist Urh, Boris in Lan so po drugem krogu volitev harali po štabih od Peterleta in Türka

OFF Priloga Miheljak o grožnji Janše z odstopom vlade

OFF Komentar Borisova razmišljanja o predsedniških volitvah

Erikovo Javljanje kronološko zaporedje Erikovih javljanj iz turško-iraške meje

Drogerija Matej J. se je ukvarjal z Martinovim

Kultivator Urh in Boris sta se ukvarjala z nedeljskim zavarovalniškim referendumom

Terminal Ivo Poderžaj o današnjem dolgčasu, predsedniški kampanji in bizarnosti Peterletovih podpornikov

Intervju Boris se je pogovarjal z direktorico valencijske podružnice španske nevladne organizacije "Španska komisija za pomoč beguncem Saro Verdú

Zeitgeist Boris se je v Studiu Radia Študent pogovarjal s predsedniškim kandidatom Danilom Türkom

kultivator Matej in Boris sta se ukvarjala s krizo v Bosni in Hercegovini

Intervju Urh in Matej Š. sta se pogovarjala s predsednikom stranke Krščanskih socialistov Andrejem Magajno

Intervju Urh, Matej J. Boris V so se pogovarjali s predsednikom stranke Zares Gregorjem Golobičem

Kultivator Urh in Matej J. sta se ukvarjala s poročilom o delovanju RTV-ja prvih 9 mesecev v letu 2007








Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=13435