Politika> Neuradni list

»NEURADNI LIST – LETNIK 1, ŠTEVILKA 16«
Ponedeljek, 24. 3. 2008

avtor/ica: Lan

Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z ...


Neuradni list Radia Študent je štirinajstdnevnik, v katerem prestrezamo in prežvekujemo osnutke in predloge zakonov, pravilnikov, uredb, javnih naročil in drugih aktov ter dokumentov, ki šele nastajajo po vladnih in ministrskih kuloarjih. Prestreči jih je pomembno pred njihovo potrditvijo na seji vlade, saj je po njihovem pristanku v državnem zboru za vsebinske popravke praviloma prepozno. Naivno bi bilo namreč verjeti, da vsakokratna večinska koalicija svojega dela ne bo opravila skladno z voljo političnih botrov z Gregorčičeve.

Ob koncu velikega tedna ima vlada pripravljen zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o minimalni plači, ki ga bo po nujnem postopku državni zbor obravnaval že na marčevski seji. Zgodba je znana. Cene rastejo z nezadržno lahkotnostjo, usklajevanje plač pa je mučno in počasno. Minimalke bodo po novem znašale 566 evrov bruto, ukrep pa bo imel na proračunsko bilanco blagodejen vpliv, saj se bo v budžet od 20.000 domačih prejemnikov, kar je okoli 3 odstotke zaposlenih v zasebnem sektorju, nateklo več plačnih davščin. V javni upravi, ki plače prejema iz proračuna, je namreč na minimalki le odstotek zaposlenih. In še tole za predstavo: najnižjo minimalno plačo v evropski uniji prejemajo Bolgari – 92 evrov -, najvišjo pa Luksemburžani, ki na mesec pobašejo 1.570 evrov.

Ta pobuda je bila tudi razlog za začetek strokovne razprave Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve s predstavniki reprezentativnih sindikatov in delodajalcev o potrebnih spremembah zakona o določitvi minimalne plače, ki naj bi problem dviga življenjskih stroškov ter izrednih povišanj plač rešil sistemsko.

Slovenija bo v prihajajočih tednih ali mesecih ratificirala sporazum o sodelovanju z Ljudsko republiko Kitajsko na obrambnem področju. Kitajski interes je poleg ekonomskih blagodati v sporazumu opredmeten že v uvodni določbi, ki pravi, da bo le-ta sklenjen tudi »na podlagi načel enakosti pravic, spoštovanja državne suverenosti, medsebojne koristi, zaupanja in nevmešavanja v notranje zadeve.« Vprašanje je torej, ali ga bo Slovenija z dvigovanjem obrvi vsled dogodkov v Tibetu ali na Tajvanu, kršila.

Komisija Vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč je predložila predlog programa delovanja v letu 2008. Dela pa bo več, saj se bo v primeru njegove potrditve na vladi letni budžet, namenjen raziskovanju, upravljanju in ostalim predmetnim dejavnostim, zvišal z lanskih 475.000 na 637.000 evrov.

Državni svetnik Zoltan Jan je vladi pred časom postavil pisno vprašanje, zakaj le-ta ne poskrbi, da bi s stanovanji, ki so bila v lasti JLA, upravljal stanovanjski sklad? Odgovor z Gregorčičeve je sledeč: Ministrstvo za obrambo upravlja s 1642-imi stanovanji, ki jih je Republika Slovenija prevzela od nekdanje JLA. Za službena stanovanja se uporablja 1054 stanovanj, 588 stanovanj pa je trenutno praznih. Od teh jih je 124 obnovljenih in v teku je postopek, da se jih dodeli v prvi polovici leta 2008 pripadnikom stalne sestave Slovenske vojske.

Ministrstvo bi stanovanjskemu skladu ponudilo 79 prostih stanovanj, ki glede na razvoj vojske niso perspektivna. Stanovanjski sklad je na tej podlagi zaprosil za dodatne podatke in določil pogoje za njihov prevzem. Stanovanja po teh pogojih ne bi smela presegati starosti 30 let, zagotovljena naj bi bila takojšnja vseljivost ter ugotovljene potrebe občin po ponujenih stanovanjih. Ministrstvo za obrambo je na tej podlagi ugotovilo, da tem pogojem ustreza 16 stanovanj.

Neuradni list Radia Študent, letnik 1, številka 16, je podpisal in v nadaljnjo obravnavo poslal Lan.

Povezave do aktualnih oddaj Aktualno-politične redakcije Radia Študent






Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=14744