Politika> OFF ProgramOff števcev Petek, 16. 5. 2008 avtor/ica: Matej J
... Libanonska politična elita pričela razgovore, usmerjene k umiritvi stanja v državi ...
... Samomorilski napad na Šrilanki; na severu Indije spopadi med uporniškimi skupinami ...
... Italijanska policija z obsežnimi akcijami nad migrante ...
... Podatki na zaseženem računalniku pripadnikov FARC-a resnični, trdi Interpol ...
... V nigerijski eksploziji naftovoda sto mrtvih ...
Napovednik
Zoološka družba Londona je pred srečanjem konvencije o biodiverziteti, ki bo v nemškem Bonnu, javnosti predstavila podatke o raznolikosti življenja na zemlji. Družba, v sodelovanju s svetovnim skladom za naravo, vodi indeks živega planeta, ki proučuje usodo več tisoč raznih življenjskih vrst od ptic, rib in kuščarjev do sesalcev.
Od leta 1970 tako beležimo sedemindvajsetodstotni upad živalske populacije, en odstotek vrst pa vsako leto za vekomaj izgine iz obličja zemlje. Kaj to pomeni za življenje na Zemlji, strne generalni direktor svetovnega sklada za naravo, James Leape: »Zmanjšana biodiverziteta pomeni, da bo vedno več hrane okužene s škodljivci, manj bo novih zdravil, večja bo ogroženost od naravnih katastrof.«
Vi pa poslušate Off program, ki se ne ukvarja z zmanjšano živalsko populacijo, temveč z živalskimi lastnostmi človeka, ki zmanjšuje lastno populacijo.
Program
Spopadi med Hezbollahom in provladnimi skupinami so v zadnjem tednu terjali petinšestdeset življenj, izkazala pa se je tudi vojaška premoč Hezbollaha nad libanonsko vojsko. Zatem ko je prozahodna vlada prenehala z raznimi ukrepi proti Hezbollahu, kot na primer prepoved telefonskega operaterja, so tudi prosirske skupine umaknile barikade po državi, omogočile dostop do mednarodnega letališča in podobno. Strani sta pod Katarsko mediacijo začeli pogovore, s katerimi bi razrešili politična nesoglasja zadnjega leta, odkar so prosirske skupine zapustile vlado narodne enotnosti.
Po lanskoletnem vladnem preklicu premirja s Tamilskimi tigri na Šrilanki je spopadov več, tokrat je v samomorilskem napadu umrlo deset ljudi. Samomorilski upornik se je z motociklom, polnim eksploziva, zapeljal v avtobus, ki je prevažal policiste. Od leta 1983, ko so se začele aspiracije Tamilskih tigrov po lastni državi na severovzhodnem delu otoka, je umrlo sedemdeset tisoč ljudi.
Medtem sta si v lase skočili dve separatistični frakciji na severovzhodu Indije, v državi Nagaland. Frakciji Muivah in Khaplang, obe del Nacionalnega Socialističnega Sveta, sta sicer podpisali premirje z indijskimi varnostnimi silami leta 1997, a nadaljujeta notranji boj za prevlado. Tako je v zadnjem desetletju umrlo več sto ljudi, tokrat po večurnem obstreljevanju dvanajst.
Kolumbijske sile so v napadu na FARC v marcu zajele tudi računalnik ter trdile, da podatki na hard-disku pričajo o sodelovanju med kolumbijsko uporniško skupino ter samim Hugom Chavezom, predsednikom Venezuele, ki naj bi jih oskrboval z denarjem in orožjem. Interpol je pregledal dokumente, generalni sekretar Interpola Ronal Noble pa je zatrdil, da diski nedvomno izvirajo iz FARC-ovega tabora in da nikakor niso bili malverzirani s strani kolumbijskih oblasti. Dokumenti sicer nikjer ne omenjajo Chaveza, saj so pisani v tajnem jeziku, a Washington se že oglaša, da verjame v verodostojnost trditev uradne Bogote in da so posledice za Venezuelo neizbežne.
V Nigeriji, eni izmed večjih črpališč nafte, je ponovno izbruhnila eksplozija naftovoda, ki je ubila približno sto ljudi, večinoma otroke in mladoletne. Tokrat je bila eksplozija najverjetneje posledica človeške napake, je pa problem v tem, da naftovodi potekajo po naseljenih predelih in kot posledica raznih del so tudi eksplozije dokaj pogoste.
Berlusconijeva vlada je zavihala rokave. Policija po državi je začela s čistko nezaželenih in tako aretirala več sto ilegalnih imigrantov ter nekaj več kot sto italijanskih državljanov, ki so imigrantom pomagali. Večina aretiranih prihaja iz Romunije, Albanije, Grčije, Kitajske in Maroka. Minister za notranje zadeve Roberto Maroni, član Severne lige, se je primoran sestati z romunskim kolegom, ki ga moti očitna diskriminacija romunskih državljanov v Italiji.
Jutrišnji dan je namenjen Mednarodnemu dnevu boja proti homofobiji, ki ga bodo obeležili tudi na Metelkovi z nastopoma lezbičnega pevskega zbora iz Zagreba Le zbor in gejevskega pevskega zbora iz Berlina Meanner Minne v Menzi pri koritu. O smiselnosti in pomenu tega dne nam bo več povedal dolgoletni aktivist za pravice istospolno usmerjenih, Miha Lobnik:
//////////////////////////////////////////////////////////////
T:AKTUALNO UREDNISTVOA P RO F FLobnik.mp3
//////////////////////////////////////////////////////////////
Off je pripravil Matej J
|
|
Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz http://old.radiostudent.si/article.php?sid=15320
|