Politika> OFF Program

Cerne Abbas Off
Sreda, 17. 9. 2008

avtor/ica: Urh

... izraelska vladajoča stranka Kadima izbira naslednika zaradi domnevnih podkupnin odhajajočega premiera Ehuda Olmerta ...
... na volitvah v Angoli stranka MPLA močno porazila uporniško stranko Unita ...
... sporazum med predsednikom Evom Moralesom in opozicijo lahko pomeni rešitev politične in gospodarske krize v Boliviji ...
... v Slovenj Gradcu poteka prvi festival drugačnosti, na katerem se bodo predstavila lokalna združenja invalidov ...


NAPOVEDNIK

Medtem ko se v Sloveniji ne moremo izogniti demagoškim debatam o rodnosti, pa so v Britaniji pošteno pozabili na največji simbol rodovitnosti, 55 metrov veliko v hrib vklesano podobo Cerne Abbas, ki ponazarja spolno vzburjenega človeka, znano tudi pod imenom 'Neolikanež'. Tako je to podobo povsem zarasel mah in drugo rastlinje in jo vzdržujejo ovce, ki tam jedo travo ob belih črtah podobe.

Delavci narodnega sklada za zahodni Dorset pa so se s pomočjo prostovoljcev odločili, da bodo v obliko velikana znova vnesli kredo. To počnejo sicer na deset let, vendar je zaradi povečanja vlažnosti v tamkajšnji klimi prišlo do erozije tal, kar pomeni, da se bo časovna doba obnavljanja krčila. So pa v Veliki Britaniji že imeli obdobje, ko so morali velikana umetno zakriti, in sicer v drugi svetovni vojni, da se po njem ne bi mogla orientirati nemška vojaška letala. Danes nad zakrivanjem, ki ga povzroča erozija, ljudstvo ni več navdušeno, morda le kakšni predstavniki anglikanske cerkve, ki v eroziji vidijo božje delo.

Poslušate rodoviten OFF program Radia Študent brez erozije!

Off program

Prve parlamentarne volitve po letu 1992 v Angoli je prepričljivo dobila stranka MPLA, ki bo zasedla 191 sedežev, kar je dobrih 81 odstotkov. Glavna opozicijska stranka upornikov, Unita, je dobila 10 odstotkov glasov. Uporniki, ki so se v preteklosti povezovali s Kitajsko in Sovjetsko zvezo, po volitvah pred 16-imi leti niso sprejeli rezultatov in so državo pahnili v državljansko vojno. Stranka MPLA v Angoli sicer vlada vse od leta 1975, ko se je ta država znebila jarma Portugalske. Volilna udeležba je bila več kot 87-odstotna, od približno osem milijonov registriranih volivcev, medtem ko so opazovalci iz EU dejali, da so te volitve sicer določen napredek, niso pa mnenja, da so bile poštene in svobodne.

Gibanje za emancipacijo delte reke Niger je potem, ko je ob koncu prejšnjega tedna ponovno razglasilo vojno proti naftnim družbam, začelo udejanjati svoje napovedi. Milice so napadle dve Shellovi črpališči, enega od teh kar z osmimi gliserji, dinamitom in ročnimi granatami. Nemiri in manjši napadi so proizvodnjo nafte v Nigeriji zmanjšali za 20 odstotkov, pripadniki milice pa so poročali o še večih napadih, ki pa niso bili potrjeni. V zadnjih letih naj bi ugrabili okrog 200 tujih delavcev na črpališčih črnega zlata. Kdo upornike finančno podpira in oskrbuje z gliserji, ni znano.

Izraelska vladajoča stranka Kadima izbira naslednika predsednika vlade Ehuda Olmerta, ki se sooča z obtožbami o korupciji. Olmert je – za razliko od nekaterih domačih obtožencev – takoj po obtožbah napovedal umik iz politike. Za najvišje mesto v stranki se potegujejo minister za javno varnost Avi Dihter, notranji minister Meir Širit, minister za promet in nekdanji general Šaul Mofaz ter zunanja ministrica Cipi Livni. Slednja dva sta tudi favorita, Livnijevo po anketah podpira 48 odstotkov vprašanih. Volitve so pomembne predvsem za uspeh bližnjevzhodnega mirovnega procesa, saj naj bi Livnijeva načeloma podpirala pogajanja, izvolitev bivšega generala Mofaza pa bi po mnenju tamkajšnjih političnih analitikov pomenila stagnacijo pri dosegi imaginarnega miru. Novi predsednik stranke bo za oblikovanje vlade moral zbrati večino v 120-članskem Knesetu.

Sprti strani, bolivijski predsednik Evo Morales in opozicijski guvernerji v službi naftnega in plinskega kapitala, sta dosegli dogovor, da bosta z dialogom poskušali končati politično in gospodarsko krizo ter sovpadajoče proteste. Oblasti so v torek aretirali guvernerja pokrajine Pando, Leopolda Fernandeza, enega izmed glavnih Moralesovih oporečnikov. Ob tem pa lahko povemo, da je nove ukrepe proti Boliviji sprejel ameriški predsednik George W. Bush, ki se je sicer v zgodbo vmešal že pred nekaj dnevi, ko je Morales izgnal ameriškega veleposlanika, ker naj bi ta podpiral opozicijske guvernerje. Bush je Bolivijo uvrstil na črno listo držav, ki ne izpolnjujejo obveznosti v vojni proti proizvodnji drog. Gre za to, da je koka – ki jo Morales podpira - na listi prepovedanih drog Združenih narodov, pa čeprav ni objektivnega razloga za to.

Somchaija Wongsawata je za premiera tajski parlament podprl z 290-imi glasovi od 480-ih. To se je zgodilo po tem, ko je vrhovno sodišče njegovega predhodnika Samaka Sundaraveja prisililo, da odstopi, ker je delal tudi v zasebnem podjetju, proti njemu pa je protestiralo veliko ljudi, ki so med drugim zasedli tudi vladno palačo in so še vedno v njej. Zgodbo na Tajskem pa bodo tudi v prihodnje verjetno spremljale demonstracije, saj je Somchai poročen s sestro bivšega premiera Thaksina Shinawatre, ki je obtožen korupcije in si je našel azil v Angliji. Tako je po mnenju protestnikov Somachi samo namestnik Shinawatre kot naj bi bil to tudi Sundaravej, zahtevajo pa tudi odstop vladajoče Ljudske stranke. Somachija čaka težko delo, saj mora na noge postaviti vlado, ki jo marsikdo že vnaprej obsoja.

Liberalna akademija je predstavila svoje delo v mandatu zadnje vlade in oceno dela slednje. Pri oceni vlade to levo usmerjeno društvo – pričakovano - ni skoparilo s kritikami, več o njih in o oceni lastnega dela pa nam bo povedal predsednik društva, Darko Štrajn.



V Slovenj Gradcu društvo paraplegikov Koroške in Svet za invalide pri mestni občini prvič organizirata Festival drugačnosti. V okviru festivala se odvijajo športne in kulturne prireditve, njegov namen pa je poleg predstavitve društev tudi medsebojno spoznavanje invalidov. Govorili smo s predstavnikom Društva paraplegikov Koroške, Stojanom Rozmanom.



Off sta pripravila Urh in Boštjan, sledi pa Neuromoment Tomaža Z. o evangeliju na volitvah.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=16360