Jutranjci> Torek

NADVDUŠEN TORKOV ROOTS SUMMIT
Torek, 16. 12. 2008

avtor/ica: maco

07.00 POZDRAV
07.02 RADIKALNA doBUDNICA
07.05 BRIToff 1
07.30 STOP and REWIND
08.05 BRITOoff 2
08.15 ODVRATNIŠKA PISARNA, 10.del
08.30 NULTA OBVESTILA
08.35 KORUPCIJA ZA POSLUŠALCE (hot-dog show)
09.05 BRIToff 3
09.25 NEZNOSNA HLADnost bivanja, 11. del
09.45 M-SERVIS - sveža delovna ponudba
10.05 BRIToff 4
10.10 AFTERPARTY, 25.del: DJ TUURK (morning dublab selekšn)
10.54 ADIOS AMIGOS
10.56 RADIKALNA odBUDNICA

STOP & REWIND, producent: IVA KOSMOS

16. decembra davnega leta 1707 je zabeležen zadnji vulkanski izbruh svete japonske gore Fudži. Zadnjič v zgodovini so se reke goreče lave razlile po prekrasni zeleni pokrajini. Zadnjič je zasmrdelo hudičevo žveplo in so vroče strupene pare zadušile živali in ljudi. Zadnjič je vulkan za seboj pustil popolnoma prazno območje niča in puščave. Po letu 1707 je nastopilo novo obdobje, ponovno se je razrasla neuničljiva narava in je na črnih in ostrih vulkanskih skalah zraslo morje visokih dreves, ki so v medsebojni borbi za rast zaprla tudi najmanjši košček neba in sončne svetlobe. Zrasel je bizarno temačen gozd, ki ga imenujejo Aokigahara. O Aokigahari krožijo najrazličnejše legende v povezavi s paranormalnimi pojavi. Vendar je to, kar Aokigaharo naredi za najbolj grozljivo, dejstvo, da so legende manj strašljive od realnosti. Vsako leto, vse od leta 1950, četa prostovoljcev preišče gozd, iz katerega privleče najmanj trideset trupel v različnih stanjih razpadanja. Leto 2002 je bilo leto žalostnega rekorda, saj je v gozdu življenje izgubilo 78 ljudi. To so bili japonski samomorilci. Oblasti so po gozdu postavile table z napisi »Prosimo premislite« ali »Pokličite policijo, preden se odločite umreti«, vendar smrt iz Aokigahare še ni pripravljena oditi. Vulkanske legende in literarne grozljivke, ki za mesto dogajanja izbirajo omenjeni gozd, so Aokigahari podelile status kultnega mesta za samomore. Japonska je država, ki na lestvici samomorilcev še vedno zaostaja za Slovenijo. Medtem ko so oni na šestem, smo mi na četrtem mestu. Toda moramo priznati, da so nas z iznajdbo posebnega samomorilskega gozda, avtentičnega japonskega samomorilskega branda, popolnoma prehiteli. Mogoče pa tudi za nas še vedno ni prepozno. Kaj pravite na Pokljuko?

16. decembra 1775 se je rodila Jane Austen, pisateljica, ki je z romani Prevzetnost in pristranost, Emma ter Razsodnost in rahločutnost ustvarila nekaj najbolj subverzivnih tekstov svojega časa. To je bil čas 19. stoletja – čas pogoltnega prebiranja prvih ultrapopularnih ženskih romanov, srce parajočih romantičnih grozljivk ali tako imenovanih gotskih novel. Takšno branje je vključevalo: naivno lepotico v nevarnosti, princa na belem konju, eksotično prizorišče in kup prekipevajočih čustev. Nato pa je z ljubezenskim romanom zaslovela Jane Austen in neopazno postavila temelje za pravo žanrsko revolucijo. Svoje junakinje je soočila z najbolj strašljivim prizoriščem na svetu – njihovim vsakdanom, obupno dolgočasnim angleškim podeželjem. Namesto eksotičnih snubcev je na oder postavila nerodne angleške malomeščane, namesto mičnih plavolasih junakinj pa so glavno besedo dobila skromna dekleta ostrega uma in bridkega jezika. Nastalo je nekaj popolnoma novega - literarni model mlade ženske, ki je na vseh področjih močna, samozavestna in enakovredna partnerka vsakemu moškemu. Tako je Jane Austen, neznanka, ki je celo življenje pisala pod psevdonimom, zgradila uporniški potencial, na katerem so stoletje kasneje nastali zloglasni poganjki tistega, kar danes imenujemo feminizem.

Danes je 16. december leta 1956 in britanska nacionalna televizija BBC tako kot vsak dan prekinja predvajanje svojega programa med 18. in 19. uro. Ura brez televizijskega programa se popularno imenuje Toddlers Truce [todlrs tru:s] oziroma počitek za najmlajše. Med 18. in 19. uro britanske matere iščejo svoje zaspane otroke, jim oblačijo pisane pižame in brišejo smrkave noske. Dajanje otrok v posteljo tako postaja še eden od ritualov, ki združujejo britansko nacijo v edinstveno skupnost. Vendar britanske matere ne vedo, da bo njihova državno-družinska navada kmalu pretrgana. ITV [aj ti vi], nova neodvisna postaja, je začela lobirati za ukinjanje omenjenega rituala, njeni argumenti pa so izraženi v funtih. Glasijo se takole - če se neodvisna televizija financira samo od oglaševanja, to pomeni, da je takrat, ko ne prodaja oglaševalskega prostora, v izgubi. V nasprotju s tem pa BBC, ki se financira izključno iz davkoplačevalskih sredstev, z eno uro programske prekinitve varčuje denar in je na dobičku. Danes britanski starši pojejo uspavanke in še ne vedo, da bo čez natanko tri mesece, leta 1957, kolektivni programski premor preteklost, ki si ga bo zgodovina zapomnila pod imenom – televizijski državni paternalizem.


Neznosna hladnost bivanja, scenarist: Dragan N.

Klobasa se je počutil, kot bi se znašel na drugem planetu. Takšne tišine ni bil deležen niti v času, ki ga je preživel v zamrzovalniku, na domačih policah pa je vsekakor ni pričakoval.

„Hej! Kam ste vsi izginili?“

No, saj je videval tu in tam posamično živilo, toda nekaj se je spremenilo. Čutilo se je v zraku. Videlo se je na obrazih. Vendar je svet majhen, tam en povprečen hladilnik standardnih dimenzij pa še toliko bolj. In tako lahko trikrat ugibate, na koga je naletel Klobasa po nekaj kratkih korakih.

„Camembert, mislil sem, da si mrtev!“

„Hvala enako. Tukaj smo ti priredili častni pokop.“

„Ja? Veš, kakšen spomenik sem ti postavil zgoraj v zamrzovalniku.“

Snidenje je skratka bilo ganljivo kot le kaj, razložimo le toliko, da je sir Camembert očitno preživel padec iz roba zamrzovalnika, in sicer le z zlomljenim krajcem, kar se je zacelilo že po dveh tednih. Vendar naša junaka nista utegnila preveč premlevati o svojih avanturah, saj so so dogodki v hladilniku terjali svojo pozornost...

„Vse se je začelo le nekaj dni po tvojem odhodu. Ljudje, lastniki tega hladilnika, so postali vegetarijanci.“

„Vegetarijanci?“

„Saj veš, tisti, ki ne jejo mesa.“

„Aja... Pa saj to je dobro. Mar ni?“

Camembertov obraz je postajal bolj mrk in zazrt v daljavo: „Težava je v tem, da je ta sprememba podrla tanko in občutljivo ravnotežje moči, na katerem temelji življenje v hladilniku, odkar sploh kdorkoli pomni.“

Klobasa je na zadevo gledal rahlo drugače: „Ne razumem, kaj je tako narobe s tem, da me nekdo ne misli pojesti.“

„Poglej. Za vsak kos mesa, po katerem se sedaj ne bo stegnila človeška roka, bo nastradalo nekaj drugega. Zelenjava, sadje, mlečni izdelki, kdo bo naslednji? Nam je sedaj še težje. In nekateri med nami,“ Camembert je napravil dramatičen premor: „So začeli kriviti mesnine.“

„Mesnine? Zakaj pa bili mi krivi!“ Klobasa se je že počutil napadenega.

Zakaj pa ne. V trenutkih krize pač vedno iščemo grešnega kozjega sira. Za katerega pa se je tokrat pokazalo, da je pod kožo iz mesa in krvi. In, če smo čisto pošteni, niste čisto brez masla na glavi.“

Klobasa se je vedno utapljal v Camembertovih metaforah. Trenutno si je skušal predstavljati, v katero skupino živil spada grešni kozji mesni sir z maslom na glavi. Zares, Camembert se ni niti malo spremenil.

„Kolikor bolj smo spoznavali, kaj se dogaja, toliko bolj oholo so se začele vesti mesnine.“

„Pa saj vas ne jemo mi!“

„Ampak tudi nihče ne jé vas in to je dovolj! Seveda, ker ni nihče porabljal mesnih živil, se je sprva število precej namnožilo. To mesnine s pridom izkoristijo in postanejo daleč najmočnejša skupina v hladilniku. Padejo v resne spore z drugo najmočnejšo skupino, z zelenjavo.“

„Saj ne, da bi se kdaj pretirano razumeli...“

„Ker pa tile naši vegetarijanci niso več kupovali mesnin, se je dotok prebivalstva ustavil. Vladajoče mesnine se začnejo starati, propadati. Oblasti pa nočejo spustiti. Tako imamo osovraženo vladajočo kasto, ki jo vsi prezirajo in ki začne dobesedno gniti od znotraj. V takšen razvoj dogodkov pa se nato vpletejo... Oni.“

„Kdo za vraga pa so “oni“?“

Camembert je postal že naravnost zlovešč: „Oni. Tisti, ki se kličejo tofu...“

A več o tem prihodnjič...

 

 

 

 

GLASBENA WPREMA:

1. DIGABLE PLANETS - REBIRTH OF A SLICK
2. US 3 - ITs LIKE THAT
3. LOU DONALDSON - AFTER YOUve GONE
4. MLADI LEVI - ZAZNAMOVAN
5. PREDMESTJE - DEŽ
6. GUENTHER PLATZEK - HEAVY STEEL
7. BAMBI MOLESTERS - CATATONYA
8. WANNABE ARTISTS - HAPPY MOMENTS
9. PSYCHO-PATH - REPLAY SUMMER NIGHT IN FEVER
10. MAZE - BREZ TEBE
11. IGNITE - YOU
12. SONIC YOUTH&CYPRESS HILL - I LOVE YOU MARY JANE
13. LINTON KWESI JOHNSON - ALL WE DOIN IS DEFENDIN
14. RADIKAL DUB KOLEKTIV - S.O.S.
15. ANDREAS DORAU&DIE MARINAS - FRED VOM JUPITER
16. RAXMUS - LANDCRUISER
17. WU-TANG CLAN - PROTECT YA NECK
18. DAS EFX - FREAKIT
19. SAMO BORIS - RADIU PRIJAZNO
20. EL BAHATTEE - DAME I GOSPODO


OPOMBA: toliko tokrat od nas; za vas smo igrali; MIKRO - tehnikalije; DRAGAN - bass + baš + NHB; MACO - pisk + flashi + boben; IVA - kozmična harfa; BRIŠKI - menedžer + odvetnik + tožilec; BOŠTJAN - APRcrew member taking spy lessons on tuesday; TUURK - naključni gost, ki občasno suvereno prevzema vlogo lokalnega prebuditelja,...; BORUT, BORUT,...



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=17340