Univerza> Univerzitetni infoblok

Univerzitetni infoblok
Ponedeljek, 12. 1. 2009

avtor/ica: Juliette

...boni vračajo udarec...

...študentski obrok v parlamentu...

...rektorji protestirajo...

Začetek prejšnjega tedna je popestrila novica, ki je študente dvignila v višine neba. Pa ne od veselja ter radosti.
Deda Mraz je poleg vseh dodatnih podražitev še malce začinil cene študentskih bonov. Piar službe pa - ne bodi len - že v akcijo s svojimi protestnimi odzivi in sporočili.

Tako so že naslednji dan podmladčani SDS-a zapisali, da ostro protestirajo proti visokim podražitvam hrane naših bodočih intelektualcev. Hecno, mi smo pa mislili, da oster protest pomeni nekaj čisto drugega. Kakorkoli, imenovana mladina je istočasno pozvala Ministrstvo za delo, da, citiramo: »spremeni pogoje obračunavanja državne subvencije ter ustrezno prilagodi obstoječi točkovnik razpisa«.
Omenili so tudi, da je to hud udarec za našo študirajočo mladino, ki je zelo odvisna od državne pomoči in finančne podpore družine.

Kakšno naključje. Z njimi so se strinjali mladi podporniki Nove Slovenije. Tudi njih so ob cenovnih spremembah navdali občutki zgroženosti in ogorčenja. Po njihovem so se boni podražili v povprečju za 40 procentov. To pa študente postavlja v vrsto s tistimi, ki opevano krizo že čutijo. In še eno nepresenečenje, Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve so pozvali, naj vse ponudnike študentske prehrane vzame pod strog nadzor. Yeah! Z njihove strani je padla še ideja o zvišani subvenciji. Se razume, da s strani večkrat navedenega ministrstva.

Še isti dan se je odzvala tudi »ta zaresna« mladina. Ta je blagoslovila ideje o bojkotu tistih restavracij, ki so cene občutno spremenile. Opozorili so, da takšne poteze študirajoče spodbujajo k iskanju dodatnih zaposlitev za preživetje. Zavoljo tega pa kot vedno »nasrka« študij. Po njihovem mnenju so za nastalo situacijo krivi izključno gostinci. Ali je omenjeni bojkot gostince že spravil v rdeče številke, še ne vemo.

S tem pa se očitno ne bi ravno strinjala Samostojna akademska skupina. Po njihovem je problem rešljiv že ob prvem predvidenem spreminjanju zakona o subvencionirani študentski prehrani. To bo spomladi. Upajmo na koledarsko pomlad, pogled čez okno pač ni preveč optimističen.
Da ne zabluzimo, SAS-ovci predlagajo dvig subvencij. Potem bo volk sit in koza cela. O tem, kdo je volk in kdo je koza, pa kdaj drugič.

Stvar seveda ne bi bila resna, če ne bi bile urgentno ustanovljene še Facebook skupine. Tako se lahko v nasprotovanju z dogajanjem glede bonov pridružite grupi »NE podražitvi študentskih bonov« ali »Za cenejše študentske bone«. Možno pa je članstvo tudi v »Ostro nasprotujemo katastrofalno dragim študentskim bonom«. Vsemogočnemu hvala, da govorimo le o Facebooku. Sicer bi zadeva močno spominjala na bližnjo vstajo mladostne populacije.

Saga z boni še zdaleč ni končana. Naslednja poteza pripada Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani, ki poziva k podpisu peticije za cenejšo študentsko prehrano. To lahko storite na svoji fakulteti ali na vseh prodajnih mestih bonov. V primeru, da ste se k temu namenili, ni odveč povedati, da peticija predvideva dvig subvencije za študentski obrok.

Spet so se oglasili iz podmladka Nove Slovenije, ki se glede krivde okoli bonov ne strinjajo z Mladim forumom. Ta za dvig cen kaže prst proti nekdanji ministrici za delo Marjeti Cotman, saj je lani poleti z razpisom določila večjo vrednost študentskega kosila. Na 7 evrov. Podmladek Nove Slovenije pa pravi, da je njena poteza razumljiva, saj je bila poleti finančna slika precej drugačna od sedanje. Zato ministrica ni mogla predvideti, da se bo kriza poglobila. Torej je očitno mislila, da gre le za kratek padec, potem pa se bo rast in vse dvignilo visoko. Nekam tja, kjer so sedaj nove cene bonov. Omenjeni podmladek zato predlaga ponovitev razpisa ponudnikov študentske prehrane. Zakaj ne - bomo vsaj v trendu s ponavljajočimi se procesi. Ponovitev študentskih volitev, razpisa ... le kaj bo še sledilo?

Tema je očitno tako vroča in politično zanimiva, da se bo o njej naslednji torek razpravljalo tudi na izredni seji odbora za delo na predlog SDS-ove poslanke Alenke Jeraj. Po njenih besedah bi morali pričakovati bolj pokončno držo ministrstva. Od vlade pričakuje ukrepe, ki študentov ne bodo dodatno obremenili. Hkrati je povedala, da bi od ŠOS-a pričakovala večjo aktivnost v času, ko so potekali izbor ponudnikov in pogajanja o ceni obrokov. Upajmo, da bo katero od njenih pričakovanj potešeno.

Piskrček k reševanju zadeve je pristavil tudi Mladi forum. Ta poudarja, da razume vse vpletene strani. Razsežnosti gospodarske krize so po žepih udarile tudi gostince, zato naj bi bil dvig cen bonov pričakovan. Z njihove strani je padla ideja o doniranju enega evra za vsak prodani bon s strani
ŠOS-a. Če ne to, pa predlagajo razmislek o kriteriju, ki bi dodatno subvencioniral prehrano socialno ogroženim študentom in študentskim družinam.

Od besed k dejanjem pa so prešli člani Neodvisne študentske mreže. Povabili so nas na Najcenejše študentsko kosilo nikamor drugam kot v Državni zbor Republike Slovenije. Ob sedanji subvenciji za študentsko prehrano bi se lahko študentje tam namastili že za 0,77 evra. Obedovati so začeli danes ob 12-ih, Jelena Štrbac pa nam bo povedala, ali jim je teknilo:

Poleg omenjene »futr« problematike je Študentska organizacija Slovenije opozorila na zadevico, ki študente dodatno potiska v slabši socialni položaj. Javna uprava in gospodarstvo sta področji, ki jima bo odvzeta polovična študentska delovna sila. Kdo bo sedaj kuhal kavo in raznašal pisma, še ni raziskano.

V preteklem tednu je zavrelo tudi med rektorji ljubljanske, primorske in mariborske univerze. Napovedali so neudeležbo na sejah sveta za visoko šolstvo. S tem dejanjem želijo pokazati nestrinjanje s po njihovem spornim ravnanjem sveta. Predsednik sveta Tomaž Pisanski pa je namignil, da je za njihovo odločitev morda krivo neimenovanje Rada Bohinca za predsednika komisije za sistem. Ob tem pa so poskočili še v LDS-u, kjer so prejšnja namigovanja označili za nesprejemljiva. Odločitev treh rektorjev pa razumejo kot protest, ki ga je treba jemati resno. Ali ga bodo in kdo ga bo, bomo pa še videli.

Še ena spodbudna za konec. Evropska komisija je objavila izsledke raziskave, s katero so skušali ugotoviti, kakšen ugled ima znanost med prebivalci Evropske unije. In - ne boste uganili - naša ljuba Slovenija sodi med tiste države, ki so znanosti najbolj naklonjene.

Tega se je verjetno razveselil tudi minister Gregor Golobič, ki je v petkovi izjavi za javnost poudaril pomen znanosti in znanja tudi v procesu izobraževanja. S tem pa je Branimirja Štruklja in ostale Svizovce navdal z upanjem, da bodo proračunska sredstva sedaj malce bolj naklonjena izobraževalnemu sektorju.

Štrukelj je Golobiča opozoril še na pomanjkljivosti novega plačnega sistema, ki po njegovem mnenju podcenjuje pedagoško dejavnost. Na SVIZ-u pričakujejo tudi spremembe pri zakonu o raziskovalnih dejavnostih, zavračajo pa osnutek zakona o univerzi, ki ga je pripravila rektorska konferenca.
Novemu ministru očitno ne bo primanjkovalo dela.
Da bo tako tudi pri vas, pa si poglejmo, kam se lahko daste ta teden.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Teden lahko začnete glasbeno z obiskom prvega Ciklusa solističnih recitalov v Mestnem muzeju. Dogodek bo potekal pod okriljem ljubljanske Akademije za glasbo danes ob 19:30.

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete nam v torek ponuja teoretski seminar na temo "Antropologija muške istopolove seksualnosti". O globinah in širinah tovrstnega področja bo predavala Ines Crvenkovska Risteska ob 18. uri na Zavetiški 5 v predavalnici 2.

Ljubitelji računalniških področij pa ste vabljeni na predavanje z naslovom Natural and Machine Learning, Intelligence and Consciousness. To bo v četrtek, 15. februarja, ob 18. uri na Fakulteti za računalništvo in informatiko, predaval bo Igor Kononenko.

Potrdimo rezultate evropske raziskave in pokažimo naklonjenost znanju in znanosti ter se udeležimo predavanj.

Novice z močnim kulinaričnim pridihom zakuhala Julija Somrak.

 



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=17637