...srečanje predsednika ŠOS z ministrom za delo, družino in socialne zadeve...
...seja odbora za delo v DZ o aktualnih študentskih problemih...
...Igor Lukšič poslal snubitveno pismo Gregorju Golobiču...
Boni vračajo udarec! Predsednik ŠOŠ-a, Danijel Bandelj, in minister za delo, družino in socialne zadeve, Ivan Svetlik, sta imela ne tako romantični zmenek, na katerem sta bistroumila o študentski problematiki. Po sestanku je Bandelj prostodušno izrazil mnenje, da je dvig cene študentskih bonov doživel preveliko medijsko pozornost in da prehrana ne igra pomembnega dela stroška študentov. Dvig naj bi bil posledica recesije, ki jo moramo razumeti. Gostinci samo izkoriščajo trenutno stanje, kar tudi moramo razumeti. Gostinci bi po njegovih besedah morali bolj enakomerno in pogosteje dvigati cene, da bi ubogim študentom prihranili takšne šoke in - seveda - jim pomagali to tudi razumeti.
Na vprašanje, kako naj študentje krijejo okoli 400 evrov svojih mesečnih stroškov, je Bandelj predlagal, naj se obrnejo na študentsko delo ali državno štipendijo. Tukaj je priskočil na pomoč minister Svetlik in opredelil ukrepe za pomoč socialno bolj ogroženim študentom, ki bodo usmerjeni zlasti v spremembo štipendijske zakonodaje in zaposlovanje mladih. Glede podražitve bonov pa je odgovorno menil, da nima odgovornosti, saj inflacija in recesija in bla, bla, bla... Oba sta se strinjala, da je vsaka odločitev problematična, da pa je treba v teh temnih časih predvsem delati, in to študentsko.
Ko se je Danijel Bandelj tako iskreno izpovedal, se je sveta jeza zgrnila nanj. Mlada Slovenija ga je takoj obtožila psihičnega neravnovesja, izgube predstave o svoji vlogi na tem svetu in nasploh stika z realnostjo. Ker očitno hoče, da študentje stradajo, so ga pozvali, naj odstopi. V SAS-u so pa kot ponavadi zaskrbljeni. Zaskrbljeni so nad Bandljevim nepoznavanjem tematike in njegovim zanikanjem študentskih problemov. Obenem delijo prepričanje mladih iz Slovenije o zgubljenosti Bandlja, ki je očitno izgubil predstavo o svojem poslanstvu. Na javno samokritiko predsednika ŠOS-a nestrpno čakamo, priskrbeli mu bomo še vrečo pepela, seveda v zameno za par bonov.
Odbor za delo v Državnem Zboru je v torek, 20. januarja, razpravljal o podražitvah bonov za študentsko prehrano. Minister Svetlik je zatrdil, da je bil razpis za bone izveden v skladu z zakonom in da pri tem ni prišlo do kršitev. Po dveletnem mirovanju je prišlo do prvega večjega dviga cen in čeprav so nekateri ponudniki pretiravali, je vse ostalo v okviru zakona. Študentom je Svetlik še dobrohotno svetoval, naj za božjo voljo izbirajo med ponudniki in se ne menijo za 40-odstotni dvig cen. Navsezadnje ima ljuba nam dežela celo vrsto nizkocenovnih oblik študentske prehrane od kebabov, burekov in pic do ljudskih kuhinj, karitasa, golobov in navsezadnje smetnjakov, kjer se marsikateri slasten grižljaj najde. Mogoče rabljen, toda za študenta bo že. Da bi dosegli maksimum absurdnosti, ki Državnemu zboru pristoji, naj rečemo, da se je SDS pokazal v novi preobleki pogumnega zaščitnika študentskih pravic. Predstavnica slovenskih demokratov, Alenka Jeraj, je izrazila materinsko zaskrbljenost nad prehranjevanjem študentov, opozorila na njihovo ogorčenost ter okrcala delovanje študentske organizacije in ministrstva. Ministrstvo za delo je imelo po mnenju Jerajeve sicer možnost izbrati ponudnike, ki ponujajo kvalitetno hrano po ugodni ceni, vendar je dopustilo dodatno obremenjevanje študentov.
Tudi SDS je podal predlog, naj vlada preuči možnosti o ustreznih mehanizmih, ki bodo preprečili neupravičeno dviganje cen študentskih bonov. Odbor je predlog temeljito preučil in ga zavrnil na podlagi neutemeljenosti in neargumentiranosti. Nekateri bolj bistri člani odbora so dodali, da je predlog nepotreben, saj dvig cene opravičuje tudi višja kakovost hrane. Odbor za delo se je tako zadovoljil s sklepom, naj vlada preuči možnosti ponovnega razpisa za ponudnike študentske prehrane ter vladi predlagal, naj pripravi pregled položaja študentske populacije. Sama sreča, da imamo vlado, ki tako dobro preučuje in pregleduje.
Če smo že pri bonih, lahko tudi omenimo, da je taisti dan Mladi forum predstavil pobudo za uvedbo elektroniziranega bona za študentsko prehrano. Sistem bi omogočal nadzor nad ceno in porabo študentskih bonov. Mladoforumaši so prepričani, da bi elektronski bon onemogočal zlorabe, izničil stroške prodaje študentskih bonov in tako znižal stroške študentske prehrane kar za četrtino. Predstavniki študentov v odboru so normalno pred glasovanjem na koncu seje odbora umaknili sklep, naj vlada preuči možnosti uvedbe elektronskih študentskih bonov z obrazložitvijo, da ima ta sistem že zakonsko podlago. Andrej Božič, minister za socialo na ŠOS pojasnjuje:
Minister za šolstvo in šport, Igor Lukšič, je povzdignil glas v obliki pisma ministru za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, Gregorju Golobiču. Svojemu dopisnemu prijatelju je obrazložil, zakaj se mu zdi prenos skrbi in odgovornosti za višje strokovno šolstvo na ministrstvo za visoko šolstvo problematičen. Višje strokovno šolstvo sicer res formalno spada pod terciarno izobraževanje, toda dejansko so veliko bolj prepletene s srednjimi šolami, ki spadajo pod pristojnosti ministrstva za šolstvo. Načrtovanje in programiranje višjega strokovnega izobraževanja je urejeno po enakih načelih kot poklicno in strokovno izobraževanje in dejansko bolj temelji na potrebah delodajalcev, argumentira Lukšič. Na koncu pribije, da zgolj sprememba pristojnosti ne pomeni nobene bistvene spremembe za višje strokovno šolstvo, predstavlja le precejšnje komplikacije. Minister Lukšič dodatno pojasnjuje:
Eno super-ministrstvo torej. Ja, ni kaj, centralizacija odločanja omogoča bolj učinkovito in hitrejše delovanje. Vprašanje je, za kakšno ceno.
Umaknimo se iz te godlje in se premaknimo na Štajersko. Norveška je mariborski Fakulteti za naravoslovje in matematiko namenila 920.846 evrov za najsodobnejšo eksperimentalno opremo. V letošnjem letu bodo tako na FNM vzpostavili laboratorij za molekularno biologijo, dodatno mikroskopirnico, laboratorij za fiziko okolja, kabinet za geoinformacijski sistem, interdisciplinarni didaktični center za okoljsko vzgojo in virtualno učilnico, posodobili pa bodo tudi računalniški center. Fakulteta naj bi s tem postala sodoben naravoslovni izobraževalni center za trajnostni razvoj. Vsi naravoslovni navdušenci, ki študirate v Mariboru, veselite se.
Po veselju na Štajerskem se vrnimo nazaj v Slovenijo. Predsednik sveta za visoko šolstvo, Tomaž Pisanski, je napovedal, da se bo umaknil, če od premierja Boruta Pahorja ne bo dobil podpore za reševanje težav pri delu sveta. Pisanski je ob tej priložnosti napisal pismo, v katerem sprva preroško napove, da je rast zakonitost. Tako kot pri inflaciji, tako tudi na področju visokega šolstva. Nadalje argumentira superiornost anglosaškega sistema visokega šolstva nad klasičnim evropskim modelom univerze. In to naj bi bil soobstoj vrhunskih in podpovprečnih univerz, velikih in majhnih, splošnih in specializiranih, državnih in privatnih. Kam študent pristane je tako odvisno od njegovih intelektualnih sposobnosti in seveda šolnin. Ne pozabite na šolnine, saj študentu služijo kot opora, da od profesorjev zahtevajo predstavo vredno plačanega denarja. No money, no funny! Poleg tega kritizira nepripravljenost Slovenije na lizbonski proces saj ima namesto večih podobno velikih univerz eno ogromno. Ki naj bi bila elitna, saj sodi med 500 najboljših univerz na svetu. In to po Pisanskem naj ne bi bila dolgoročna rešitev.
Rešitev za togi sistem visokošolskega izobraževanja so torej vzpodbudne šolnine, odprava izrednega študija in absolventskega staža, vpeljava kampusov in konsolidacija univerz, tako da bi dobili v Sloveniji štiri javne univerze, in sicer po eno v Mariboru in na Primorskem ter dve v Ljubljani. Mi na Radiu Študent ob tej priložnosti sporočamo premieru Pahorju, da je Pisanski očitno veliko preveč ostroumen za trohnjenje v neumnem svetu za visoko šolstvo in naj ga za božjo voljo čim prej vzame pod svoje okrilje.
Na koncu naj povemo, da je vlada v četrtek za študijsko leto 2009/10 razpisala 27.155 vpisnih mest za dodiplomski študij, od tega 19.720 za redni študij. Skupaj je razpisanih 1508 mest več kot leto prej. ______________________________________________________________ ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK
30. januarja bo demonstracija proti plesu WKR na Dunaju. Taisti dan se bo namreč zgodil ples desničarsko-ekstremnega dunajskega korporacijskega kroga "Wiener Korporationsring", kratko WKR. WKR je skupek približno dvajsetih nacionalnih moških organizacij, drugače povedano - neofašističnih šovinističnih deških klubov, ki pijejo hektolitre piva in objokujejo stare dobre čase.
Center Evropa, Urad vlade za komuniciranje in Predstavništvo Evropske komisije v Republiki Sloveniji vas vabijo na okroglo mizo z naslovom »Nad recesijo ustvarjalno in inovativno«. Gostje bodo: Gregor Golobič, Matjaž Malgaj, dr. Peter Venturini in dr. Boris Pukl. Dvomimo, da bodo prišli do konstruktivnih rešitev navideznih problemov, vendar jim vseeno lahko prisluhnete v sredo, 28. januarja, ob 17.30 v Centru Evropa na Dalmatinovi 4 v Ljubljani.
Študente in njihove starše, ki želijo dobiti vračilo dohodnine oziroma zmanjšanje doplačila dohodnine čim hitreje, opominjamo, da je rok za oddajo vloge za uveljavljanje olajšave za vzdrževane družinske člane 31. januar 2009!
Dijaška skupnost Ljubljana v sodelovanju s Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani pripravlja projekt Multimedija za maturante. Dijaki se bodo na štirih brezplačnih delavnicah naučili producirati videofilme. Brezplačne delavnice bodo potekale v torek, 27. januarja 2009, v četrtek, 29. januarja 2009, v torek, 3. februarja 2009 in v četrtek, 5. februarja 2009.