Kultura> Pisma iz tujine

Kalifornija: Umetnost, študentarija in politika z roko v roki proti homofobiji
Sreda, 18. 3. 2009

avtor/ica: JasminaJ

Kalifornija obeležuje boj proti homofobiji na več ravneh. Z uprizarjanjem drame The Laramie Project - skupkom 80ih monologov resničnih protagonistov iz mesteca Laramie, kjer je bil oktobra 1998 umorjen homoseksualni fant Matthew Shepard. Ter z grassroots kampanjo proti Proposition 8 - ustavnem amandmaju, potrjenem na novembrskem referendumu, ki naj bi določil, da je zakon mogoč samo med moškim in žensko.
V boju za pravice homoseksualne skupnosti se borijo kalifornijska umetnost, študentarija in politika.

V ameriškem mestecu Laramie je oktobra 1998 kot žrtev brutalnega homofobnega napada umrl 21-letni Matthew Shepard. Pet tednov kasneje je Laramie obiskala skupina članov Tectonic Project teatra in med tamkajšnjimi prebivalci v enem letu posnela več kot 200 intervjujev. Te so uporabili za dramski tekst: nekakšno kroniko mesteca Laramie v letu po okrutnem zločinu iz sovraštva.

Dramsko besedilo The Laramie Project je od leta 1999 doživelo tako filmsko priredbo, kot tudi mnogo uprizoritev po vsej ameriški celini. Posebnost drame je v tem, da 9 igralcev in igralk uprizori kar 80 različnih karakterjev - resničnih oseb iz Laramieja.

Oktobra 2008 je gledališče Piscies Moon iz kalifornijskega Santa Cruza predstavo The Laramie Project na oder postavilo že tretjič. Uprizoritev je zvesta minimalizmu tako v scenografiji, kostumih, kot tudi v besedilu. Slednje sloni na sicer preprostih monologih, ki pa ravno s svojo enostavnostjo dokumentarističnega sloga prikažejo banalnost sovraštva. Režiserka Susan Myer Silton je o predstavi povedala:

Kalifornija pa oktobra 2008 ni beležila boja proti homofobiji samo na podlagi desete obletnice umora Matthewa Sheparda, temveč tudi na podlagi takrat bližajočega se novemberskega referenduma. Na tem so namreč volivci odločali o tako imenovanem Proposition 8. Slednji naj bi kot amandma h kalifornijski ustavi določil, da je zakonski stan mogoč samo med moškim in žensko.

Pred referendumom je bila vzpostavljena grassroots kampanja, ki, skupaj s tisto za Obamo, velja za eno največjih v zgodovini ZDA. V kampanji, znani po sloganu No On Prop 8!, se je angažirala predvsem študentarija. O kampanji smo se pogovarjali s Katy Sieger, študentko prostovoljko.

Predlagani amandma je bil, kljub pričakovanjem, na referendumu potrjen. Po vsej Kaliforniji že od novembra potekajo protesti v podporo homoseksualnim porokam. V četrtek, 5.marca, so potekali v San Franciscu pred Vrhovnim sodiščem. To mora v 90ih dneh odločiti ali je amandma protiustaven.

Na kalifornijskem Vrhovnem sodišču so potekala zaslišanja predstavnikov različnih organizacij - tako podpornikov kot tudi nasprotnikov istospolnih porok. Kot zanimivost naj povemo, da je državni tožilec odklonil zagovor amandmaja in se odpovedal govoru na sodišču. Meni namreč, da je predlog amandmaja že v izhodišču protiustaven. Prav tako se je proti amandmaju izrekel republikanski Schwarzenegger.

Zagovorniki amandmaja na drugi strani trdijo, da istospolne poroke vodijo v propad družbe. Pri tem jim ni tuja niti homofobna govorica, ki pa se je že pogostokrat sprevrgla v nasilje. Tudi leta 1998, ko je bil umorjen Matthew Shepard. Pri opozarjanju na nesprejemljivost homofobije in zločinov iz sovraštva pripomore tudi umetnost. S tem namenom je santakruška produkcija Piscies Moon dramsko besedilo The Laramie Project ponovila že tretjič. Susan Myer Silton:

 

ODPOVED: Iz Kalifornije se je proti homofobiji izrekla JasminaJ.

 



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=18463