Politika> OFF Program

OFF BRAĆE DALTON
Torek, 2. 6. 2009

avtor/ica: Urh

... Kim Jong Il izbral svojega naslednika ...
... aktivisti z delte Nigra niso izpustili talca, kot so obljubili ...
... obramba generala Gotovine zaslišala svojo prvo pričo ...
... javna tribuna o oživitvi študentske Tribune ...


OFF NAPOVEDNIK

Še iz časov bivše Jugoslavije in »bratstva i jedinstva« so znane splošno razširjene karikaturne oznake za pripadnike posameznik republik. Te neškodljivo humorne in šovinistične posplošitve nacionalnih karakterjev so še dandanes vsem znane in od časa do časa smo vsi lahko priče situacijam, ki potrjujejo njihove stereotipe.

»Glupi Bosanac« je eden najbolj znanih in v ljudskem humorju precej razširjenih stereotipov. Da to le ni popolni konstrukt, so nas še enkrat več prepričali trije roparji, ki so včeraj udarili v mestu Travnik. Po spektakularnem napadu na pošto in opozorilnih strelih v zrak, so pograbili vreče, za katere so mislili, da je v njih denar za pokojnine. Vendar v njih ni bilo denarja, pač pa zgolj pisma, ki so čakala na dostavo. Na srečo v tem bizarnem dogajanju ni bilo ranjenih.

Roparski napadi na banke in pošte na začetku meseca, ko se izplačujejo pokojnine, so sicer v Bosni in Hercegovini precej razširjena praksa. Nizek življenjski standard pač marsikoga zapelje v skušnjavo po lahkem, pa čeprav ilegalnem zaslužku. A tudi tovrstna dejavnost očitno zahteva vsaj minimalno stopnjo usposobljenosti in razumske dejavnosti.

Berete stereotipni OFF Program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Severnokorejski vodja Kim Jong Il je izkušen star maček, vešč vseh politično propagandnih trikov. Verjetno nas ni bilo veliko navadnih smrtnikov, ki bi ob njegovih nedavnih intenzivnih vojaško-jedrskih hiperaktivnostih lahko prepoznali njihovo pravo ozadje in namen. Sedaj nam je jasno.

Jedrski poskusi, ki so nabijali krvni pritisk celotni mednarodni skupnosti, so bili očitno adut v rokavu, s katerim je Kim skušal konsolidirati svoj karnevalski režim pred imenovanjem naslednika. Po podatkih južnokorejskih obveščevalnih struktur naj bi ostarelega in oslabelega očeta tako nasledil njegov najmlajši sin, Kim Jong-un. O njem je sicer znanega zelo malo, prva neznanka pa je že njegova starost, saj se ne ve točno, ali je bil rojen leta 1983 ali 84. Ve se, da rad smuča ter da je študiral angleščino, nemščino in francoščino v švicarski šoli. Prav tako pa ne obstaja nobena njegova uradna odrasla fotografija. Severnokorejsko ljudstvo se s tovrstnimi skrivnostmi okoli svojega najverjetnejšega novega ljubljenega vodje po vsej verjetnosti ne obremenjuje preveč. Trenutno se učijo hvalnico v njegovo čast.

Na bolj demokratično izvoljenega predsednika pa upajo v Indoneziji, kjer se je uradno začela predvolilna kampanja za predsedniške volitve osmega julija. Glavni favorit je aktualni predsednik Susilo Bambang Yudhoyono, dobre napovedi pa spodbuja rezultat njegove Demokratske stranke, ki je na aprilskih parlamentarnih volitvah skoraj potrojila število prejetih glasov. Njegova glavna konkurenta bosta bivši predsednik Megawati Sukarnoputri in bivši podpredsednik Jusuf Kalla. Sicer pa je demokracija v Indoneziji še precej mlada stvar, demokratični časi so nastopili šele po padcu vojaškega režima predsednika Suharta leta 1998. Na prihajajočih volitvah bo svoj glas lahko oddalo kar okoli 176 milijonov volilnih upravičencev.

Nigerijski aktivisti, ki so ugrabili britanskega državljana in naftnega delavca Matthewa Maguireja pred devetimi meseci, so dejali, da ga ne bodo spustili, kljub temu da so to napovedovali za prvi junij. Gibanje za osvoboditev Delta Nigra je kot razlog navedlo to, da je bil prvi junij rojstni dan Maguireja, kasneje pa so še dodali, da se je Matthew sam odločil ostati z njimi in se boriti za spremembe v regiji. To eden prvih primerov, da angleški naftni delavec prestopi na stran upornikov in se bori proti imperialističnim interesom v regiji. Sicer v zadnjih tednih potekajo močni spopadi med vojsko in uporniki.

Irski ponudnik nizkocenovnih letalskih poletov Ryanair poroča o prvi izgubi na letni ravni v svoji zgodovini. 169 milijonov evrov izgube, ki so jo pridelali v obdobju do enaintridesetega marca, naj bi bilo predvsem posledica visokih cen goriva in padca vrednosti delnic rivalske družbe Aer Lingus, v kateri je imel RyanAir slabih trideset odstotkov svojega deleža. Ponovno znižanje cen goriva pa družbo spet navdaja z optimizmom, tako da v tekočem finančnem letu napovedujejo 200 do 300 milijonov evrov dobička. Izvršni direktor RyanAira Michael O'Leary je še napovedal, da bodo letos prepeljali dvakrat več potnikov kot British Airways, kar po njegovih besedah pomeni uradni konec poslovnega razreda pri letalskih prevozih.

Po dveh zaporednih četrtletnih padcih bruto domačega proizvoda je prihod recesije uradno oznanila tudi Švica. Pešanje gospodarstva v tej prosperitivni podalpski državi je najbolj očitno na letni ravni, saj se je BDP v primerjavi z lanskim četrtletjem skrčil kar za 2,4 odstotka. Sicer je padec v prvem četrtletju letošnjega leta nižji od pričakovanj, a po mnenju strokovnjakov to še vedno ni preveč spodbudna napoved …

Pred haaškim sodiščem za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije je obramba obtoženega hrvaškega generala Gotovine zaslišala svojo prvo pričo. To je bivši pripadnik jugoslovanske protiobveščevalne službe Slobodan Lazarević, ki ni bil prvič v haaški sodni dvorani, saj je pričal že v procesu proti Slobodanu Miloševiću. Z njegovim nastopom hoče obramba med drugim prikazati vlogo separatističnih srbskih oblasti v tako imenovani Avtonomni srbski krajini. Te so s pomočjo svojih političnih botrov iz Beograda ter z metodami sejanja strahu in zavračanja vseh miroljubnih dogovorov skušale udejanjiti idejo etnično čistega srbskega teritorija na hrvaškem ozemlju. Obramba Gotovine je sicer napovedala zaslišanje sedeminšestdesetih prič.

Stranka Oljka in sedanji Evroposlanec Aurelio Juri sta podprla kandidatko Socialnih demokratov Mojco Kleva za Evropske volitve, glavni razlog pa naj bi bil Klevina strokovnost. Govorili smo s predsednikom stranke Oljka Viktorjem Markežičem.









Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je nadaljevala razpravo o Patrii. Po mnenju predsednika komisije in poslanca Slovenske demokratske stranke Zvonka Černača naj bilo nekomu v interesu, da se stvar še dolgo ne razišče, žrtev vsega skupaj pa je domnevno generalna državna tožilka Barbara Brezigar. O razpravi in indicih smo govorili s Černačem.









Off sta ustvarila MatejŠ in Urh.

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=19432