OFF ŠPANSKIH VOZNIKOV Četrtek, 2. 7. 2009 avtor/ica: Urh
...odzivi Slovenije na Sanaderjev odstop...
...Severna Koreja je izstrelila še dve raketi...
...Združene države Amerike so začele obsežno operacijo v afganistanski provinci Helmand...
...oblasti v Hondurasu zavračajo mednarodne pozive po obnovitvi položaja odstavljenega predsednika Zelaye...
NAPOVEDNIK
Španska vlada je postala vzor pri odliki varnih voznikov, vsaj po zadnji potezi, ko se je odločila, da vsem tistim, ki po uvedbi kazenskih točk pred tremi leti niso naredili prekrška, povečajo osnovno enoto za dve, torej na štirinajst točk. Takšnih naj bi bilo kar 80 odstotkov španskih voznikov, največ prekrškov pa naj bi naredili moški v starosti med 25 in 34 let. Najpogostejši prekrški pa so: prehitra vožnja - 41 odstotkov, neuporaba varnostnega pasu ali čelade - 14 odstotkov, vožnja pod vplivom alkohola - devet odstotkov - in uporaba mobilnega telefona med vožnjo - osem odstotkov.
Sicer pa gre pri kazenskih točkah za igro mačke z mišjo, kar ve tudi večina voznikov v Sloveniji. Do kam lahko gremo, da ne bomo presegli magične kvote točk, ko nam vzamejo izpit. Tisti, ki ima stil, mu ga vzamejo vsaj takoj na mestu, ne pa po točkah. Te španska vlada meče kot pesek v oči, saj te dve dodatni točki marsikomu na koncu ne bosta prišli prav, vsaj tistim, ki delajo prekrške, saj 14 točk spet ni tako težko zbrati. Eden pijanski dan na provinci in zgodilo se je neizbežno v nedolžnem smislu, točke! Koliko jih še potrebujemo, da dobimo jackpot: odvzem izpita.
Poslušate točkovni off program Radia Študent!
OFF program
Na dopoldanskem zasedanju parlamentarnega odbora za zunanje zadeve, kjer je bilo govora med drugim o Hrvaški, je bil prisoten tudi minister za zunanje zadeve Samuel Žbogar, ki meni, da bi se morala pogajanja med Hrvaško in Slovenijo čim prej obnoviti. O zasedanju smo govorili s članom odbora Tonetom Anderličem, ki ga je najprej zanimalo, kaj se dogaja s slovensko protestno noto glede kršenja slovenskega zračnega prostora s strani hrvaških letal, pa čeprav je to minornega pomena, kasneje pa smo šli seveda na Sanaderjev odstop.
O Sanaderjevem odstopu in konsekvencah tega za hrvaško politiko pa smo spregovorili tudi s hrvaškim novinarjem Denisom Latinom.
Poslušajmo pa še krajši izsek iz včerajšnje izjave Snaderja ob odstopu, ki ga bo najverjetneje zamenjala dosedanja podpredsednica vlade Jadranka Kosor:
Zaslišan je bil Ivan Janez Janša, domnevno zaradi suma izdaje tajnih podatkov, čeprav sama vsebina zaslišanja za enkrat še ni povsem znana. Kriminalisti pa so v povezavi z zaslišanjem v sredo opravili informativni pogovor tudi s predsednikom državnega zbora Pavletom Gantarjem in z nekdanjim zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in še nekaterimi drugimi udeleženci. Janša seveda vidi v vsem skupaj teorijo zarote, medtem ko Kresalova čuti obratno, odzval pa se je nagonsko tudi premier Borut Pahor že z znanim stavkom: "Obtožbe so hude, ampak tisti, ki nosimo odgovornost za vodenje države, jih moramo znati prenesti, tudi če so neutemeljene".
Nova vlada po puču na Hondurasu zavrača mednarodne pozive po obnovitvi položaja odstavljenega predsednika Manuela Zelaye.
Organizacija ameriških držav je sicer Hondurasu dala čas do vikenda, da izpolni zahteve ali pa bo izključen iz organizacije, medtem ko je Zelaya prestavil načrtovani povratek v matično državo. Po državi se protesti nadaljujejo, tako da so bile zadnji dan demonstracije tako za Zelayo kot proti njemu. Nove oblasti pa Zelayo še opozarjajo, da ga, če se bo vrnil, čakajo obtožbe. Združene države Amerike – ki jih nekateri obtožujejo vpletenosti v udar – so trenutno prekinile vojaško sodelovanje in bodo počakale do naslednjega tedna pri svojem ravnanju do Hondurasa.
Ameriške sile v Afganistanu so začele obsežno operacijo v južni provinci te države Helmand proti talibanom. V akciji je udeleženih 4000 marincev in 650 podložnih afganistanskih vojakov. Tiskovni predstavnik talibanov Qari Yosuf Ahmadi pa je dejal, da gre za psihološko vojno, ki je Američani s 4000 vojaki ne bodo mogli dobiti, vsaj ne permanentno. Sicer pa vojake podpirajo še letala NATA, glavni cilj operacije pa je vdreti in prevzeti nadzor v vaseh in mestih, ki jih obvladujejo talibani, popolne zmage v tej provinci pa ne gre pričakovati, saj se bodo gverilski napadi nadaljevali ne glede na izid operacije.
Severna Koreja je končno izstrelila še dve raketi kratkega dosega, s tem pa tudi demonstrirala svojo moč. Raketi sta bili izstreljeni iz baze blizu pristanišča Wonsan, stanje na korejskem polotoku pa se je seveda še bolj zaostrilo, čeprav je napeto že tako, da bolj ne bi moglo biti. Mednarodna skupnost je seveda izstrelitev obsodila, kar pa oblasti v Severni Koreji pravzaprav hočejo, saj so tudi zaradi tega njihovi poskusi bolj adrenalinski.