Glasba> Tolpa bumov

SAGE FRANCIS: Sick Of Wasting (Strange Famous, 2009) (ponovitev 28. 8. '09 ob 00.30)
Petek, 21. 8. 2009

avtor/ica: Boris V.

Recenziramo plato ljubljanskega znanca Sage Francisa "Sick of
Wasting", zadnjo iz serije avtorskih mixtapov Sick of... Plošča nam z
novimi komadi in tudi več kot deset let starimi posnetki omogoča
nadaljnji vpogled v avtorjev razvoj in aktualno delo. (v celoti!)

* Sage Francis je hiphop izvajalec, ki ostaja zvest prvotnemu duhu hiphopa, torej širjenju in konstantnemu bogatenju lastnega umetniškega izraza, v tem primeru besedil in izvedbe. V njegovih komadih se briše meja med klasičnimi rap-teksti in poezijo, kar se odraža v oznaki, ki jo za njegovo delo uporabljajo nekateri, torej emo hiphop. Standarden rap izraz je za Sagea preozek, zato tudi ne preseneča, da je - poleg tega, da je raper - tudi sam pesnik. Zaradi svoje izjemne dejavnosti in kreativnosti je postal prava zvezda undergrounda, če je ta pojem v svetu izmenjave glasbe na internetu sploh še relevanten. Mirno ga lahko postavimo ob bok likom in zasedbam kot so Aesop Rock, Saul Williams, Atmosphere in podobnimi. Kar se seveda odraža tudi v njegovih sodelovanjih s temi izvajalci, bodisi mimogrede bodisi v resnejših projektih.

Delo Sagea odlikuje dovršeno strukturiranje verzov in rim, včasih humorni cinizem, včasih brutalna resnost, velikokrat pa tudi melanholično podajanje vtisov, najbolj razumljivih le avtorju samemu. Piše o odnosih v družini, politični realnosti, ljubezni, problemih hiphop skupnosti in tako naprej. Omenimo še, da je večkratni zmagovalec raznih freestyle tekmovanj, kar mu daje dodatno verodostojnost tudi znotraj klasičnih in bolj ali ne dolgočasnih rap-krogih. Njegove MC sposobnosti ne presenečajo, saj se Sage z rapom ukvarja že od rosne mladosti, česar ne skriva, ampak te posnetke, kot bomo slišali tudi v tokratni Tolpi, rad deli s širšo javnostjo.

Do sedaj je Sage izdal tri solo plošče in eno v dvojcu, ob tem pa še pet mixtapeov iz tako imenovane serije »Sick of«. To so plate, sestavljene iz neobjavljenih komadov, eksperimentalnih verzij, radijskih freestylov in starih posnetkov. Z izdelkom »Sick of waiting« je leta 1999 resno opozoril nase, njegova priljubljenost pa se je od takrat strmo dvigovala. Na ploščah iz serije »Sick of« objavlja tudi komade, ki bodo v sicer bolj dodelani obliki našli mesto tudi na drugih izdajah. Ti mixtapi pa, kot pravi tudi sam avtor, niso namenjeni le njegovi promociji, temveč tudi promociji ostalih izvajalcev, ki so mu pri srcu in s katerimi sodeluje.

Pričujoča plata »Sick of wasting« nadaljuje tradicijo, ki so jo vzpostavile njene predhodnice, nekakšen kolaž studijskih in domačih posnetkov z dodanimi vložki in odlomki iz intervjujev. Vse skupaj pa je začinjeno s humorjem, ki preveva izdelke iz »Sick of« serije. Sam koncept te serije, torej namen promocije in ne prodaje, mu daje več manevrskega prostora pri izbiri podlag in samplov. Zato ne preseneča, da se tokratna edicija odpre s komadom Strange Fame. Sage je za podlago vzel komad Fame Davida Bowieja, kar bi mu povzročalo težave, če bi se CD znašel na trgovinskih policah. Za določene beate so poskrbela imena kot so Buck 65 in Reanimator, uporabljen je tudi komad DJ Shadowa, na plošči pa se kot gostje pojavijo še B. Dolan in nekateri kolegi z založbe.

Čeprav je na tej izdaji večina komadov novih ali posnetih pred letom ali dvema, je najti tudi nekaj starejših posnetkov. Dva sta iz leta 1997, eden je še leto starejši. In prav v teh se skriva bistvo serije »Sick of«. Posnetki nam omogočajo vpogled v Sageov razvoj in vplivajo na lažje razumevanje njegovega današnjega načina pisanja. Zanimivo je poslušanje komadov, starih 13 let, torej iz dobe, ko sta bila na sceni še Tupac in Biggie kot veliki ikoni mainstream MTV-rapa, saj je bil Sage že takrat zelo distanciran od povprečnega rapa, tako tematsko kot izvedbeno. Takratna sposobnost zlaganja rim in flow sta še danes presunljiva, lahko si le zamislimo, kako so takrat reagirali njegovi sodobniki. Sage nam s svojimi komadi odpira vrata v svoj precej zajebani svet, dodelana rap-forma pa vabi vase tudi poslušalce, ki mislijo, da je introspekcija nekakšen medicinski izraz. Sage Francis je leta 2002 sicer nastopil na Metelkovi in navdušil peščico obiskovalcev, vendar je glede na od takrat objavljena dela in širšo prepoznavnost morda čas, da se vrata slovenskih klubov zanj spet odprejo.

pripravil Boris Vasev



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=20198