Politika> OFF Program

OFF BERLUSCONIJEVEGA PARADOKSA
Petek, 11. 9. 2009

avtor/ica: Urh

… bivši tajvanski voditelj obsojen na dosmrtno ječo …
…v Pakistanu prijeli visokega predstavnika talibanov…
…v Ugandi spopadi med policijo in pripadniki etnične skupine Bugande …
…hrvaško-slovenska meja se bo baje reševala ponovno s posredovanjem Evropske unije…


OFF NAPOVEDNIK

Silvio Berlusconi še kar misli, da je najboljši premier Italije, ali pa vsaj, »jaz sem edini primeren za to mesto«, pri čemer pozablja na popularnost Dučeja. Seveda pa te besede niso kar tako izletele iz njegovih ust, ampak je bil potreben kompleksen zgodovinski dogodek, v katerem je botrovala med drugim ponudnica spolnih uslug Patrizia D'Addario, zaradi česar pa bi bil svojevrsten paradoks, če bi Silvio zares odstopil.

Stvar gre obratno, Berlusconi razmišlja o tem, da bi proti Patrizii D'Addario sprožil pravni postopek zaradi klevetanja, saj bi ga ona preko škandala hotela finančno izkoristiti. Vendar se v vsem skriva še eden populistični paradoks, saj Silvio, lačen javne pozornosti in glasov, ve, da mu plebs teh škandalov ne bo zameril. Najbolje zanj pa bo, da skuša dokazati, da je žrtev nedolžnih strasti, za vse skupaj pa povrh obdolžiti še kakšnega političnega nasprotnika. Mimogrede, svoje mišljenje o D'Addario je povedal na tiskovni konferenci s španskim premierom Josejem Luisom Zapaterom na Sardiniji. In tudi takšni absurdni povejo svoje brez besed.

OFF PROGRAM

Bivši tajvanski predsednik Chen Shui-bian, ki je državi predsedoval v obdobju od leta 2000 do leta 2008, in njegova žena Wu Shu-chen sta bila obsojena na dosmrtno ječo, potem ko ju je sodišče v Tajpeju spoznalo za kriva korupcije. Chena, ki je v času procesa trdil, da so vse obtožbe politično motivirane, je obtožnica med drugim bremenila poneverjanja državnih sredstev, sprejemanja podkupnin in pranja denarja v skupni vrednosti okoli 15 milijonov ameriških dolarjev. Dosmrtno ječo sta si sicer zakonca prislužila, ker sta iz posebnega predsedniškega sklada vzela tri in pol milijone dolarjev sredstev, gospa Wu pa sicer že prestaja zaporno kazen enega leta, ker je prepričala njune otroke, da med procesom krivo prisežejo. Sicer je Chen preko predstavnika sporočil, da je, ker so sodnike v primeru zamenjali v sredini procesa, odločitev »ilegalna« in napovedal pritožbo.

Enega od višjih predstavnikov talibanov, Muslima Khana, so ujeli na severozahodu Pakistana skupaj s še štirimi militanti. Khan je eden od bolj pomembnih komandirjev v dolini Swat, kjer sicer potekajo intenzivni boji med vojsko in sekcijo uporniških talibanov. V tej dolini so talibani oblast prevzeli pred dvema letoma, Muslima Khana in njegove somišljenike pa so domnevno prijeli tako, da so jih zvabili na pogajanja o prekinitvi ognja, nato pa so izvedli aretacijo. Pod pogoji mirovnega načrta za dolino Swat naj bi se uporniki razorožili v zameno za uveljavitev šeriatskega prava, vendar se uporniki očitno niso zadovoljili z dolino Swat in drugimi provincami, ampak hočejo prodreti širše.

Moldavski predsednik Vladimir Voronin je odstopil s položaja po porazu komunistične stranke na julijskih volitvah, do katere goji močne simpatije. V parlamentu bo za izvolitev novega predsednika države potrebna tripetinska večina, medtem ko ima sedanja pozicija, ki ji Voronin očita pozicioniranje na osnovi negativnih čustev v 101-članskem parlamentu, 53 poslancev, kar zadostuje za oblikovanje vlade, ne pa tudi za imenovanje predsednika, pri čemer bodo morali skleniti kompromis s Komunistično stranko. Še posebej zato, ker v nasprotnem primeru parlamentu grozi razpustitev.

Več kot 200 davčnih inšpektorjev je v torek preiskalo prostore največje argentinske časopisne hiše dnevnika Clarin, ki je zaradi morebitne medijske reforme v državi vpletena v hud spor z vlado. Vladni predstavniki so dejali, da je bila preiskava rutinske narave in da je bil cilj preiskave pregledati poslovanje časopisa, predstavniki slednjega pa vlado obtožujejo nadlegovanja in ustrahovanja. Argentinska predsednica Cristina Fernandez, ki je časopisno hišo Clarin v preteklosti že obtožila pristranskega poročanja in monopoliziranja medijev, skuša spodbuditi sprejetje nove medijske reforme, ki naj bi po njenem modernizirale industrijo in omogočale večjo konkurenčnost med mediji, kritiki zakona pa pravijo, da je njen cilj predvsem oslabiti medijsko skupino Clarin, ki je vodilna v državi.

Protesti v Ugandi, ki so se končali s spopadi s policijo, so terjali več življenj. Šlo je za spopad med podporniki kralja etnične skupine Bugande Ronalda Muwende Mutebija drugega in podizvršno vejo oblasti. Demonstracije pa so se zgodile ravno po tem, ko je oblast skušala preprečiti Mutebiju obisk regije blizu prestolnice Kampala. Sicer ima Mutebij – ki mu je po ustavi prepovedano sodelovati v politiki Ugande – velik vpliv med največjo etnično skupino Bugande v Ugandi, katere predstavniki so tudi protestno zapustili parlament zaradi prepirov med kraljem in vlado.

Slovenski premier Borut Pahor in njegova hrvaška kolegica Jadranka Kosor sta se dogovorila o deblokadi hrvaških pristopanj k Evropski uniji in nadaljevanju pogajanj o meji, pri čemer bo posredovala Evropska unija. O situaciji smo spregovorili s hrvaškim političnim analitikom Davorjem Gjenero.









OFF sta pripravila Urh in Polona.

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=20409