Politika> BritOFF

BRITOFF IRSKEGA REFERENDUMA
Petek, 2. 10. 2009

avtor/ica: Urh

...Irci se odpravljajo na drugi referendum o Lizbonski pogodbi...
...Pritožba voditeljice opozicije Burme Suu Kyi je bila zavrnjena...
...Predsednik Združenih držav Amerike Barack Obama pričakuje od Irana konkretna dejanja...
...Švicarska multinacionalka Nestle bo prekinila biznis s predsednikom Zimbabveja Robertom Mugabejem...

ob 9:05

Irci se odpravljajo na drugi referendum o Lizbonski pogodbi po tem, ko so na prvem referendumu leta 2008 to pogodbo zavrnili. S pomočjo propagande mašinerije Evropske unije tokrat kaže, da bo referendum uspel, saj Unija zagotavlja, da jim ne bo potrebno legalizirati splava in izgubiti kontrole nad fiskalno politiko. Skoraj vse irske stranke in kapital lizbonsko pogodbo podpirajo, na drugi strani pa jim stojijo številna nevladna združenja in nacionalistična gibanja, ki so proti pogodbi, saj menijo, da bo to škodilo Irski in spodkopalo njeno suverenost. Spomnimo, da lani še premier irske ni vedel točno za vsebino Lizbonske pogodbe.

Pritožba voditeljice opozicije Burme Suu Kyi proti podaljšanju njenega pripora za 18 mesecev je bila s strani tako zvanega sodišča zavrnjena. Podaljšanje pripora je bilo odrejeno zato, ker je letos avgusta do nje prek jezera preplaval Ameriški državljan, to pa je hunti dišalo po vohunstvu. Spomnimo, da je bil ta človek po posredovanju State departmenta oproščen obsodb v Burmi, veliko manj pa zanima Združene države Amerike ali pa imajo bolj zvezane roke glede tega, kaj se dogaja z Suu Kyijovo.

Člani ekonomsko socialnega sveta, ki ga zastopajo vlada, sindikati in Gospodarska zbornica, se bodo seznanili z izhodišči za posodobitev pokojninskega sistema, prav tako pa je na dnevnem redu imenovanje članov sveta strokovne skupine za pripravo ukrepov. Tako naj bi po novem starost pri upokojitvi tako za ženske kot za moške dvignili na 65 let, minimalni starost pa na 60 let. Spremembe naj bi potekale postopno ob javni razpravi, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič pa pravi, da je vlada šla v javnost s tem besedilom brez njihovega vedenja, saj takšnega predloga ne podpirajo.

ob 10:05

Predsednik Združenih držav Amerike Barack Obama po pogovorih petih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčije od Irana zahteva hitra dejanja glede jedrskega vprašanja, saj pogajanja, ki so sama sebi namen, po njegovem mnenju ne bodo pripeljala nikamor. Povedano drugače, pogajanja, ki se bodo vlekla in so sama sebi namen, bodo pripeljala do jedrskega orožja Irana. Sicer je Iran pristal, da lahko inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo pregledajo obrat za bogatenje urana blizu mesta Kum, ki ga je Teheran razkril prejšnji teden.

Švicarska multinacionalka Nestle bo prekinila biznis s predsednikom Zimbabveja Robertom Mugabejem, kar med drugim pomeni, da ne bodo več kupovali mleka od farme, ki je v lasti njegove žene Grace Mugabe. Ta farma je ena od tistih, ki jih je Mugabejeva žena dobila po zemljiški reformi, ko so razlastili večino belcev. V Nestleju pravijo, da so z odkupovanjem mleka hoteli pomagati državi v gospodarski krizi, vendar je tega zdaj konec, saj naj bilo osem mlekarn v Zimbabveju, od katerih so mleko kupovali, na robu kolapsa in niso več sposobne dostavljati mleka. Zimbabve je drugače pod sankcijami Združenih držav Amerike in Evropske unije zaradi samodrštva Mugabeja in političnih nemirov, vendar pa Nestle zaradi sedeža v Švici ni omejen pri trgovanju z Zimbabvejem.

Odbor državnega zbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje bo med drugim obravnaval tudi predlog predsednika odbora Vinka Gorenaka o razširitvi dnevnega reda z obravnavo predlaganih referendumov o noveli zakona o sistemu plač v javnem sektorju in o noveli zakona o sodniški službi. Gorenaka – poslanca Slovenske demokratske stranke - najbolj moti zvišanje sodniških plač za 28 odstotkov v gospodarski krizi, poslanec Socialnih demokratov Anton Colarič pa pričakuje presojo ustavnega sodišča, saj meni, da bi zavrnitve novel na referendumu imele protipravne posledice.

Britoff-a je spisal Urh.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=20632