Medredakcija> Kampanja

»NE KLIČIMO NESREČE. MOLK JE ŽIVLJENJE!« - Javni poziv radijskim postajam v Sloveniji!
Nedelja, 1. 11. 2009

avtor/ica:

Radio Študent javno poziva vse radijske postaje v Sloveniji, da prevzamejo odgovornost za varnost na slovenskih cestah in iz svojih obvestil o stanju na cestah in drugih prometu posvečenih programskih rubrik s 1. novembrom 2009 UMAKNEJO informacije o lokacijah policijskih patrulj in radarskih kontrol prometa.

Podprite Kampanjo RŠ: »NE KLIČIMO NESREČE. MOLK JE ŽIVLJENJE!«

Vaš RŠ.

Kampanja RŠ: »NE KLIČIMO NESREČE. MOLK JE ŽIVLJENJE!«

Javni poziv radijskim postajam v Sloveniji!

Študentsko naselje,

Rožna dolina,

Ljubljana

30. oktobra 2009

Radio Študent javno poziva vse radijske postaje v Sloveniji, da prevzamejo odgovornost za varnost na slovenskih cestah in iz svojih obvestil o stanju na cestah in drugih prometu posvečenih programskih rubrik s 1. novembrom 2009 UMAKNEJO informacije o lokacijah policijskih patrulj in radarskih kontrol prometa.

Radijske postaje v Sloveniji s podajanjem teh informacij ne izboljšujemo varnostnih razmer na slovenskih cestah, saj nevarnim voznikom omogočamo ostati v prometu. Obenem poročati o prometnih nesrečah in jih hkrati soustvarjati je dvolično. Radio namreč poslušajo samo živi ljudje.

Vsebinska utemeljitev Kampanja RŠ: »NE KLIČIMO NESREČE. MOLK JE ŽIVLJENJE!«

Slovenske ceste vsakih 50 ur zaradi posledic prometnih nesreč terjajo človeško življenje. Na vsakih 10 ur nekdo v prometni nesreči dobi hude telesne poškodbe. Vsako uro pa udeleženec v prometu zadobi lahke telesne poškodbe.

Glavni vzroki so že dlje časa znani: neprilagojena hitrost, nepravilna stran oz. smer vožnje, ter neupoštevanje pravil o prednosti. Alkohol in neizkušenost voznikov pa sta glede na število pojavljanj, na žalost, že skorajda obvezen uvod v tovrstne zgodbe. Prav gotovo si vsi želimo, da bi krivulje na grafih upadle. Da bi statistika govorila v prid vseh. Da bi se na cesti počutili in tudi bili varni.

Pomembno vlogo pri tem igramo mediji. Z odgovornim načinom obveščanja o nesrečah, raziskovanjem njihovih vzrokov in posledic ter osvetljevanjem osebnih tragedij skritih za številkami, predstavljamo pomemben faktor pri prometni vzgoji in ozaveščanju javnosti o odgovornem obnašanju v prometu.

Morda najpomembnejšo vlogo imamo prav radijske postaje. Naše občinstvo v veliki večini namreč predstavljajo poslušalke in poslušalci, ki nas poslušajo v avtomobilu. Na poti na delovno mesto, med vožnjo domov, pri prevozu otrok v šolo,... Ustvarjalci radijskih vsebin smo tako v edinstvenem položaju, ko z aktualnim in odgovornim poročanjem o stanju na cestah, soustvarjamo pogoje za čimbolj varno pot naših poslušalk in poslušalcev.

Radijske postaje v Sloveniji pa na dnevni bazi in to večkrat na uro, poročajo o lokacijah policijskih patrulj. Tako se ne le izniči možnost sankcioniranja in izločanja nevarnih voznikov, ampak se tudi soustvarjajo pogoji za še več prometnih nesreč, še več lažje in huje ranjenih in še več smrtnih žrtev v prometu. Lokacije radarskih kontrol ter policijskih patrulj se pogosto podajajo pred in po dnevnimi informativnimi bloki in ob boku z ekonomsko propagandnimi sporočili.

Sklicevanje na interes poslušalcev, ki bodo nekaj malega privarčevali, ker so na podlagi teh vsebin ob pravem času in na pravem mestu stopili s plina, ter na pridobitne interese vsake posamezne radijske postaje je v primerjavi s človeškim življenjem malenkostno in nepomembno. Vsaj za tiste, ki želimo, da naše poslušalke in poslušalci ostanejo živi in zdravi.

Kampanjo RŠ: »NE KLIČIMO NESREČE. MOLK JE ŽIVLJENJE!« lahko podprete:

* z elektronskim sporočilom na rs@radiostudent.si



* ali s komentarjem pod: http://www.radiostudent.si/article.php?sid=21018

http://www.facebook.com/group.php?gid=181961663904

Več informacij na www.radiostudent.si in rs@radiostudent.si !

Vaš RŠ.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=21018