Glasba> RŠ recenzija

Guano Padano!!!
Sreda, 13. 1. 2010

avtor/ica: katjapr

Katja Preša se vpenja v mehki zvočni western italijanskega tria Guano Padano ... (v celoti!) ...

Sinočnji koncert italijanskega tria Guano Padano je v začetno postnovoletno suhoparno bero ljubljanskih dogodkov vpadel s prijetno mešanico westerna, americane, jazza in countryja.
V zmerno nenapolnjeni Menzi pri koritu so Guano Padano predstavljali svoj nedavno izdani istoimenski prvenec, ki je izšel pri ameriški založbi Important Records. Kljub temu, da gre za njihov debitantski album pa so glasbeniki, ki tvorijo Guano Padano za seboj pustili že ogromno koncertnih odrov.


Člani zasedbe Guano Padano so multiinstrumentalist Alessandro "Asso" Stefana, Zeno De Rossi in Danilo Gallo. Stefana je sicer strasten zbiralec vseh vrst harf ter različnih intrigantnih glasbenih igrač. Nekatere izmed njih sicer tudi redno pripelje na koncert. Včeraj je v roke vsake toliko prijel stilofon sicer pa je drgnil po kitari, steel kitari in pedal steel kitari. Sicer Stefana, skupaj s Gran Padanovskim sodrugom, bobnarjem Zenom de Rossijem redno nastopa kot kitarist italijanskega megazvezdnika Vinicia Capossele, s katerim je lani skoraj polovico leta nastopal po Italiji kot član njegovega banda pa se odpravlja na turnejski obisk italijanske diaspore od Kanade do Los Angelesa. Stefana pa tudi izven meja Italije ni ostal neopažen. Na njegovem prvencu Poste E Telegrafi, ki ga je tako kot Guano Padano, izdala založba Important Records, je pri enem komadu gostoval Marc Ribot, ki je kasneje s Ceramic Dog naredil priredbo Stefanovega komada. Da pa še dodatno začinimo njegov že tako natrpan CV naj omenim, da je Stefana tudi kitarist banda, ki poleg kompletnega godalnega orkestra, spremlja Mikea Pattona pri njegovem genialnem projektu Mondo Cane. Gre za projekt v katerem se je žanrski kameleon Patton lotil predelav legendarnih italijanskih popevk. Na manj kot desetih koncertih skupno, so posneli ploščo, katere izid nestrpno pričakujemo. Patton menda v svojem domu v San Franciscu perfekcionistično pili besedilo za knjižico, ki bo izšla s ploščo o kateri boste ob izidu na Radiu Študent prav gotovo še slišali.


A vrnimo se k zasedbi Guano Padano in preostalima dvema članoma zasedbe. Zeno De Rossi, kot smo omenili skrbi za ritem sekcijo, na včerajšnjem koncertu pa je skočil tudi v kožo legendarnega Morriconejevega žvižgača Alessandra Alessandronija, ki so ga Guano Padano na albumu angažirali za žvižganje na dveh komadih in suvereno odžvižgal komad El Divino. Poleg Alessandronija so se na prvencu Guano Padano pridružili še drugi zanimivi gostje: Gary Lucas, klarinetist Chris Speed, in sloviti italijanski pevec Bobby Solo, ki je odpel besedilo na priredbi klasike Hanka Williamsa, "Ramblin’ Man".


Tretji član zasedbe pa je Danilo Gallo, ki se suče ob basu, orglah in klaviaturah, sicer pa deluje v razlčnih jazz zasedbah, najbolj aktivno v Gallo & The Roosters. Skupaj z Rossijem sta vpletena tudi v kolektiv in založbo El Gallo Rojo.

Včerajšnji koncert, ki se je pričel ob za tiste z rednimi službami ob prav primerni deseti uri in končal dobro uro kasneje, je takoj na začetku, ko so v Menzo še kapljali obiskovalci, našo domačo publiko je namreč le težko vzgojiti in predvsem prepričati, da obstaja možnost, da se koncert lahko začne le z rahlo zamudo, prikazal rutinirano in uigrano ekipo Guano Padano, ki so začeli udarno s špageti western vizualno kuliso. Odigrali so dober ducat komadov z albuma, nekatere od njih pa so začinili s krajšimi prostimi improvizacijami. Po dobrem, s hitiči zapolnjenim začetku je nekje sredi koncerta izrazna moč njihovih komadov pričela padati, morda tudi zato, ker so manjkali nekateri instrumenti, ki aranžmajsko zasolijo komade na plošči. A ko je že kazalo, da se bomo pričeli pomenkovati ob koncertu so se fantje zbudili in nas pripeljali do prav prijetnega zaključka koncerta. Nekaj đuskajočih posameznikov se je ravno dobro ogrelo, ko so zaigrali še nežni legendarni sentiš Sleepwalk Santa & Johnnyja, ki je bil spisan daljnega leta 1959, in nato z udarnejšim zaključkom po dobri uri igranja zaključili nastop. S svojo nepretencioznostjo in očitno uigranostjo tvorijo Guano Padano dober kolektiv, ki bi se lahko odločno in odlično podal tudi v svet filmske glasbe.

V torkovi noči sem se z Guano Padano družila Katja Preša.

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=22015