Politika> KrOFF

STAROSELSKI KROFF
Ponedeljek, 9. 8. 2010

avtor/ica: Boris V.

... napovedane prve tožbe zaradi preplačane elektrike...
... ZSSS napoveduje referendum o pokojninskem zakonu...
... dvojezične table na območju Pliberka...
... danes mednarodni dan staroselcev...

Društvo za povračilo preplačane električne energije in odvetniška pisarna Matoz sta napovedala, da bosta po 15. avgustu vložila prve tožbe zaradi zavrnitve zahtevkov za povračilo preplačane elektrike. V pripravi je namreč 550 tožb zoper Elektro Gorenjska. Zahtevke društva so že zavrnili Elektro Gorenjska, Elektro Maribor in Elektro Primorska, Elektro Ljubljana in Elektro Celje pa tega še nista storila. Predsednik društva Rado Pezdir meni, da bi morala podjetja na vsak zahtevek odgovoriti in navesti višino preplačila. Pezdir je takole predstavil vsebino jutranje novinarske konference društva:



Medtem ko je premier Pahor ponosno predstavil predlog pokojninskega zakona, so se nanj ostro odzvali v Zvezi svobodnih sindikatov, ki, kot smo poročali v OFF-u, napovedujejo razpis naknadnega zakonodajnega referenduma. O tem je spregovoril Andrej Zorko, izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov:



Na občinskih cestah območja mesta Pliberk na avstrijskem Koroškem je dal po odločbi ustavnega sodišča župan te mestne občine Stefan Visotschnig postaviti še vse manjkajoče dvojezične krajevne table in kažipote. Vendar zaenkrat v mestni občini Pliberk manjkajo še dvojezična cestna znamenja za Drvešo vas. Po napovedih Visotschniga jih bodo postavili, brž ko bodo prejeli uradni seznam okrajnega glavarstva. Ali je zgodba okoli dvojezičnih napisov s tem končana, smo vprašali predsednika Enotne liste Vladimirja Smrtnika:



Ob 17. mednarodnem dnevu staroselcev sta generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun in visoka predstavnica Evropske unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Catherine Ashton pozvala vlade in civilno družbo k uresničevanju zaveze k napredku statusa avtohtonega prebivalstva in upoštevanju deklaracije Združenih narodov o njihovih pravicah iz leta 2007, ki jim zagotavlja enakopravnost. Prelivanje te deklaracije v prakso ostaja namreč še vedno izziv.

Staroselci so kljub deklaraciji še vedno izpostavljeni rasizmu, slabemu zdravju in nesorazmerni revščini. V nekaterih državah imajo tako 600-krat večjo možnost, da zbolijo za tuberkulozo, v drugih pa naj bi v povprečju umirali 20 let prej kot pripadniki ostalih skupnosti. Na različnih koncih sveta naj bi živelo približno 5000 staroselskih ljudstev s skupaj okoli 370 milijoni pripadnikov. Letošnji mednarodni dan staroselcev je posvečen njihovemu filmskemu ustvarjanju, zato bodo na sedežu Združenih narodov v New Yorku in ostalih njihovih uradih po svetu predvajali filme staroselskih avtorjev.

Kroff sta pripravila Boris in vajenka Tina.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=24541