Univerza> Kaj pa Univerza?

National day of action!
Četrtek, 7. 10. 2010

avtor/ica: jureg

Družbena neenakost seveda ne pesti le ZDA, od katerih mnogi pričakujejo radikalen preobrat, odkar je predsedniško funkcijo prevzel Barack Obama, ki pa govori o izobrazbi le kot o ekonomski sferi. Zato nas je med drugim zanimalo, kaj o tem menijo mladi ameriški socialisti...

Danes je v ZDA napovedan Nacionalni dan akcije. Povsod po državi naj bi se zbrali študentje, ki bodo šli na ulice, pripravljali alternativne seminarje in podobne akcije. Skratka, študentje v ZDA gredo na ulice. Poslušajmo zakaj:

Tovrstne zahteve pa potrebujejo obilo podpore in spodbude s strani študentov, pa tudi profesorjev. Andrew Porter iz združenja mladih socialnih demokratov razloži, kakšne akcije bodo izvajali širom ZDA:

In kakšne so zahteve ameriških študentov?

Na dolgi rok si torej želijo doseči, da bi v ZDA uvedli brezplačno visoko šolstvo. To bi bilo odlično s stališča trenutnih reform, ki jih izvaja Evropa - tudi Slovenija -, kjer vse bolj diši po uvajanju šolnin, na nekaterih stopnjah študija pa se to brezkompromisno že dogaja. ZDA bi lahko, tako kot v šestdesetih letih, spet postale vzor in izhodišče za globalni študentski boj, zato smo Porterja povprašali tudi o povezavi s takratnim študentskim bojem, ki se je začel na Berkeleyu:

Očitna povezava: manj vojne in več izobrazbe. Škoda le, da ameriško gospodarstvo temelji na proizvodnji vojne, tako da bi le več vojne lahko omogočilo brezplačno visoko šolstvo, kot si ga želijo predstavniki socialistične mladine. Morda pa bi kljub temu zadostovala šolska reforma?

Družbena neenakost seveda ne pesti le ZDA, od katerih mnogi pričakujejo radikalen preobrat, odkar je predsedniško funkcijo prevzel Barack Obama, ki pa govori o izobrazbi le kot o ekonomski sferi. Zato nas je zanimalo, kaj o tem menijo mladi ameriški socialisti:

Vlade posameznih federalnih držav torej ne jemljejo šolstva tako resno, kot bi ga morale. Vprašamo se lahko, ali ni to morda tudi zaradi vpliva nadnacionalnih akterjev, kot sta na primer Svetovna banka in Svetovni finančni sklad:

Seveda, paradoksalno se je moment obrnil. Kar so ZDA forsirale preko omenjenih institucij, se jim sedaj obrestuje v tolikšni meri, da to ni več primerno niti za same začetnike tega procesa. No, kljub vsemu se tudi v ZDA očitno najde nekaj kritično mislečih, ki združijo svoje moči in pokažejo, da jim ni vseeno. To, da mislijo resno, potrjuje tudi dejstvo, da se bo v prihodnje organiziralo še več tovrstnih akcij:

V ameriškem načinu boja trenutno sicer nič ne kaže na radikalne poteze, tako da bi se morali morda tokrat ameriški študentje naučiti kaj od evropskih ali katerih drugih, ki prav tako prirejajo proteste proti privatizaciji visokega šolstva in monopolizaciji produkcije vednosti. Priložnost za to bodo v prihodnje gotovo imeli, le izkoristiti jo bo treba.

Predčasno je za-časno akcijo ameriških študentov totalno aktualno obdelal JureG.

 



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=25074