Politika> KrOFF

KROFF BIZARNIH ŠTUDIJ
Četrtek, 14. 10. 2010

avtor/ica: Urh

...v Haagu je pred nizozemsko kraljico Beatrix prisegla nova desno usmerjena vlada...
...srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević je dejal, da uhajanja informacij o akcijah najbolj zapleta prijetje Mladića...
...Timošenkova naj bi po študiji nekih ameriških revizorskih podjetij prala denar...
...Policijski sindikat Slovenije je odločen, da stavko nadaljuje tudi potem, ko je preostali del javnega sektorja v sredo stavko končal...

V Haagu je pred nizozemsko kraljico Beatrix prisegla nova desno usmerjena vlada. Na čelu nove manjšinske vlade bo vodja desnih liberalcev Mark Rutte, koalicijo pa sestavljajo še Krščanski demokrati, medtem ko bodo v parlamentu imeli tudi podporo skrajne desničarske Svobodnjaške stranke. Slednjo vodi Geert Wilders, ki mu sodijo zaradi spodbujanja rasnega sovraštva. Vse tri stranke skupaj bodo imele v 150-članskem parlamentu tesno večino enega glasu.

V zameno za podporo Svobodnjaške stranke je Rutte pristal na zaostrovanje imigracijske politike - predvsem z zapiranjem vrat prosilcem za azil ter strožjimi pravili glede tega, ali lahko novi priseljenci na Nizozemsko pripeljejo tudi svoje družine. Prepovedal naj bi tudi zakrivanje obraza z burkami in nikabi ter uvedel obvezno državljansko vzgojo za vse priseljence.

Srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević je dejal, da nevarnost uhajanja informacij o akcijah, ki jih Beograd izvaja za prijetje najbolj iskanega haaškega obtoženca Ratka Mladića, zapleta njegovo prijetje. Vukčević je še dodal, da so bili aretaciji Mladića najbližje leta 2006. A takratni šef varnostno-informacijske agencije BIA Rade Bulatović je po mnenju Vukčevića naredil usodno napako in prijel Stanka Ristića, ki je Mladića skrival, to pa je slednjemu omogočilo, da je pobegnil.

Po študiji, ki so jo izvedla tri ameriška revizorska podjetja - Trout Cacheris, Akin Gump Strauss Hauser & Feld in Kroll -, naj bi vlada bivše ukrajinske premierke Julije Timošenko s pranjem denarja in prevarami poneverila skoraj pol milijarde dolarjev. Poročilo, ki se nanaša na obdobje od leta 2008 do začetka letošnjega leta, je sicer naročila vlada sedanjega premiera Viktorja Janukoviča in ga je krog Timošenkove že zavrgel kot politično motivirano.

Policijski sindikat Slovenije je odločen, da stavko nadaljuje tudi potem, ko je preostali del javnega sektorja v sredo stavko končal. Policijski sindikat namreč ni sodeloval znotraj stavkovnega odbora Posedijeve skupine javnega sektorja, razmišljajo pa tudi o zaostritvi stavke. O tem bodo med drugim govorili jutri na razširjeni seji svetov policijskega sindikata in območnih policijskih sindikatov v Celju. Sicer naj bi do sestanka policijskega sindikata in vlade prišlo v ponedeljek.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=25174