Politika> KrOFF

JEDRSKO-PROTESTNI KROFF
Četrtek, 28. 10. 2010

avtor/ica: Urh

... v nemškem parlamentu so poslanci izglasovali zakon za podaljšanje delovanja jedrskih elektrarn ...
... uslužbenci grškega ministrstva za kulturo so protestirali ob vhodu v atensko Akropolo ...
... Srbska vlada je z enega na 10 milijonov evrov povečala nagrado za Mladića ...
... Vlada ni potrdila v sredo parafiranega sporazuma s Policijskim sindikatom Slovenije ...

V nemškem parlamentu so poslanci vladajoče koalicije, ki jo sestavljajo krščanski demokrati in liberalci, izglasovali zakon za podaljšanje delovanja jedrskih elektrarn. V povprečju se bo delovanje le-teh podaljšalo za 12 let. V Berlinu so pred glasovanjem potekale demonstracije, pri čemer so člani okoljevarstvene organizacije Greenpeace zasedli streho stavbe, kjer imajo sedež Krščanski demokrati. Okoli 2.000 ljudi pa je sklenilo človeško verigo okoli Reichstaga, kjer je sedež parlamenta. Za zakon je glasovalo 308 poslancev, proti pa 298.

Uslužbenci grškega ministrstva za kulturo, ki jim konec meseca grozi izguba službe zaradi varčevalnih ukrepov, so se zbrali ob vhodu v atensko Akropolo in razvili črn transparent z napisom »Nobenih odpustitev«. Gre za delavce, ki so na ministrstvu zaposleni za določen čas. Skupina protestnikov pa je v Akropolo vstopila pri stranskem vhodu in se tako izognila policiji, a incidentov ni bilo. Akropolo so uslužbenci ministrstva zasedli že pred dvema tednoma, zaradi česar je bila takrat ta znamenitost dva dni zaprta za obiskovalce.

Srbska vlada je z enega na 10 milijonov evrov povečala nagrado za informacije, ki bi privedle do prijetja najbolj iskanega haaškega obtoženca Ratka Mladića. Sicer so srbske oblasti sprejele odločitev o izplačilu nagrade v višini milijon evrov leta 2007, prav tako pa so nagrado v višini 5 milijonov dolarjev za Mladića pred leti razpisale Združene države Amerike.

Vlada ni potrdila v sredo parafiranega sporazuma s Policijskim sindikatom Slovenije. Po besedah ministrice za javno upravo Irme Pavlinič Krebs tega niso storili zato, ker želijo urediti plače v javnem sektorju sistemsko in na sodoben način. Prav tako pa se je vlada dopoldne seznanila s protesti sindikatov posameznih poklicnih skupin, ki so ocenili, da parcialno urejanje vprašanja plač za posamezne poklicne skupine ni primerno. Stavka policistov se tako nadaljuje, predsednik Policijskega sindikata Branko Prah pa je dejal, citiramo: »v Sloveniji nas nič več ne more presenetiti«, konec citata.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=25336