Politika> Kultivator

URADNO, NEURADNO? V VSAKEM PRIMERU MEJNIK
Petek, 5. 11. 2010

avtor/ica: Božidar K. in Boris V.

Včeraj je srbski predsednik Boris Tadić obiskal sosednjo Republiko Hrvaško s prav posebnim razlogom, ki naj bi otoplil hladne odnose med državama in državljani. S hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem je položil vence na množičnem grobišču na Ovčari pri Vukovarju in v Paulinem dvoru pri Osijeku.



Slišali ste del nagovora srbskega predsednika Borisa Tadića ob tem, ko je s hrvaškim kolegom Ivom Josipovićem položil vence na množičnem grobišču na Ovčari pri Vukovarju, kjer so srbske enote novembra 1991 ubile več kot 200 ljudi. Po poklonu žrtvam se je Tadić srečal še s hrvaško premierko Jadranko Kosor, nato pa še s predstavniki hrvaških združenj družin žrtev vojne in predstavniki Srbov na Hrvaškem. Tadić in Josipović sta obiskala in položila vence tudi v Paulinem dvoru pri Osijeku, kjer so hrvaške enote mesec dni za Ovčaro ubile 19 civilistov, od tega 18 Srbov in pripadnika madžarske manjšine. To je bil prvi obisk visokega srbskega predstavnika v Vukovarju, mestu, ki simbolično ponazarja bolečino balkanskih vojn in še posebej konflikt med Hrvati in Srbi.

Obisk Tadića in njegovo gesto opravičila so na Hrvaškem sprejeli večinoma pozitivno, zgodili so le minorni mirni protesti, na katerih so posamezniki izražali skrb, da to ni dovolj. Tadić je prišel v Vukovar namreč na neuradni, tako imenovan delovni obisk, kar po mnenju redkih zmanjšuje pomen geste. Tudi hrvaška premierka Kosorjeva pozitivno gleda na Tadićev obisk in omenja pridobitev dela dokumentacije iz vukovarske bolnišnice, ki bo čisto praktično v pomoč pri sedanjemu zdravljenju nekaterih pacientov:



Pohvalno na obisk gleda tudi predsednik hrvaške opozicijske Socialdemokratske stranke, Zoran Milanović, ki je prepričan v pozitiven vpliv obiska na odnose med državama:



Priznanega hrvaškega novinarja Denisa Latina smo vprašali, kako je bila ta Tadićeva gesta sprejeta v hrvaški javnosti:



Zakaj pa za določene hrvaške medije moment za obisk ni bil pravi?



Zanimalo nas je tudi razumevanje Tadićevega obiska v srbski javnosti. O tem smo govorili z urednikom politične redakcije srbskega dnevnika Blic, Nikolo Jovanovićem:



Kako pa Jovanović gleda na dejstvo, da je šlo navsezadnje za neuradni obisk srbskega predsednika?



Da bi na ta dogodek dobili pogled od zunaj, smo govorili z Deniso Kostovicovo, predavateljico globalne politike na priznani londonski fakulteti London School of Economics. Kako ona gleda na Tadićev obisk v Vukovarju?



Kostovicovo smo spomnili na to, da je Tadić opravil le neuradni obisk in ji postavili sledeče vprašanje:



Tudi Jovanović iz Blica meni, da morajo takšnim gestam slediti konkretna dejanja:



Pojavljajo se špekulacije, da so v takšno gesto Srbijo in Hrvaško prisilili v Bruslju in Washingtonu. Ob to se je obregnil hrvaški predsednik Ivo Josipović, ki je takole zavrnil takšne navedbe:



Ali imajo lahko dogodki, kot je obisk Tadića, katarzične učinke pri obeh narodih? Denisa Kostovicova:



Problem, ki se pogosto pojavlja v odnosih med Hrvaško in Srbijo, je tudi vprašanje pogrešanih oseb iz časa vojne. Latina smo zato vprašali, ali lahko takšne geste praktično pomagajo pri reševanju teh problemov:



Tadić se je torej opravičil za zločine, ki so jih povzročile srbske sile, vendar resnega interesa na hrvaški strani, da bi tudi sama podala opravičilo za neupravičene žrtve med srbskimi civilisti, ni. Denis Latin vidi krivca za to v vladajoči stranki Hrvaška demokratska skupnost oziroma HDZ:



Za konec smo si privoščili še malce špekulacije in Kostovicovo vprašali sledeče:



Kultivator sta pripravila Božidar in Boris.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=25437