Politika> Kultivator

NEGOTOVOSTI VLADAJOČE KOALICIJE
Petek, 19. 11. 2010

avtor/ica: Luka P. in Goran

V tokratnem Kultivatorju pod drobnogled postavljamo vlado in vladno koalicijo. Pahorjeva vlada je v parlamentu prisegla 21. novembra 2008. Njen mandat se bo torej po dveh letih koalicije Socialnih demokratov, Zaresa, LDS in Desusa v teh dneh prevesil v drugo polovico. Ta prehod pa se bo očitno zgodil v znamenju spora koalicije zaradi pokojninske reforme s stranko Desus.

V tokratnem Kultivatorju pod drobnogled postavljamo vlado in vladno koalicijo. Pahorjeva vlada je v parlamentu prisegla 21. novembra 2008. Njen mandat se bo torej po dveh letih koalicije Socialnih demokratov, Zaresa, LDS in Desusa v teh dneh prevesil v drugo polovico. Ta prehod pa se bo očitno zgodil v znamenju spora koalicije zaradi pokojninske reforme s stranko Desus.

Od začetka mandata je vlada delovala v senci svetovne finančne in gospodarske krize, ki nastopa kot glavni argument in legitimizacija spornih vladnih reform. Ob tem se na drugi strani pojavljajo očitki, da gre pri svežnju reform, z vladne strani predstavljenih kot edini in racionalni izhod iz krize – kot bi rekel minister Patrick Vlačič, pravzaprav domača naloga vlade – za uklanjanje narekom iz Bruslja, Mednarodnega denarnega sklada ter Svetovne banke.

Vladi se tako očita, da kljub svoji deklarirani levosredinski orientaciji deluje predvsem v interesu kapitala in pri ključnih reformah ne upošteva socialnih partnerjev, ki jih reforme zadevajo. Ob tem se lahko Vlačičeve besede, ki v reformno in krizno retoriko vpeljujejo hierarhičen odnos med učiteljem in učencem, zazdijo simptomatične.

Zanimala so nas trenja znotraj koalicijskih vrst, ki so se pojavila ob nasprotovanju pokojninski reformi s strani koalicijske stranke Desus, stanje koalicije ter njihovi odnosi in v luči tega obeti za sprejemanje tako imenovanih kriznih reform v naslednjih dveh letih mandata.

Kot prvega smo o stanju vladne koalicije povprašali predsednika koalicijske stranke Zares in ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, Gregorja Golobiča:



Kako bo koalicija delovala v bodoče na področju zastavljenih reform, glede na trenja z Desus-om okoli pokojninske reforme:



Pri poslancu vodilne stranke koalicije Socialnih demokratov in ministru za promet Patricku Vlačiču smo se pozanimali o odnosih znotraj koalicijskih vrst:



Predsednik stranke Desus Karl Erjavec je koalicijskemu kolegu odgovoril takole:



Erjavec je povedal še, kako vidi stanje koalicije:



Kaj pa si o zgodbi z Desusom in pokojninsko reformo ter Desusovim nepodpiranjem državnega proračuna za prihodnji dve leti misli vodja poslanske skupine Liberalnih demokratov Borut Sajovic?



Poslanec Franc Žnidaršič, ki je s kolegoma Andrejem Magajno in Vilijem Rezmanom povezan v samostojno poslansko skupino, si o razmerah znotraj koalicije misli sledeče:



Žnidaršič komentira tudi povabilo k sodelovanju s koalicijo, ki so ga prejeli kot poslanska skupina:



Neodvisnega poslanca Andreja Magajno, ki je zaradi kritičnosti do vladne politike in tekočih reform nedavno izstopil iz vrst Socialnih demokratov, smo vprašali, katere prihodnje vladne reforme je pripravljen podpreti:



Pojavljajo se ugibanja o tem, kakšno vlogo bo v dani situaciji zaradi nesoglasij v koaliciji odigrala Slovenska ljudska stranka. O tem Radovan Žerjav, predsednik SLS:



Za mnenje o stanju v koaliciji smo poprosili tudi publicista Bernarda Nežmaha in odgovornega urednika Sobotne priloge časopisa Delo Alija Žerdina. Slednji takole opisuje trenutne razmere v koaliciji:



Žerdina smo vprašali tudi, ali so vladne reforme, okoli katerih se krešejo tudi koalicijska kopja, res edini izhod iz krize in kot take smiselne:



Bernard Nežmah pa je ob sprejemanju reform poudaril predvsem vedno večjo aroganco vlade:




Za konec prisluhnimo še Nežmahovemu razmisleku o tem, koliko vlada deluje v interesu kapitala:



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=25604