Politika> Zeitgeist

DILEME LASTNIŠTVA SLOVENSKIH BANK V ČASU FINANČNE KRIZE
Ponedeljek, 22. 11. 2010

avtor/ica: APR

Predvsem v polemikah glede dokapitalizacije državnega deleža v Novi ljubljanski banki ali po drugi strani njegove prodaje zainteresiranim kupcem, so v zadnjem času pri nas ponovno v ospredju debate o vlogi in delovanju finančnega sektorja v pogojih gospodarske krize ter prizadevanjih za izhod iz nje. Gre za občutljiva vprašanja, ki se pri nas ne pojavljajo prvič, in glede katerih obstajajo diametralno nasprotujoča stališča tudi znotraj aktualne vlade.


Predvsem v polemikah glede dokapitalizacije državnega deleža v Novi ljubljanski banki ali po drugi strani njegove prodaje zainteresiranim kupcem, so v zadnjem času pri nas ponovno v ospredju debate o vlogi in delovanju finančnega sektorja v pogojih gospodarske krize ter prizadevanjih za izhod iz nje. Poglavitna vprašanja pri tem so, ali ohraniti nacionalni interes v ključnih bankah pri nas in preko njih kreditirati dejavnost podjetij, ki bo vodila iz gospodarske krize, ali pa deleže prepustiti najboljšim ponudnikom, ki bi po možnosti prišli iz tujine.

Gre za občutljiva vprašanja, ki se pri nas ne pojavljajo prvič, in glede katerih obstajajo diametralno nasprotujoča stališča tudi znotraj aktualne vlade. Še bolj neenotni so strokovnjaki, ki, kot bomo videli v nadaljevanju, goreče in polemično branijo vsak svojo plat medalje. Naš prvi sogovornik na to temo je profesor z ljubljanske pravne fakultete Franjo Štiblar, ki je ravno pred kratkim izdal knjigo z naslovom Bančništvo kot hrbtenica samostojne Slovenije. Njegove preference so razvidne že iz naslova publikacije, začeli pa smo s položajem finančnega sektorja pri nas in njegovih perspektivah v bodoče:



V drugem delu oddaje sledi pogovor z Jožetom P. Damijanom, profesorjem na katedri za mednarodno ekonomijo Ekonomske fakultete in nekdanjim ministrom za razvoj v Janševi vladi. Damijan ne skriva prepričanja, da bi se morala država čim prej umakniti iz bank, v katerih je še vedno pretežna lastnica. Prav tako je mnenja, da država nima sredstev za dokapitalizacijo Nove ljubljanske banke in da bi zato morala poiskati močne in stabilne lastnike finančni inštituciji, ki je bila doslej pod pretvezo strahu pred tujci menda plen političnih in ekonomskih lobijev. Kratek pogovor, v katerem Damijan mimogrede obračuna tudi s svojimi kolegi ekonomisti nasprotnega prepričanja, smo začeli z vprašanjem, ali je sploh primeren čas za prodajo državnih bank. V času finančne in gospodarske krize se dobrega izkupička namreč ne da iztržiti.



Zeitgeist o dilemah lastništva slovenskih bank v času finančne krize sta pripravila Tadej in Matej Š.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=25630