Politika> OFF Program

OFF GOSPODOVEGA VNEBOHODA
Četrtek, 2. 6. 2011

avtor/ica: Urh

... japonski premier Naoto Kan prestal glasovanje o nezaupnici ...
... komisija Združenih narodov za droge se je zavzela za legalizacijo nekaterih prepovedanih substanc ...
... Rusija je zaradi epidemije okužb z bakterijo Ehec prepovedala uvoz vse sveže zelenjave iz Evropske unije ...
... Google Kitajsko obtožuje, da so njeni hekerji znova vdrli v nabiralnike Googlove elektronske pošte ...
... Zveza svobodnih sindikatov Slovenije za neodvisno evropsko bonitetno ustanovo ...

OFF NAPOVEDNIK

Radio Študent sicer za razliko od Radiotelevizije Slovenija nima verskega programa, vendar pa občasno dodeli minuto časa genialnim zamislim, ki jih producira vera, še posebej monoteistična, čeprav mu to ne prinese ravno veliko dodatnih sredstev iz sklada za pluralizacijo. Kristijani danes obeležujejo praznik Gospodovega vnebohoda, torej dogodek, ko je Kristus zaključil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Seveda je pri tem nekaj zapustil tudi zvestim učencem, ki so skozi zgodovino izpolnili svojo plemenito vlogo. Več o tem nam bo povedal pater Pavle Jakop, frančiškan in župnik pri Marijinem oznanjenju:



Berete 'Reci da nihilizmu' OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Japonski premier Naoto Kan je v parlamentu prestal glasovanje o nezaupnici, ki jo je vložila opozicija. Ta premierju očita slabo krizno vodenje države po potresu in cunamiju 11. marca letos. Kan je pred glasovanjem obljubil odstop, takoj ko bo vlada izpolnila cilje pri obnovi države po nesreči. Sicer so Kana kritizirali tudi v lastni Demokratski stranki, ki ima v parlamentu večino, vendar je premier z obljubo o odstopu, ko bo dosežen občuten napredek pri obvladovanju jedrske krize in obnovi države po potresu, pridobil glasove v lastni stranki. Kan je še dodal, da želi, da bo njegove obveznosti prevzela mlajša generacija, ko bo izpolnil svojo vlogo pri obnavljanju države.

Ameriška korporacija Google je Kitajsko obtožila, da so njeni hekerji znova vdrli v nabiralnike Googlove elektronske pošte. Pri tem naj bi prišli do pošte višjih ameriških državnih uradnikov, vojaškega osebja in političnih aktivistov, še posebej tistih, ki živijo na Kitajskem. Pri Googlu so še dejali, da gre za krajo spletnih gesel in osebnih podatkov od ljudi in spletnih strani, ki slabo ščitijo svoje informacije, prav tako pa so o domnevnem dogodku že obvestili žrtve. Kitajska očitke zavrača in pravi, da so nesprejemljivi in da gre za izmišljotino, za katero se skrivajo drugi motivi.

Na severozahodu Pakistana, v bližini meje z Afganistanom, je bilo v napadu talibanov na kontrolno točko policije v okrožju Dir ubitih najmanj 23 policistov in 5 civilistov. Sicer omenjeno okrožje leži nedaleč od plemenskih območij, ki veljajo za utrdbo talibanov, povezanih z mrežo Al Kaida. Pakistanska vojska je na območje poslala helikopterje, ki jim je uspelo potisniti talibane nazaj v bližnja gorata območja, a občasni spopadi se po navedbah policije nadaljujejo tudi po intervenciji vojske. Podatkov o žrtvah v vrstah talibanov še ni.

Rusija je zaradi epidemije okužb z bakterijo Ehec prepovedala uvoz vse sveže zelenjave iz Evropske unije. Na ruski agenciji za zaščito potrošnikov so dejali, da bodo vso svežo zelenjavo iz unije, ki je že v Rusiji, uničili. Evropska komisija je sporočila, da bo od Rusije zahtevala pojasnilo glede po njenem mnenju "nesorazmernega" ukrepa prepovedi uvoza. Medtem je španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero potrdil napovedi, da bo Španija zahtevala nadomestilo za izgube, ki jih je država utrpela zaradi navedb, da so španske kumare krive za širjenje nevarne bakterije. Testi so namreč pokazali, da španske kumare niso vir okužbe z bakterijo, kot se je sprva domnevalo.

Globalna vojna proti drogam je po mnenju 19-članske komisije Združenih narodov za droge, ki jo sestavljajo politiki in nekdanji voditelji držav, propadla. V komisiji je med drugimi tudi nekdanji generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Tako naj bi se uporaba opiatov od leta 1998 do 2008 povečala za 35 odstotkov, kokaina za 27 odstotkov ter kanabisa za 8,5 odstotka. Komisija predlaga legalizacijo nekaterih drog in dekriminalizacijo uporabnikov drog. Prav tako komisija kritizira države, ki trdijo, da je njihova politika proti drogam uspešna. Za legalizacijo drog se komisija med drugim zavzema tudi zato, ker naj bi to zmanjšalo stopnjo kriminala v svetu.

Člani spodnjega doma argentinskega kongresa so izglasovali zakon, ki prepoveduje kajenje v vseh zaprtih javnih prostorih kot tudi oglaševanje tobačnih izdelkov. Prav tako bodo morali imeti tobačni izdelki napise, ki bodo opozarjali na škodljive posledice kajenja. Argentinski minister za zdravje Juah Manzur je zakon pozdravil, saj naj bi bil odstotek kadilcev v Argentini zelo velik. Tistega, ki bo zakon kršil, bo doletela drastično visoka kazen v višini cene od 250.000 do milijon škatlic najdražjih cigaret. Zakon je bil v senatu potrjen lansko leto.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije vlado poziva, naj podpre predlog evropskih sindikatov in evropskih socialistov za ustanovitev neodvisne evropske bonitetne ustanove. Avtorji predloga namreč menijo, da so sedanje bonitetne ustanove preveč odvisne od interesov kapitala. O predlogu smo govorili s predsednikom Zveze Dušanom Semoličem:



Poslanec stranke Zares Tadej Slapnik je dejal, da so se na Slovenskem leta 1991 urile hrvaške paravojaške enote še preden je predsedstvo Republike Slovenije odobrilo sklep o pomoči Hrvaški 26. avgusta leta 1991. Cena urjenja in posamičnih pušk, ki naj bi jih dobila prva skupina 80ih udeležencev urjenja, bi bila lahko po besedah Slapnika 496.000 nekdanjih nemških mark, zato se sprašuje, kdo je ta denar vzel. Več nam bo povedal Slapnik sam:



Študentje, ki se med vikendi vračajo v domače kraje, lahko za prevoz pobrskajo na internetni strani prevoz.org in si za relativno majhen denar priskrbijo vožnjo do doma. Stvar deluje vzajemno. Zadovoljni so tako tisti, ki prevoze nudijo, kot tisti, ki jih uporabljajo. Ob vsem tem pa na ta način študentje prispevajo k manjšemu ogljičnemu odtisu. Vendar, kot se je izkazalo, je tovrstni način organiziranja prevozov morda ilegalen. Da je temu tako, kaže po naših informacijah primer inšpektorja, ki se je predstavljal kot študent, nato pa je ob plačilu oglobil voznika. Na tržnem inšpektoratu so nam povedali, da bi v tem primeru lahko šlo za delo na črno, za kar je zagrožena kazen 208,56 evrov. Problem, kot so nam pojasnili, je predvsem v tem, da se je prevoz s ceno oglaševal na spletni strani. Več podrobnosti bomo sporočili, ko bomo prejeli pojasnila iz inšpektorata in ministrstva za gospodarstvo.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=27998