Politika> Kultivator

PREVOZ.ORG: SAMOORGANIZACIJA ZAKONITA ALI NE?
Petek, 3. 6. 2011

avtor/ica: APR

S POPRAVKOM: Izjava prometnega inšpektorata
V včerajšnjem OFF Programu smo poročali o primeru inšpektorja, ki je po naših informacijah oglobil ponudnico prevoza na priljubljeni spletni strani prevoz.org. Kot je znano, je prevoz.org stran, na kateri lahko oseba, ponavadi študent, ponudi prevoz drugemu za relativno majhno ceno. Kot posledica omenjene objave je bila do nadaljnjega ta spletna stran s strani upravitelja ukinjena.

V včerajšnjem OFF Programu smo poročali o primeru inšpektorja, ki je po naših informacijah oglobil ponudnico prevoza na priljubljeni spletni strani prevoz.org. Kot je znano, je prevoz.org stran, na kateri lahko oseba, ponavadi študent, ponudi prevoz drugemu za relativno majhno ceno. Kot posledica omenjene objave je bila do nadaljnjega ta spletna stran s strani upravitelja ukinjena. Ker z domnevno oglobljeno posameznico kljub več poskusom nismo uspeli vzpostaviti stika, nismo pridobili kopije plačilnega naloga, pa tudi ne podatka, kateri inšpektor je globo izstavil. Na tržnem inšpektoratu so na svoji spletni strani zagotovili, da to ni bil njihov inšpektor in da je na področju prevozov nadzor v pristojnosti inšpektorata za promet, kjer pa so nam odgovorili, da bodo več informacij lahko dali šele v ponedeljek. Tržni inšpektorat pa je v pisnem odgovoru na naša vprašanja vseeno pojasnil, da bi šlo v primeru fizičnih oseb, ki nudijo prevoze za plačilo in to oglašujejo, brez da so registrirani za to dejavnost, lahko za delo na črno. Dodali so še, da bi bilo potrebno z inšpekcijskim pregledom sicer ugotoviti, ali je ponudba na omenjeni spletni strani takšna, da izpolnjuje pogoje za opravljanje dela na črno.

Glede na priljubljenost in praktičnost strani prevoz.org so njena ukinitev in domnevne aktivnosti raznih inšpektoratov sprožile oster odziv zainteresirane javnosti. Primer je dobil večjo razsežnost tudi zaradi nedeljskega referenduma o zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno.

Glede na ukinitev strani prevoz.org smo vodjo projekta Jureta Čuhaleva vprašali, kaj bo s spletno stranjo v prihodnosti:



Vprašali smo ga, kako je sploh prišlo do zamisli za spletno stran prevoz.org:



Zanimalo nas je tudi, ali so, preden so stran postavili, vedeli, da obstaja možnost nelegalnosti tovrstnega oglaševanja in organiziranja prevozov. Čuhalev:



Ker je eden ključnih problemov spletne strani prevozi.org ta, da so na njej objavljene tudi cene posameznih prevozov, smo Čuhaleva vprašali, ali je stran že v samem začetku vsebovala rubriko s ceno:



Glede na to, da način samoorganiziranja, kjer se ponujajo prevozi za relativno majhne zneske, ki so potrebni za pokritje stroškov, prispevajo k manjši onesnaženosti okolja in večji mobilnosti, smo poklicali koordinatorja evropskega tedna mobilnosti na Ministrstvu za okolje in prostor Andreja Vugo ter ga prosili za njegovo stališče do samoorganiziranja mladih v primeru skupnih prevozov:



Vuga sicer izpostavi, da strani prevozi.org s tujimi podobnimi spletnimi stranmi ne primerja, in nadaljuje:



Na Roberta Severja, sekretarja Združenja za promet in zveze pri Gospodarski zbornici Slovenije, smo naslovili vprašanje, ali bi za deljenje stroškov pri prevozih ponudniki morali imeti licenco za prevoz potnikov:



Takšne prevoze bi le stežka označili za pridobitno dejavnost. Pri njih gre predvsem za pokrivanje stroškov transporta, sama dejavnost pa ne ustvarja profita. Sever je na to odgovoril takole:



Glede možne nelegalnosti prevozov, ki se oglašujejo na spletni strani prevozi.org, smo se obrnili tudi na ministrstvo za promet, vendar zaenkrat še ne dajejo nobenih informacij, saj, kot pravijo, morajo stvar najprej dobro preučiti in si ustvariti celovito sliko. V stiku smo bili tudi s prometnim inšpektoratom, a si lahko po njihovih zagotovilih, kot smo že dejali, več informacij obetamo šele v ponedeljek. Čakamo tudi na odzive ministrstva za gospodarstvo.

Da bi potegnili vzporednice z primerljivimi stranmi v Evropi smo poklicali španski comuto.es in vseevropski ride4cents.org, vendar oba tiskovna predstavnika nista želela dajati izjav na to temo, niti nista želela biti povezana z domnevnim incidentom.

Ker domnevno oglobljena posameznica ne želi pokazati plačilnega naloga, niti ne želi podajati izjav, je stvar nejasna. Upravitelji prevoz.org so stran preventivno odstranili z interneta, dokler se prah ne poleže. To iniciativo pa so že prevzeli aktivisti na socialnem omrežju Facebook, ki so ustanovili skupino v podporo prevozom, ta pa je doslej nabrala že 2200 podpornikov. Čakamo torej na pojasnila prometnega inšpektorata, do takrat pa bosta samoorganizacija in solidarnost v strahu pred globami v zamrznjenem stanju.

Kultivirali so Luka Tetičkovič, Luka Počivalšek in Gregor Kuhar.

 

POPRAVEK (izjava prometnega inšpektorata): "Prometni inšpektorat RS primera oglaševanja in izvajanja prevozov preko spletnega portala prevozi.org ni obravnaval in ni izrekel nobenega ukrepa."
glavni republiški inšpektor mag. Jurij Kos



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=28018