Politika> KrOFF

KrOFF S TEM SRANJEM
Petek, 17. 6. 2011

avtor/ica: Luka T.

...po krvavih diamantih še konliktno zlato...
...v atentatu izgubil življenje višji bančnik...
...cene hrane bodo v tem desetletju še naprej naraščale...
...Belorusija bo zaprla svoje meje v primeru ekonomske katastrofe...

Svetovni Svet za zlato je v presenetljivi potezi napovedal uvedbo takoimenovanega konfliktnega zlata, ki je primerljivo s pojmom krvavih diamantov. To je torej zlato s vprašljivim ozadjem, ki izhaja iz oboroženih konfliktov. Čeprav ostaja nejasno, kaj so želeli z uvedbo novega pojma doseči, pa bo njegov stranski produkt tudi črni trg. Države, ki se bodo znašle na črni listi, zlata ne bodo mogle prodati na legalnem trgu, analitiki pa ne izključujejo niti pojava takoimenovanih topilnic. To bi lahko bile državice, ki bi kupovale konfliktno zlato in ga nato z legalnim certifikatom pošiljale na svetovni trg.

V Puerto Ricu je v domnevno profesionalnem atentatu izgubil življenje višji bančni uslužbenec Maurice Spagnoletti, ki je pred šestimi meseci nastopil mesto pri finančni korporaciji Doral. Po poročanju lokalnega poslovnega časopisa se je s svojim avtomobilom znamke Lexus vozil po avtocesti glavnega mesta San Juan, ko so ga z natančno odmerjenimi streli ubili trije zasledovalci. Preiskovalci domnevajo, da bi njegova smrt lahko bila povezana ali z odpuščanjem zaposlenih ali pa z zvezno revizijo omenjene banke, pri čemer je policijski poveljnik povedal, da zadnje ne more služiti kot indic za atentat.

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj ter Organizacija Združenih Narodov za Hrano in Kmetijstvo sta napovedali, da bodo cene hrane v tem desetletju visoke in nestanovitne. Poročilo, ki so ga pripravili za konferenco G20 naslednji teden v Parizu, vidi razloge za rast cen v nezadostni rasti dobave glede na povpraševanje in ne v borznih špekulacijah. Dvigu cen navkljub pa bo zaradi energetske krize rasel tudi odstotek kmetijskih izdelkov namenjenih za biogoriva. Do leta 2020 naj bi 13 odstotkov žit in 30 odstotkov sladkornega trsa namenili za biogoriva.

Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je v televizijskem prenosu posvaril, da bo v primeru ekonomske katastrofe zaprl meje svoje države. S tem je opozoril na morda drastična pomanjkanja dobrin, do katerih bo prišlo če bo država nehala uvažati. Na ulicah se že odvijajo protesti, na katerih ljudje zahtevajo naj se ekonomski položaj izboljša in namigujejo na potrebe po demokratičnih spremembah. Lukašenko je novinarjem namignil, da so v državi na delu poskusi destabilizacije z različnimi metodami, med katere šteje tudi internet.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=28199