Politika> KrOFF

KROFF JAVNEGA NAGOVORA
Ponedeljek, 20. 6. 2011

avtor/ica: Urh

... sirski predsednik Bašar al Asad je v javnem nagovoru na univerzi v Damasku pozval k nacionalnemu dialogu za oblikovanje ustavnih sprememb ...
... 11 aktivistov organizacije Greenpeace pred sodnikom ...
... Sanader umaknil pritožbo glede njegove izročitve Hrvaški ...
... predsedniki štirih kulturnih ustanov okarali vlado zaradi zmanjševanja sredstev za kulturo ...


Sirski predsednik Bašar al Asad je v javnem nagovoru na univerzi v Damasku pozval k nacionalnemu dialogu za oblikovanje ustavnih sprememb v državi, ki jo že od marca pretresajo protesti. Dejal je tudi, da bodo 'odgovorni za prelivanje krvi plačali račun' in proteste označil za zaroto iz tujine. Napovedal je še oblikovanje odbora za preučitev ustavnih sprememb ter izrazil prepričanje, da bi reforme lahko sprejeli do septembra oziroma najkasneje do konca leta. Protestniki njegove pozive zavračajo in si prizadevajo za nadaljevanje revolucije.

Aktivisti organizacije Greenpeace, ki so se decembra 2009 ob robu podnebne konference Združenih narodov v danski prestolnici Koebenhaven vtihotapili na slovesno večerjo svetovnih voditeljev, so stopili pred sodnika. Na sodišču v Koebenhavnu se je vseh 11 aktivistov izreklo za nedolžne, obtoženi so pa ponarejanja dokumentov in registrskih številk, izdajanja za javne osebnosti in motenja miru. Sodbo proti aktivistom Greenpeacea iz Španije, Švice, Norveške in Nizozemske naj bi razglasili 19. avgusta.

Nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader, ki je od decembra lani zaradi suma korupcije v priporu v Salzburgu, je umaknil pritožbo glede njegove izročitve Hrvaški in s tem pristal na poenostavljen postopek izročitve. Umik Sanaderjeve pritožbe na odločitev sodišča o izročitvi Hrvaški je sicer že pred dvema tednoma napovedal njegov hrvaški odvetnik Goran Šuić, zaradi današnje odločitve pa so na sodišču v Salzburgu tudi odpovedali za torek predvideno javno razpravo o izročitvi. Na Hrvaškem Sanaderja bremenijo zlorabe premierskega položaja in pooblastil v primeru oglaševalske agencije Fimi-media, preko katere so izčrpali približno deset milijonov evrov iz javnih podjetjih in nekaterih ministrstev.

Predsedniki štirih kulturnih ustanov so v javnem pismu zapisali, da vlada z rebalansom proračuna dokazuje, da ne mara kulture in knjige. Tako so predsednica Društva slovenskih književnih prevajalcev Dušanka Zabukovec, predsednik slovenske sekcije PEN Marjan Strojan, direktor Javne agencije za knjigo Republike Slovenije Slavko Pregl in predsednik Društva slovenskih pisateljev Milan Jesih v pismu vladi med drugim zapisali tudi, da "je iz politike počasnega zategovanja pasu prešla na stiskanje za vrat". Ministrstvo za kulturo je s sprejetim proračunom za leto 2011 dobilo približno 215 milijonov evrov, s predlaganim rebalansom pa bo moralo sredstva sredi leta skrčiti za 38 milijonov evrov oziroma za 18 odstotkov. S tem ni zadovoljna tudi ministrica Majda Širca, ki se ji zdi zmanjšanje sredstev preveliko.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=28223