... dijaki v Trstu bodo nadaljevali s portesti ...
... Berlusconi dosegel dogovor o ukrepih za znižanje javnega dolga ...
... nemška vlada je v okviru krčenja kapacitet vojske napovedala zaprtje 31 vojaških oporišč v državi ...
... kosovski notranji minister Bajram Rexhepi je napovedal, da kosovska vlada kmalu načrtuje akcije na severu države ...
Kot smo že poročali v OFF-u, so v Trstu izbruhnili dijaški protesti proti politiki varčevanja italijanske vlade, ki je skrčila finančna sredstva tako italijanskim šolam, kot tudi višjim srednjim šolam s slovenskim učnim jezikom. Dijaki nameravajo nadaljevati s protesti, več pa nam je povedala Barbara Ferluga, predstavnica dijakov na liceju Franceta Prešerna v Trstu:
Italijanski premier Silvio Berlusconi je dosegel dogovor s predstavniki koalicijskih zaveznikov o ukrepih za znižanje ogromnega javnega dolga Italije. Berlusconi in voditelj koalicijske Severne lige Umberto Bossi naj bi dosegla tudi dogovor o pokojninski reformi. Tako naj bi vlada na Apeninskem polotoku s pokojninsko reformo upokojitveno starost v Italiji zvišala na 67 let. V Severni ligi so sicer doslej vsaki reformi pokojninskega sistema nasprotovali, sedaj pa naj bi dosegli dogovor, s katerim bi upokojitveno starost postopoma zvišali s 65 na 67 let do leta 2025. Konec prejšnjega tedna sta nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy od Berlusconija odločno zahtevala, naj do naslednjega vrha Evropske unije predstavi jasne načrte za znižanje ogromnega dolga Italije.
Nemška vlada je v okviru krčenja kapacitet vojske napovedala zaprtje 31 vojaških oporišč v državi. Velik del baz naj bi zaprli do leta 2015, preostale pa do leta 2017 ali kasneje. Pri več deset od skupno 381-ih vojaških oporišč v Nemčiji naj bi zmanjšali tudi število osebja. Odločitev nemške vlade spada v okvir maja sprejete reforme nemške vojske, ki med drugim predvideva zmanjšanje število vojakov z 250.000 na okoli 185.000. Gre za najbolj radikalno preoblikovanje vojske Zvezne republike Nemčije od njenega oblikovanja pred 56 leti. V skladu z načrtom bo Nemčija imela izključno profesionalno vojsko, ki bo štela okoli 170.000 vojakov in od 5000 do 15.000 kratkoročnih prostovoljcev.
Kosovski notranji minister Bajram Rexhepi je napovedal, da kosovska vlada kmalu načrtuje akcije na severu države, ni pa sporočil, kdaj naj bi se te začele. Po njegovih besedah bo po odstranitvi barikad, na katerih že mesece vztrajajo kosovski Srbi, prednostna naloga vzpostavitev reda in zakonov. Opozicijsko gibanje Samoopredelitev v četrtek od parlamenta v Prištini pričakuje sprejem deklaracije, s katero bi vlado zavezali k samostojni akciji odprave barikad na severu Kosova, prekinitvi dialoga z Beogradom ter razveljavitvi doslej doseženih dogovorov.