Politika> KrOFF

KROFF RASISTIČNIH BANK
Petek, 25. 11. 2011

avtor/ica: Luka T.

... El-Ganzouri obljublja prenos oblasti v Egiptu ...
... Bančni rasizem v Veliki Britaniji? ...
... Occupy University v Londonu ...
... Podpora Merklove in Sarkozya Montiju ...

Kamal el-Ganzouri, ki ga je egiptovski vrhovni vojaški svet imenoval na mesto premierja, trdi, da mu je vojska dala širša pooblastila kot njegovemu predhodniku. Poudaril je tudi, da vodja vojaškega sveta Husein Tantavi ne namerava ostati na oblasti, torej, da bo prišlo do prenosa oblasti, sicer ne bi sprejel mesta premierja. Mnogi protestniki, ki se medtem zbirajo na trgu Tahrir v Kairu, so el-Ganzourija opisali kot nelegitimnega, saj je to vlogo opravljal že v času strmoglavljenega diktatorja Hosnija Mubaraka.

Namestnik britanskega premierja Nick Clegg je sprožil preiskavo domnev, da otoške banke od manjšinskih in predvsem temnopoltih kreditojemalcev zahtevajo višjo obrestno mero. Clegg vprašanja sicer ne razume kot institucionalni rasizem, ampak ga vidi kot moralni in ekonomski problem, s katerim se moramo spoprijeti. Vprašanje je odprla „Skupina za trening temnopoltih podjetnikov", ki je pripravila raziskavo z izsledki, da od 35ih odstotkov temnopoltih poslovnežev na trgu uspe le šestim odstotkom.

Ostajamo na otoku. Skupina britanskih aktivistov je zasedla prazno univerzitetno poslopje v Londonu z namenom, da ga spremenijo v štab, iz katerega se bo lahko vodilo splošno stavko, napovedano za 30. november. Stavba pripada univerzitetni šoli za orientalske in afriške študije in je bila prazna vse od leta 2008. Protestniki so zasedbo upravičili z izjavo, da se morajo stvari spremeniti, saj po mestu pa čakajo nezasedeni prostori, medtem ko ljudje nimajo kje živeti.

Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy sta italijanskemu premierju Mariu Montiju obljubila podporo pri izvajanju nujnih stabilizacijskih ukrepov, saj se zavedata, da bi padec Italije pomenil tudi padec skupne evropske valute evro. V Rimu se sicer mudi evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn, ki je v italijanskem parlamentu poudaril, da se dolžniška kriza širi z obrobja v središče območja evra. Po mnenju Rehna je zato nujno potrebno brez odlašanja sprejeti ukrepe, kot je dejal, "na vseh frontah".

 



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=29849