Politika> Kultivator

O MADAGASKARJU ALI KAJ LAHKO PRIČAKUJEMO V NOVEM MANDATU JANEZA JANŠE
Petek, 30. 3. 2012

avtor/ica: Luka P. in Urh

V tem Kultivatorju lahko prisluhnete kritiki vladnih načrtov varčevanja in nasprotovanju, ki se pojavlja v trenutni koaliciji, kakor tudi na internem nivoju strank. Sogovorniki so vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša, predsednik izvenparlamentarne Demokratične stranke dela Franc Žnidaršič, sociolog Vlado Miheljak, vodja Liste Virant Rihard Braniselj in Branimir Štrukelj, predstavnik sindikata SVIZ. Vključen je tudi izsek govora Janeza Janše iz mandata v letih od 2004 do 2008.

V luči vedno bolj globokih varčevalnih ukrepov, ki režejo bit socialne blaginje, se danes odvija zasedanje med predstavniki sindikatov in vlade na ekonomsko-socialnem svetu, kjer se predstavljajo osnutki vladnih načrtov. Obenem se pojavljajo prvi znaki nasprotovanja in problemov v koaliciji. Ministru za pravosodje in po novem tudi javno upravo Senku Pličaniču iz Državljanske liste Gregorja Viranta so zavrnili predlog za imenovanje državne sekretarke za ministrstvo za pravosodje in javno upravo – Tine Brecelj. Že prej so ignorirali njegovo nestrinjanje glede umestitve državnega tožilstva pod ministrstvo za notranje zadeve. Neskladja se kažejo tudi v Demokratični stranki upokojencev Slovenije, saj je več regionalnih odborov zahtevalo sklic izrednega kongresa vseh odborov na regionalni ravni, kjer naj bi se glasovalo o nestrinjanju s trenutno politiko predsednika DeSUSa Karla Erjavca. Izpostavili so tudi nastalo politično škodo zaradi slabega odziva vodstva stranke glede ponarejenega spričevala poslanca Ivana Simčiča.

Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša zagovarja pozicijo Karla Erjavca in se ne strinja s kritiko, ki je bila podana s strani dveh pokrajinskih odborov stranke.



Nekdanji član stranke DeSUS in sedanji predsednik izvenparlamentarne Demokratične stranke dela Franc Žnidaršič ne vidi več perspektive v trenutnem delovanju stranke.



Jurša glede poslanca Ivana Simčiča, ki je ponaredil srednješolsko spričevalo, še vedno ne vidi razloga, zakaj bi moral odstopiti. Poleg tega tudi meni, da volivci, ki so volili Simčiča, niso bili zavedeni.



Selimo se k napovedanim varčevalnim ukrepom s strani vlade. Po besedah Janeza Janše med prvim mandatom predsednikovanja vladi je Madagaskar lahko dober primer, kako varčevati.



Ne pozabimo, da je Janša poslušano povedal v mandatu debelih krav in že takrat delal primerjave z afriškimi državami, zato ni presenetljivo, da se podobne retorike poslužuje tudi sedaj. O trenutni ekonomsko-družbeni situaciji v državi nam je podal izjavo sociolog Vlado Miheljak, ki se sicer strinja z nujnostjo varčevanja, vendar izpostavlja problematiko, komu naložiti bremena.



Po videnem ni problem v vladni strategiji, temveč v vladnem pristopu do socialnih partnerjev, predvsem pa v hitrosti in obsežnosti sprejemanja vladnih ukrepov. Pripravimo se torej na življenje, kot je na Madagaskarju, in še enkrat poslušajmo, od kod Janša črpa svoj navdih.



Možno pa je najti še dodatno vzporednico med Slovenijo in Madagaskarjem, in sicer pri avtoritarni politiki kadrovanja. Največ problemov se pojavlja pri na novo združenem ministrstvu za pravosodje in javno upravo, ki ga vodi Senko Pličanič iz Državljanske lista Gregorja Viranta. Že na začetku niso uslišali njegovega nestrinjanja glede prenosa državnega tožilstva pod ministrstvo za notranje zadeve. V vladi pa so zavrnili tudi njegov predlog za imenovanje državne sekretarke na ministrstvo za pravosodje in javno upravo – Tine Brecelj, kljub temu da je bilo v koalicijski pogodbi zapisano, da si bo vsak minister lahko sam izbral svoje najožje sodelavce. Kako komentira to neskladje med napisanim in dejanskim stanjem vodja Liste Virant Rihard Braniselj?



Riharda Branislja očitno presenečajo poteze Slovenske demokratske stranke, a o nekem velikem elementu presenečenja bi težko govorili. Spomnimo, da se je volilna baza Liste Virant distancirala od Slovenske demokratske stranke, s čimer je Gregor Virant pojasnjeval svoj izstop iz SDS-a zaradi nedemokratičnosti Janeza Janše. Nedemokratičnost pa se ponovno kaže že na začetku tega mandata. Do katere točke bo torej Lista Virant popuščala pri vmešavanju SDS-a pri odločitvah, ki naj bi bile sicer deklarativno v domeni vsakega ministra?



Avtoritarnost v koalicijskih odnosih in s tem povezano varčevanje z ustanavljanjem superministrstev nam je z enostavnimi besedami povzel Vlado Miheljak.



Se pravi največje vprašanje je, kako naprej? Navdih lahko še enkrat iščemo na Madagaskarju Janeza Janše.



Branimir Štrukelj, predstavnik sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti, odgovorov ne išče v afriških državah. Po njegovem mnenju so varčevalni ukrepi usmerjeni v napačno smer.



Podobno stališče zagovarja tudi Vlado Miheljak, ki trdi, da morajo sindikati stopiti skupaj, obenem pa se mora v družbi opustiti zgolj koncentriranje na javni sektor, ampak se mora preispraševati družbeno ureditev kot celoto.



Ob ponovnem poslušanju modrih besed Janeza Janše o potencialni prihodnosti življa na Slovenskem se od vas poslavljamo.



Kultivirali so Urh, Luka Počivalšek in Kožuh.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=31387