Politika> KrOFF

KROFF ČETRTEK, 29.4.2004
Četrtek, 29. 4. 2004

avtor/ica: cigor

Italijanski zakon o medijih - ciprska zelena črta - Kremelj časti -
mehiški eksperiment - vetrna elektrika

Ko se je britanski najprvejši minister Tony Blair odločil za kandidaturo na volitvah, je najprej stopil po žegen največjega medijskega magnata na Otoku, Ruperta Murdocha. Ki mu je, posledično, prinesel zmago. Silviu kaj takega ni bilo treba, saj si je kot najvplivnejši lastnik medijev v sosednjem škornju vse skupaj požegnal kar sam. Vse skupaj pa je nadgradil še v domačem senatu, ki je dokončno potrdil sporni zakon o medijih. Predsednik Ciampi ga je decembra lani zavrnil z vetom. Liberalci se derejo, da bo zakon prinesel konkurenčnost, o njegá posledicah pa boste še gotovo slišali.

Evropski parlamentarci se borijo, da bi na narodnostno razdeljenem Cipru vpričo zagotavljanja varnosti in suverenosti ne zrasel kak betonski zid. S turškim delom otoka so na hitro sklenili 'duty-free' sporazum, medtem ko pri vzpostavljanju novega schengena ne bodo tako širokogrudni. Pravila za pretok oseb preko tako imenovane »zelene črte«, ki ločuje oba dela Cipra, bodo ostala nespremenjena.

Zaradi pomanjkanja osebja so se v enem od mehiških zaporov odločili, da bodo skupino zapornikov zaposlili kot paznike. 42 zapornikov bo tako za plačo v višini od 30 do 150 evrov pomagalo vzpostavljati red v prenapolnjenem zaporu v mestu Tepic. Zaporniki-pazniki so sicer člani nevarne združbe, ki v ostalih jetnikih zbuja strahospoštovanje.

Ob končnem pristanku vodstvenih struktur Srbije in Črne gore je vse nared za ratifikacijo memoranduma o klirinškem dolgu Kremlja do naslednic ranjke SFRJ. Po ključu delitve Sloveniji od 1.3 milijarde dolga pripade okoli 130 milijonov dolarjev, ki pa jih bomo dobili predvsem v blagu. In to v naslednjih sedmih letih, da Lade, kalašnikovi in Sojuzi ne preplavijo našega majhnega trga.

Veljaki so odločili, da ekosistem na Volovji rebri ne bo utrpel posebnih udarcev, če Elektro Primorska tjakaj namesti petdeset 80-tonskih, milijon evrov – po kosu – težkih vetrnic, ki bodo letno proizvedle 120 milijonov kilovatnih ur električne energije.

Raziskava v Veliki Britaniji je pokazala, da se v pogoje revščine po tamkajšnjih standardih rodi vsak tretji otrok. Kar je glede na leto 1979, ko je bil to vsak deseti, zares razveseljiv napredek.
(Vir: www.ecpc.org.uk/publications.asp)


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=3811