Politika> OFF Program

Off-program; četrtek 27.5.2004
Četrtek, 27. 5. 2004

avtor/ica: Lan

...samske ženske, homoseksualci, izbrisani, islamska skupnost....na vrsti so Romi.....

...??konec sudanskega državljanskega masakra???...

...vrh EU-Latinska Amerika brez Castra in z uličnimi demonstracijami...



OFF NAPOVEDNIK

Danes jubilejno enainosemdeseto obletnico rojstva obeležuje Heinz Alfred – po domače Henry Kissinger.
Med vietnamsko vojno je podpredsedniku Nixonu služil kot državni sekretar. Pred tem takratnemu direktorju CIE Richardu Helmsu odobri deset milijonov ameriških zelencev za odstavitev demokratično izvoljenega čilskega predsednika Salvadorja Allendeja, ki ga zamenja hunta Augusta Pinocheta. Osebno mu zagotovi, da čilski državni teror nad lastnim življem ni problem za ZDA, vedoč, da je Pinochet organiziral mednarodno atentatorsko mrežo, ki je po svetu čistila diktatorjeve oporečnike.

Nixonu svetuje tajno bombardiranje Kambodže, kasneje pa izposluje premirje ter ameriški umik iz Vietnama. Za to je 73-ega nagrajen z Nobelovo nagrado za mir. Pod Geraldom Fordom indonezijskemu samodržcu Suhartu zagotovi, da se američani NE bodo vtikali v okupacijo Vzhodnega Timorja.

Bush junior ga postavi na mesto predsednika federalne komisije, ki bi raziskala dogodke med napadi enajstega septembra nula-ena. Kissinger je še pred začetkom njenih opravil prisiljen v odstop, saj zavrača objavo spiska klientov njegove svetovalne firme. Na njej je kajpak tudi Bela hiša, kar predsednikom neodvisnih preiskovalnih komisij ne pritiče ravno najbolje.

Nacionalni arhivi v Washingtonu so v sredo javnosti razgrnili okoli 20.000 strani prepisov slavljenčevih telefonskih pogovorov, ki zajemajo obdobje med januarjem '68 in avgustom '74. Čili enainosemdesetletnik si je cela tri desetletja krčevito prizadeval, da bi vendarle ostali tajni. Zakaj?? V naslednjih dneh bodo na dan prišle številne nerodne podrobnosti. Že v sredo je javnost izvedela, da je bil predsednik Richard Nixon leta 1973 tako pijan, da ni mogel sprejeti telefonskega klica britanskega premierja, leta 1974 pa se je na višku škandala Watergate pošalil, da bo zbombardiral kongres z jedrskimi bombami. Henry Kissinger je bil zraven. Povsod.

Tole je napram ostarelim ameriškim sekretarjem bazično nastrojeni OFF program Radia Študent.


OFF PROGRAM

Ja, izpetost in odsotnost gonje proti bodisi izbrisanim, islamski skupnosti, lezbijkam in gejem ali pa samskim ženskam, nas je že pošteno begala. Še posebej zaradi bližine prihajajočih volitev, ko politika sila rada poseže po tovrstnem izključujočem »futru« za aktivacijo volilnega telesa.

In se je zgodilo. Opoldne so se pred vladno palačo na sicer mirnem protestnem shodu zbralo ne več kot 300 prebivalcev dolenjskih, belokranjskih in posavskih občin, ki se vsi po vrsti soočajo z varnostno problematiko v zvezi z Romi. Da je bil protest skrbno zrežiran pa sta pričali vsaj dve stvari. Najprej identična podoba kakor za kogar bolj ali manj duhovitih transparentov, na katerih je med drugim pisalo: »Tujega nočemo svojega ne damo«, »Zahtevamo varno in zdravo okolje«, »Ogroženi smo pred nasiljem Romov – kje je varuh človekovih pravic?« in še celo »Tudi mi smo izbrisani«. Druga stvar, ki je sama zase pričala o politično motiviranem shodu, pa je bila navzočnost visokih predstavnikov domače politične desnice. Zbranim so namreč med drugimi roke stiskali tudi Janez Janša, Zmago Jelinčič in Mihael Jarc.

Toda da ne bo pomote, protest pred in proti Vladi je potekal pod taktirko lokalne politike, ki je pred mikrofoni navzočih medijev povsem odkrito nastopala.

////////////////////////////////////////////////////

Za mnenje o uspelosti protesta smo povprašali tudi zelo aktivnega organizacijskega voditelja, drugače pa tudi podpredsednika Krajevne skupnosti Bučna vas.

////////////////////////////////////////////////////

Predstavniki zbranih pa so v poslopje odnesli tudi peticijo. Glede na to, da je bil predsednik vlade službeno odsoten prav v Novem mestu, nas je zanimalo, kdo jo je prevzel in kaj pravzaprav v njej sploh piše.

////////////////////////////////////////////////////

Seveda smo se z mikrofonom sprehodili tudi med zbranimi protestniki, ki so jih na prizorišče organizirano pripeljali z avtobusi. Sledi glas ljudstva.

////////////////////////////////////////////////////

RŠ se zopet postavlja na stran manjšine, ki s svojimi dejanji nikakor ne posega v osebne svoboščine pripadnikov nacionalne večine. Za mnenje o današnjem dogodku smo povprašali predsednika slovenske romske skupnosti Jožeka Horvata-Muca:

//////////////////////////////////////////////////

In kako se bodo odzvali na vse večjo ksenofobno gonjo politike proti slovenski skupnosti Romov?

//////////////////////////////////////////////////


Nagradno vprašanje: Kdaj bo še na račun slovenske skupnosti Romov padla prva referendumska pobuda???

Rožice ne cvetijo niti na oni strani luže. Novi vodja katoliške škofije Worcester v zvezni državi Massachussets je z delom pričel sila odločno. V enega svojih prvih pastirskih pisem se mu je zapisalo, da so »katoliki, še posebej katoliški javni uslužbenci, ki si prizadevajo za legalizacijo istospolnih porok, sodelavci zla«. O ostalih prigodah iz dežele svobodnih in doma pogumnih poroča naša dopisnica Lidija Poljaček:

//////////////////////////////////////////////////////

Ameriško obrambno ministrstvo pa se ne želi dokončno odločiti, ali so ameriške sile v Iraku z ujetniki ravnale v nasprotju z Ženevskimi konvencijami. Tiskovni predstavnik Pentagona Lawrence Di Rita sicer v sredo v Washingtonu ni izključil, da v določenih primerih sovražnih borcev niso obravnavali kot vojnih ujetnikov. Pri tem se je skliceval na stališče pravnikov ameriške administracije. "To je zapleteno vprašanje, o katerem je potrebno odločati od primera do primera," je dejal. Po razlagi ZDA teroristi nimajo pravice terjati zaščite Ženevskih konvencij. Guantanamo se seli v Abu Grajb.

Predstavniki sudanske vlade in glavne uporniške skupine z juga Sudana so v včeraj zvečer podpisali ključen dogovor, s katerim so rešili še zadnja odprta vprašanja in odprli pot miru po 21-ih letih državljanske vojne na jugu države. Predstavniki vlade in Sudanske ljudske osvobodilne armade so dogovor, s katerim so odprli pot končanju najdaljšega konflikta na afriški celini, ki je zahteval najmanj dva milijona življenj, podpisali v kenijskem mestu Naivasha.

V mehiškem mestu Guadalahara bo v petek vrh EU-Latinska Amerika, v okviru katerega se bodo sestali voditelji 25-ih članic Evropske unije in 33-ih držav Latinske Amerike in Karibov. Osrednji temi razprav bosta socialna kohezija in regionalno povezovanje v Latinski Ameriki. Slovenijo bo na vrhu zastopal zunanji minister Dimitrij Rupel, ki pa mu ne bo dano seči v roke “il komandanta” Fidela Castra.

Kot je že običaj ob podobnih srečanjih, so tudi tokrat proteste napovedali borci za drugačno, sistemsko globalizacijo. V drugem največjem mehiškem mestu - Guadalahara ima sedem milijonov prebivalcev - zato že vladajo izredne razmere. Središče mesta je že od torka zaprto za promet in je pod strogim nadzorom policistov in specialcev. Krilatice kravatarjev o povezovanju in odprtosti so na ulicah vedno znova zadušene s solzivcem in udarci pendrekov.

V romunski Mamai pri Constanti ob Črnem morju pa se danes začenja 11. srečanje srednjeevropskih predsednikov, ki se ga udeležuje tudi slovenski predsednik Janez Drnovšek. Osrednji temi tokratnih dvodnevnih pogovorov bosta nadaljnja širitev Evropske unije in Zahodni Balkan.

Še pomnite?? Pred dvema letoma so se vodje istih držav basali s kremšnitami na Bledu. Naša policija, nabrana z vseh vetrov, da bi v gorenjskem biserčku zagotavljala varnost, pa je stavkala zaradi nehumane nastanitve. Popolno nasprotje Guadalahari. Lepi časi so bili to.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=4012