Politika> KrOFF

KROFF, 18. 6. 04
Petek, 18. 6. 2004

avtor/ica: cigor

Rupertu pristrigli peruti - slovenski doprinos k evropskemu blagostanju - kazen za Yukos - država brez idej

Največja britanska televizija v zasebni lasti, BSkyB, se je uklonila pritisku manjših delničarjev in dodobra prevetrila svoje vodstvo. Iz glavnih odborov so povečini odstranili lovke Ruperta Murdocha in njegovih podanikov, zaposlenih pri enem največjih medijskih gigantov na svetu, News Corporation. Rupert, brezkompromisni zagovornik okupacije Iraka, je kot 35 odstotni lastnik televizije BSkyB pogosto vplival na uredniško politiko. Tega je po imenovanju dveh novih neodvisnih direktorjev konec.

Moskovsko arbitražno sodišče je danes zavrnilo pritožbo ruskega energetskega giganta Yukos ter potrdilo obsodbo, po kateri bo moralo to podjetje državi plačati skupaj za 3,4 milijarde dolarjev kazni in neplačanih davkov. Ob še vedno blokirani aktivi piarovci podjetja vse glasneje izražajo strahove o možnem stečaju. Na srečo jih je že pomiril predsednik Putin, ki je dejal, da propad Yukosa ni v nacionalnem interesu.

V pozitivo pa je zazrto območje, ki se mu bomo, predvidoma do leta 2007, pridružili tudi državljani in nedržavljani dežele Kranjske. Evroobmočje je aprila letos zabeležilo zunanjetrgovinski presežek v višini šestih milijard evrov. Na srečo obstajajo tudi manj zagnani deli naše nove očetnjave, tako da je celotna Evropska unija aprila letos zabeležila primanjkljaj v višini 1,6 milijarde evrov. Slovenski doprinos v tem času je primankljaj v višini 200 milijonov evrov. Največji primanjkljaj sicer gre na rovaš Poljske, in sicer 3,6 milijarde evrov. Toda če bi se obesili na razmerje med primanjkljajem in številom prebivalcev, bi Slovenijo statistično podjetje Eurostat precej postavilo bolj proti repu lestvice.

Nič bolje kot z denarjem naša država ne krmari niti s svojimi ilegalci. Predstavnik direktorata za migracije na MNZ Žarko Bogunovič je na današnji tiskovki pred 20. junijem, svetovnim dnevom beguncev, na primer odkrito priznal, da država celovite strategije o izvajanju integracijske politike nima. Po Bogunovičevih navedbah je Slovenija do današnjega dne podelila status begunca 104 osebam iz 16 držav, večinoma iz držav nekdanje Jugoslavije. Nevladni sektor v odprtem pismu ministra Bohinca opozarja na prenizke standarde pri namestitvi oseb, slabostih azilnega sistema, na problem premajhnega števila aktivnih svetovalcev za begunce, neustrezno obravnavo otrok brez spremstva... Skratka, na Balkanu ništa novo.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=4194