Politika> KrOFF

Kroff na Valentinovo
Ponedeljek, 14. 2. 2005

avtor/ica: Lan

Komercializacija ljubezni ???
...bogate članice Evropske unije najrevnejšim sveta kot pomoč le drobtinice...Nobelova nagrajenka za mir Širin Ebadi o iranskem pravosodnem sistemu...Kitajci in Rusi za nadaljevanje šeststranskih pogovorov o korejskem jedrskem orožju...Bush zahteva dodatnih 80 milijard dolarjev za vojno v Afganistanu in Iraku...

Nevladne človekoljubne organizacije Oxfam, Action Aid in Eurodad v danes objavljenem poročilu navajajo, da bogate članice Evropske unije najrevnejšim državam sveta kot pomoč zagotavljajo le drobtinice. Že leta l970 so države obljubile, da bodo za pomoč namenjale 0,7 procenta bruto družbenega dohodka. Od 25-ih držav unije ta cilj danes izpolnjujejo le Švedska, Danska, Luksemburg in Nizozemska, ostali bi ga s sedanjim tempom dosegli šele leta 2087. Procentualno najmanj prispevata Italija in Nemčija.

Iranska Nobelova nagrajenka za mir Širin Ebadi in pred osmimi dnevi iz zapora izpuščeni iranski disident Hasan Jusefi Aškevari sta se danes v Teheranu zavzela za reformo pravosodja v Iranu. "Pravosodje v Iranu je kot pesem, katere rima se nikakor ne ujema. Pravosodje je v bistvu sila preprosto: obtožbe je potrebno dokazati, če se to zgodi, sledi zaporna kazen, če ne, je obtoženi svoboden. Pri nas pa nekako ni tako preprosto," je dejal Aškevari, ki se je moral že večkrat braniti sam, ker mu niso dovolili najeti odvetnika. Aškevarija so oktobra 2000 obsodili zaradi bogokletja in zarote proti islamskemu sistemu, za kar je v Iranu zagrožena celo smrtna kazen. Po protestih doma in v tujini so ga obsodili na sedem let zapora, nato pa predčasno izpustili.

Je pa Teheran skupaj z Arabsko ligo ostro obsodil današnji atentat v Bejrutu na nekdanjega libnonskega premiera Rafika Haririja. V eksploziji avtomobila bombe je bilo deset mrtvih in kar sto ranjenih.

Kitajski in ruski zunanji minister Li Žaočing in Sergej Lavrov pa sta razpravljala o šeststranskih pogovorih za prekinitev severnokorejskega jedrskega programa. Kitajci se še naprej zavzemajo za denuklearizacijo korejskega polotoka, njihov odposlanec bo Severnokorejske oblasti skušal prepričati o nadaljevanju pogovorov.

Manj pogovorom ali nerazvitim pa bo namenjenih dodatnih 80 miljard dolarjev, za katere je George Bush danes zaprosil ameriški kongres. Z njimi namerava – kaj bi drugega - financirati nadaljevanje vojaških operacij v Afganistanu in Iraku. S svojo politiko Bush seveda nenehno povečuje ameriški vojaški proračun. Ta naj bi do leta 2011 tako dosegel enormni 502 miljardi dolarjev.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=5666