Politika> KrOFF

Širokogruden KROFF
Petek, 5. 8. 2005

avtor/ica: BlazR

Humanitarna pomoč Evropske komisije: 'Za žemlo pa sok bo zadost, ne?'
- EU prekipeva od širokogrudnosti
- Iran bo odgovoril EU gelde svojega jedrskega programa
- protiteroristični ukrepi tudi na Danskem in Norveškem
- Velika Britanija načrtuje možnost izgona neljubih ji državljanov
- Po Zimbabveju urbanistične čistke tudi v Malaviju



Evropska komisija je tokrat res »bogato« razvezala svoj človekoljubni mošnjiček. Tako si bodo lahko Kazahstan, Uzbekistan, Tadžikistan in Turkmenistan s celimi tremi milijoni in pol evrov pomoči res znatno pomagali pri borbi proti naravnim nesrečam. Mastno podporo »kar« štirih milijonov evrov za taiste tegobe pa bo prejel tudi Rdeči križ v nekaterih afriških in azijskih državah.

Človekoljubna Evropska unija se poleg revščine boji tudi iranske jedrske grožnje, zato je Iranu poslala sveženj svojih predlogov o njegovem jedrskem programu. Iran je obljubil odgovor v naslednjih 48-ih urah, njegov ajatola in vodja iranskega Sveta varuhov Ahmed Džanati pa je že zaropotal, da bo Iran izvajal svoj jedrski program ne glede na posledice.

Medtem se teroristična paranoja še kar širi po Evropi. Tako sta tudi pregovorno ljudomili domovini nekdaj trepet vzbujajočih Vikingov Danska in Norveška sprejeli nove ukrepe za boj proti terorizmu. Danska namerava zategniti ustrezno zakonodajo in finančno okrepiti policijo, Norveška pa je že razširila pooblastila svoje policije, zlasti kar se tiče prisluškovanja.

Podobno kot v skandinavskih državah, a še nekoliko ostreje, naj bi se po navedbah britanskega premiera Tonyja Blaira zaostrili tudi protiteroristični varnostni ukrepi v Združenem kraljestvu. Blair je tako napovedal možnost izgona določenih problematičnih oseb. Ob tem je nonšalantno zabrusil, da bo njegovo vlada gladko prilagodila zakonodajo o človekovih pravicah, vkolikor bo le-ta v navzkrižju z njegovimi deportacijskimi načrti.

Po zgledu sosednjega Zimbabveja so se tudi v Malaviju odločili za radikalno prostorsko čistko. Usodo s 700 tisoč brezdomci, ki so jim zimbabvejske oblasti poradirale domove, bodo zdaj delile tudi stotine malavijskih nesrečnežev. Ti so dobili dvotedenski rok za izselitev, preden jim porušijo domovanje, sicer jih bo k selitvi prisilila policija.

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=6848