Politika> KrOFF

Abu Graib KROFF
Torek, 27. 9. 2005

avtor/ica: Buc

Kriva!
... Iran spet grozi ...

... Kitajska vojska trenira v Notranji Mongoliji ...

... težave Indije in Kitajske z mejo ...

... Lynndie je kriva ...

... odstopil afganistanski notranji minister ...

Iran je zagrozil, da bo prepovedal mednarodni nadzor svojih jedrskih zmogljivosti in obnovil bogatenje urana, če bo Mednarodna agencija za jedrsko energijo iransko jedrsko vprašanje predala Varnostnemu svetu Združenih Narodov. "Če agencija ne bo spremenila resolucije ali pa bo vztrajala pri njeni uresničitvi, se bo Iran prisiljen odpovedati vsem svojim prostovoljnim koncesijam, predvsem uresničitvi dodatnega protokola k “Pogodbi o neširjenju jedrskega orožja”, so sporočili iz Teherana.

Kitajska vojska je začela obsežno vojaško vajo v Notranji Mongoliji, v kateri sodeluje 16.000 vojakov. V okviru vaje Severni meč 2005, ki jo opazujejo vojaški predstavniki iz 24 držav, bodo uprizorili bitko z več sto tanki in oklepnimi vozili, več kot sto kosi topniškega orožja in helikoptersko enoto.

S Kitajsko je povezana tudi naslednja novica. V Pekingu se je končal šesti krog pogovorov med Kitajsko in Indijo o meji. Napredka ni bilo, edina stvar, o kateri so se uspeli dogovoriti pa je, da se bodo znova sestali. Težave so nastale, ker Indija trdi, da je Kitajska okupirala 38.000 kvadratnih kilometrov indijskega ozemlja v pokrajini Kašmir, medtem ko Peking trdi, da 90.000 kvadratnih kilometrov velika indijska zvezna država Arunachal Pradesh pripada Kitajski.

Petčlanska vojaška porota v ameriškem oporišču Fort Hood v Teksasu je vojakinjo Lynndie England spoznala za krivo zlorab iraških ujetnikov v bagdadskem zaporu Abu Graib.Grozi ji do deset let sedenja za rešetkami. Englandova je zadnja od devetih navadnih vojakov in podčastnikov, obsojenih zaradi zlorab, ki so hudo prizadele ugled “kvazi” najbolj demokratične države na svetu.

V od Američanov in njihovih podložnikov okupiranem Afganistanu je odstopil notranji minister Ali Ahmed Džalali. Kot je pojasnil, se je za odstop odločil, ker se želi ponovno posvetiti univerzitetni karieri. Mnogi temu ne verjamejo in trdijo, da je Džalali odstopil, ker se ne strinja z politiko predsednika Hamida Karzaia. Ta je namreč za guvernerje posameznih provinc imenoval tudi posameznike, ki naj bi bili osumljeni nezakonite trgovine z mamili.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=7175