Glasba> Tolpa bumov

Ponedeljek, 14.11.´05, 19h: SPERMBIRDS – SET AN EXAMPLE (Common thread, 2004)
Ponedeljek, 14. 11. 2005

avtor/ica: Skabina

Spermbirds se niso vrnili na sceno samo v originalni postavi s preigravanjem starih hitov, ki jih ni malo, ampak sedaj tudi v velikem slogu z albumom Set an example, ki so ga izdali lani za lastno založbo Common Thread. Set an example zveni tako, kot da ni minilo štirinajst let, odkar so Spermbirds v originalni postavi skupaj posneli Eating Glass. Pravzaprav bi bilo treba reči, kot da ni minilo 20 let, odkar so izdali Nothing to prove, saj se s Set an example vračajo k svojim koreninam... (v celoti...)

RADIO ŠTUDENT
TOLPA BUMOV
Ponedeljek, 14.11.2005

SPERMBIRDS – SET AN EXAMPLE ( Common thread, 2004)

*Dobri stari Spermbirds! Zagotovo se kakšnemu staremu hardkorovcu zarosijo oči ali pa vsaj globoko zavzdihne ob spominu na ta enkratni nemški hardcore bend. Ne! Enkratni je premalo superlativna besada, ki bi lahko opisala bend, ki ga imajo mnogi za najboljši nemški hardcore bend vseh časov. Takšne ocene so seveda vedno zelo relativne, dejstvo pa je, da so bili Spermbirds eden izmed najbolj vplivnih bendov evropske hardcore scene v osemdesetih in devetdesetih.

Kaj je na tem bendu tako posebnega, da govorim o njem s tako višino, vas zanima? Za informacijo tistim, ki jih ne poznate, in osvežitev spomina tistim, ki so vam ušli iz spomina, sledi malo zgodovine Spermbirdsov. Kot njihov začetek se beleži leto 1983. Lee, Marcus, Mathias, Frank in Roger so živeli v majhnem nemškem mestu Kaiserlautern, kjer so tega leta pod vplivom ameriških hardcore bendov, kot so bili Minor Threat, Black Flag, ter angleških punkerjev Angelic Upstarst, Ruts, in podobnih naredili svoj bend. Prva posledica se je pokazala v obliki split ep-ja z Walterjem Elf – Don't forget the fun, na katerem se je med tremi komadi, ki so jih prispevali Spermbirds, nahajal tudi eden njihovih največjih hitov nasploh – My god rides a skateboard, ki je postal himna nemške skejterske mladeži.

V naslednjih letih so Spermbirds izdali dve odlični plošči Something to proove in Nothing is easy, ki sta jih zacementirali na pozicijo enega najboljših evropskih hardcore bendov, nato pa so se leta 1987 na vsesplošno žalost fenov razšli. Dve leti kasneje jih je glasba zopet združila. Drugo obdobje je prineslo plošče Common thread in Eating glass, ki pa sta se od prvih dveh razlikovali po težjem, za kanček počasnejšem zvoku, ki je kasneje dobil naziv crossover in na katerega so vsaj v primeru Spermbirds pomembno vplivali Bad Brains. V tem obdobju so Spermbirds, ki so dotedaj koncertirali samo ob vikendih, prekoncertirali Evropo podolgem in počez. Le-ta se jih kar ni mogla nasititi, saj so bili vsi koncerti razprodani, ljudi na njih pa med 500 in 1000. Žal pa se je to drugo obdobje končalo na začetku devetdesetih z odhodom pevca Leeja. Preostali člani so sicer poiskali novega pevca, z njim posneli albuma Shit for sale in Family Values, ki sta se celo uspela uvrstiti na uradno lestvico albumov, toda prevelika egomanija novega pevca je vodila v ponovni razpad leta 1996. Vendar tudi ta ni bil dokončen, saj je ravno Lee Hollis, ki je bend leta 1990 zapustil, konec desetletja predlagal, da zopet poskusijo.

Spermbirds se niso vrnili na sceno samo v originalni postavi s preigravanjem starih hitov, ki jih ni malo, ampak sedaj tudi v velikem slogu z albumom Set an example, ki so ga izdali lani za lastno založbo Common Thread. Set an example zveni tako, kot da ni minilo štirinajst let, odkar so Spermbirds v originalni postavi skupaj posneli Eating Glass. Pravzaprav bi bilo treba reči, kot da ni minilo 20 let, odkar so izdali Nothing to prove, saj se s Set an example vračajo k svojim koreninam. To je hardcore, s katerim so si ustvarili status legende, v svoji najboljši obliki ... s kančkom več melodike, kot je je na Nothing to prove, in malo boljšim zvokom, ki je posledica modernejše tehnike. Toda tehnika igranja, v kateri se melodični deli prepletajo z agresivnejšimi, je enaka in nezgrešljiv Hollisov glas, ki bruha svoje provokacije, z leti ni izgubil svoje značilne barve. Iz celotnega albuma seka energija, s katero so si ustvarili ime in kar ni in ni ji konca. Kot da je peterica še vedno v svojih mladih letih, brez skrbi, ki jih predstavljajo služba, familija, hipoteka. Pa ni tako, Spermbirds so zreli možje z družinami, službami in morebiti tudi hipotekami, ki pa še zmerom znajo delati tapravi old school hardcore.


SKABINA

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=7564