Politika> OFF Program

srečni OFF
Sreda, 19. 4. 2006

avtor/ica: Erik


.... Rupel v avstrijskem časniku kritiziral Haiderja ...

... vlada na Goriškem ...

... po mnenju predstavnika Afriške unije kmalu podpis mirovnega sporazuma o Darfurju ...

... kirgiški predsednik proti ameriškim letalskim bazam v svoji državi ...

... medsebojne grožnje Busha in Ahmadinežada ...



V Italiji je padel rekord v številu kazenskih točk za prometne prekrške. Ponosni lastnik prestižnega rekorda je dvajsetletnik iz Bolzana, ki mu je uspelo v eni sami noči zbrati kar 116 kazenskih točk. Za odvzem vozniškega dovoljenja pri naših zahodnih sosedih bi sicer zadostovalo že 20 točk.

Mladenič je v svojem lovu na rekord poleg manjših prekrškov storil tudi enajst hujših nepravilnosti v prometu, standardnih prehitevanj v škarje, svojo cestno gverilo pa je nadgradil še z vožnjo ponoči brez prižganih luči.

V angleških šolah so uvideli, kaj mladi resnično potrebujejo za življenje, da ne bi v mladostniškem eksperimentiranju počenjali podobnih ekscesov, kot se je zgodil v primeru norega voznika iz Italije. Tako bodo v kratkem začeli enkrat tedensko svoje učence poučevati o sreči. Lekcije bodo mlade skušale naučiti, kako vzdrževati medčloveške odnose in uspešno reševati psihične in duševne probleme. Poskušale jim bodo vcepiti spoznanje, da slava in bogastvo nista in ne moreta biti pogoj za srečo. Projekt so podprli tudi sociologi in psihologi z univerze v Cambridgeu.


Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je v pogovoru za avstrijski časnik Die Presse povzdignil svoj glas proti koroškemu deželnemu glavarju Joergu Haiderju. Rupel je nekatere Haiderjeve metode označil kot docela smešne. Ob nadaljnjem nasprotovanju postavitvi dvojezičnih krajevnih napisov na avstrijskem Koroškem naš zunanji minister napoveduje celo zaostrovanje problematike na mednarodni ravni.
Odnosi med Slovenijo in Avstrijo so po mnenju Rupla sicer dobri in si ne želi, da bi jih pokvarila lokalna problematika. Od avstrijske vlade tudi pričakuje, da bo znala uveljaviti svoja stališča nasproti Haiderju.

Po mnenju evroposlanca avstrijske ljudske stranke in profesorja prava Reinharda Racka naj bi imel Rupel pri internacionalizaciji manjšinskega vprašanja na avstrijskem Koroškem le malo možnosti. Evropska unija ima namreč pri manjšinskih problematikah samo splošne pristojnosti, sankcije proti kršiteljicam pa je mogoče uporabiti le v primeru hudih prekrškov. Neuresničevanje pravice do dvojezičnih krajevnih napisov najbrž ne bo sodilo v to kategorijo ...

Vlada je pred študentskimi demonstracijami že včeraj pobegnila na Goriško. Svoj dvanajsti obisk regijskih središč nadaljujejo z obiskom različnih ustanov, podjetij in interesnih skupin v občinah Ajdovščina, Brda, Bovec, Kobarid, Tolmin, Šempeter-Vrtojba in Nova Gorica.

Gremo v svet. Mirovna pogajanja o sudanski pokrajini Darfur naj bi se z dolgo pričakovanim podpisom obojestranskega mirovnega sporazuma kmalu končala. Takšna je ocena posrednika Afriške unije na mirovnih pogajanjih, kjer sta se sprti strani prvič sestali tudi na neposrednih dvostranskih pogovorih. Ključne točke pogajanja so delitev politične moči in gospodarskih virov ter rešitev vprašanja oboroženih milic na tem območju. Pomemben korak k rešitvi konflikta naj bi naredila sudanska vlada, ki je v zvezi s temi vprašanji izrazila prožnejša stališča. Nasilje v sporni pokrajini pa se seveda nadaljuje.


V Moskvi se v razširjeni sestavi nadaljujejo pogovori o vprašanju iranskega jedrskega orožja. Potem ko so diplomati petih držav stalnih članic Varnostnega sveta in Nemčije na včerajšnji delovni večerji v glavnem jedli, se bodo danes skupini pridružili še predstavniki Italije in Kanade. Upamo, da učinek nove zasedbe ne bo viden le v večji količini zaužite hrane.

Ameriški predsednik George Bush je svet ponovno seznanil z vsebino svoje delovne mize. Na njej se namreč nahajajo vse možnosti v zvezi z Iranom, tudi tista, ki predvideva uporabo sile. Bush, ki se je izkazal že z natančnimi predvidevanji o iraškem jedrskem orožju, je tudi tokrat prepričan, da Iran na skrivaj polni svoj jedrski arzenal.

Bush je na ta način odgovoril svojemu iranskemu kolegu Ahmadinežadu, ki je na paradi v počastitev svoje vojske zagrozil, da bodo vsem napadalcem na Iran odsekali glave. Iranski predsednik je sicer še dodal, da si njegova država prizadeva za mir, katerega pa očitno ne more doseči brez najmodernejše oborožitve.

Iran bo osrednja ali pa vsaj najbolj udarna tema prvega obiska kitajskega predsednika Hu Jintaa v Združenih državah Amerike, ki poteka v teh dneh. Na pogovorih bo Bush gotovo skušal pridobiti podporo Kitajske za konkretne ukrepe proti neposlušnim bogatilcem urana. Za mehčanje kitajskega gosta bodo Američani gotovo s pridom uporabljali vprašanja gospodarskega in trgovinskega sodelovanja med državama, saj se je Jintao med drugim že srečal s predsednikom Microsofta Billom Gatesom. Obisk kitajskega predsednika v ZDA spremljajo tudi mirni protesti Tibetancev in Tajvancev ter pripadnikov verske ločine falung Gong proti kršitvam človekovih pravic na Kitajskem.

Kirgiški predsednik Kurmanbek Bakijev je napovedal, da bo od Američanov zahteval, naj iz te države umaknejo svojo letalsko bazo. Bakijev se je Američanov očitno že zelo naveličal, saj naj bi zahtevek za najemnino s sedanjih dveh zvišal na kar 207 milijonov dolarjev. Letalska baza v prestolnici Biškek je postala za ZDA osrednje vojaško oporišče v Srednji Aziji, potem ko so morali novembra lani zapreti že bazo v Uzbekistanu. Kirgizija in Uzbekistan sta sicer ZDA sami povabili, naj zgradi baze na njunih ozemljih, s katerih bodo vodile operacije v zvezi z napadom na Afganistan leta 2001.

Zaključujemo v Ljubljani. Podmladki pomladnih strank, torej SLS-a, SDS-a in Nove Slovenije, nasprotujejo študentskim demonstracijam. Ni imelo smisla, da kličemo vse tri podmladke, zato smo se obrnili na nam najljubšega, torej Mlado Slovenijo. Demonstracije in Študentsko organizacijo Slovenije je ekstra za nas popljuval podpredsednik omenjenega podmladka Alen Selihovič:

///////////////////////////////////////////////////////

Na Študentski organizaciji Slovenije so trditve podmladkov demantirali s kratko ter preprosto izjavo. Tiskovni predstavnik Tomo Juvan:

//////////////////////////////////////////

Zadnja informacija je, da se pred parlamentom zbirajo tako študentje kot oboroženi policisti. V primeru zaostritve dogodkov se vam bomo v nadaljevanju javili s terena.

OFF je spisal Matej, za izjave je poskrbel Erik.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=8758