Politika> KrOFFnemiren KRoff Četrtek, 4. 5. 2006 avtor/ica: Urh
... začenja se čerti evropski socialni formu aktivistov ...
... najmanj 13 civilnih žrtev v Iraku ...
... V Kambodži bodo sodili še živečim veljakom režima Pola-Pota ...
... Tadiča skrbi, da se bodo razmere v Srbiji poslabšale ...
... Splošne volitve v Bosni in Hercegovini bodo 1. oktobra ...
Na četrtem evropskem socialnem forumu, ki se začenja v bližini Aten in se ga udeležuje več 10.000 levičarskih aktivistov, so govorniki poudarlili, da so v primeru napada na Iran pripravljeni začeti 'vojno za mir'. Čudno, da jim kaj takšnega ne pride na misel ob Vojni v Iraku in drugih kriznih območjih po svetu.
Civilne žrtve neuspelega miru v Iraku se povečujejo. V letalskem napadu okupatorskih sil v mestu Ramadi je izgubilo življenje najmanj trinajst ljudi. Ameriška vojska je napad sicer potrdila, glede žrtev pa so pridno molčali oziroma niso navedli nobenih podatkov, da bi umrl kdo od civilistov. Med drugim sta bila v napadih po Iraku ubita tudi dva marinca.
Mir so v Kambođži veliko let grobo kalili Rdeči Kmeri pod vodstvom Pola-Pota. Zaradi tega so danes v Kambodži odobrili seznam tridestih sodnikov, ki bodo sodili nekaj še živečim veljakom kamboškega kmetijsko-kuminističnega režima na posebnem sodišču, ki so ga predlagali Združeni narodi. Med sodniki bo sedemnajst kambodžanov in trinajst tujcev.
Zaradi prekinitve stabilizacijskega načrta za pridruževanje Srbije in Črne gore v Evropsko unijo skrbi srbskega predsednika Tadića, da zna biti 'njegova' država še bolj nemirna kot je bila do sedaj. Zaradi tega naj bi bila poteza Unije nespametna, saj je Srbija pokazala velik interes za predajo generala Ratka Mladića, a jim je žal zopet spodletelo. Mi smo že nehali šteti, kolikokrat jim je spodletelo.
Če bo kaj bolj mirna federacija Bosna in Hercegovina, bomo videli po splšnih volitvah. Te so napovedane za prvega oktobra. Volitve bodo potekale v skaldu z Daytonskim sporazumom, ker ustavna reforma, ki bi ukrepila pristojnosti zveznih organov, ni bila potrjena. To pomeni, da bodo volilci izglasovali tročlansko predstavništvo – to je hrvaško, srbsko in bošnjaško.
Skočimo na konec še na domača nemirna in nestrpna tla. Center Evropske Unije za nadzor nad rasizmom in ksenofobijo je sporočil, da so Romi v Sloveniji še vedno podvrženi sistematični diskrimaniciji. Konec koncev se pri nas nesorazmeren delež Romov izobražuje v šolah s tako imenovanim prilagojenim programom, a to ministra za šolstvo Zvera verjetno dosti ne zanima, saj je ne toliko nazaj prav on odobril segregacijo v eni izmed novomeških osnovnih šol.
|
|
Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz http://old.radiostudent.si/article.php?sid=8860
|