Politika> OFF Program

Antimolzaški OFF Program!
Četrtek, 18. 5. 2006

avtor/ica: Erik

Ne damo mleka za Cerkev!

... Prvič Slovenec v italijanski vladi ...

... Razkol med Hamasovo vlado in palestinskim predsednikom Abasom se širi ...

... Abas kljub temu na pogovore z izraelsko zunanjo ministrico ...

... Združene države Amerike še vedno grozeče proti Iranu ...


Um je treba oblikovati, dokler je mlad. Tak je očitno pristop ameriške vojske, ki je izdala že drugo verzijo računalniške igrice z naslovom »America's Army«, ki je sestavni del načina rekrutiranja. Seveda vojska zanika očitke, da naj bi tako skušala prodati nepopularno vojno Američanom, in pravi, da je igrica izdelana z namenom navdihniti mlade s posredovanjem resničnih izkušenj ameriških enot. V novi verziji se v posebni rubriki tako pojavljajo vojaki, ki so resnično sodelovali v operacijah v Iraku in Afganistanu.

Igra je seveda brezplačna, saj lahko tako propaganda ameriške vojske zaide v več domov. Vendar naročniki igrice tega ne vidijo tako in smatrajo izdelek prej za sredstvo obveščanja kot za način, kako prepričati mlade v pravilnost delovanja vojske. Poročnik Matt Zedwick, ki je bil ranjen v Iraku, pravi, da je to način, kako lahko ljudje spoznajo, kako deluje vojska, in je za razliko od medijev dober vir resničnih informacij s terena. Ja, Matt, prav imaš. Kaj nam bodo novinarji, ko nam celotno resnico o vojnah na pladnju ponudi kar sama oboroževalna industrija?

Berete v duši analogni OFF Program Radia Študent!

Romano Prodi je naredil zgodovinski korak za Slovence. V novi italijanski vladi bo prvič sedel tudi pripadnik slovenske manjšine. O italijanski realnosti bo tako soodločal Miloš Budin, poslanec Oljke, sicer član stranke Levih demokratov. Budin je bil na prvi seji Prodijeve vlade imenovan na eno od dveh podsekretarskih mest na ministrstvu za evropske zadeve in zunanjo trgovino. Novi podsekretar slovenskega rodu je v politiko skočil leta oseminšestdeset z vključitvijo v študentsko gibanje. Bil je pripadnik mladinskega komunističnega gibanja Matija Gubec, leta dvainsedemdeset pa je stopil v Komunistično partijo Italije. Budin verjetno res ni po Berlusconijevem okusu: Slovenec, pa še komunist povrhu.

Palestinci se nikakor ne morejo odločiti za skupen nastop proti Izraelu. Palestinski predsednik Mahmud Abas je v večje kraje na območju Gaze poslal več sto pripadnikov varnostnih sil. Abas naj bi s tem odgovoril na dejanje Hamasove vlade, ki je pred tem kljub predsednikovem nasprotovanju odobrila namestitev lastnih enot. Neimenovani Abasov svetovalec pravi, da je odločitev o namestitvi varnostnih enot izključno v rokah palestinskega predsednika, in dvomi v stališče palestinskega notranjega ministra Zaida Ziama, da je cilj namestitve tri tisoč pripadnikov varnostnih enot boj proti kriminalu in anarhiji. Kot da ravno slednja ni edina dolgoročna rešitev konflikta.

Kljub notranjemu razkolu in iz tega izhajajoči šibkejši pogajalski moči pa se bo v nedeljo Abas srečal z izraelsko zunanjo ministrico Cipi Livni. Kraj srečanja bo egiptovsko letovišče Šarm el Šejk, tema pogovorov pa naj bi bila obnovitev klinično mrtvih mirovnih pogajanj. Glede na trenutno stanje v regiji ter prepire v sami palestinski administraciji Abasu ne preostane drugega kot posredovanje želje po pogajanjih in partnerstvu. Kako naj bi izgledalo partnerstvo med Izraelom, ki se s Palestinci ne namerava pogajati, ter trenutno palestinsko vlado, ki še vedno zavrača obstoj Izraela, ni čisto jasno.

Združene države Amerike, glavni podpornik Izraela, ponavljajo, da Iranu v zameno za zamrznitev jedrskega programa ne bodo dale varnostnih zagotovil. Tako ameriška administracija še vedno pridno rožlja z orožjem ob omembi iranskega sovražnika. Na drugi strani generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan poziva k umiritvi strasti in polaga upanje v razprave Varnostnega sveta. Več o dogajanju v Združenih državah in z ZDA povezanih dogodkih po svetu pa nam bo povedala naša dopisnica Lidija Poljaček:

/////////////////////////////////////////

Produkt kapitalizma se jasno vidi tudi v Braziliji. Nasilje v deželi sambe, karnevalov in ogromne revščine ne jenja. Posledica odločitve oblasti o premestitvi 765 zaprtih pripadnikov bande PCC v strožje varovane zapore je, da so se zaporniki uprli v več kot sedemdesetih zaporih, člani omenjene kriminalne združbe pa so bili aktivni tudi na ulicah Sao Paola. Vendar tudi brazilska policija ni od muh. Tako je v zvezni državi Sao Paolo ubila že najmanj dvaindvajset ljudi, osumljenih članstva v bandi PCC. Število mrtvih v pet dni trajajočih spopadih je že preseglo stoštirideset. Mnogi aktivisti za človekove pravice pa opozarjajo, da bi lahko policija izkoristila trenutni kaos za maščevanje, v katerem bi življenje izgubili tudi mnogi nedolžni.

Nedolžni pa glede kraje tudi tvojega in mojega denarja vsekakor niso v Novi Sloveniji. Podpredsednik NSi in vodja njene poslanske skupine Alojz Sok je danes na novinarski konferenci predstavil, kot temu pravi, rešitve vladnega predloga zakona o verski svobodi. Po njihovem bi morala država duhovnikom plačevati zdravstveni in invalidski prispevek ter prispevek za pokojninsko zavarovanje, saj naj bi bil to »tisti minimum, ki ga država lahko nudi verskim uslužbencem«. Sok dodaja, da bi država z davkoplačevalskim denarjem plačevala vse to ne samo duhovnikom Rimskokatoliške Cerkve, pač pa vsem duhovnikom verskih skupnosti, ki bi seveda ustrezale zakonskim zahtevam.

Verske skupnosti, ki bi rade molzle naš denar, morajo tako biti registrirane, imeti enega uslužbenca na tisoč vernikov, šteti najmanj sto članov in delovati v Sloveniji vsaj deset let. Jasno je, kateri verski skupnosti je predlog pisan na kožo. Kako je lahko tak predlog v skladu z ustavo, še posebej s členom, ki zagotavlja ločenost države od Cerkve, je verjetno jasno samo koalicijskim poslancem. V kratkem pogovoru smo zbodli tudi samega Soka:

/////////////////////////////////////////////

Današnji OFF Program je zakrivil Boris.

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=8977