Politika

kroff političnih kriz
Četrtek, 28. 9. 2006

avtor/ica: Urh

politične krize
... poljski predsednik Lech Kaczynski pravi, da Poljska ni v politični krizi ...

... poleg Blaira je odstop napovedal tudi njegov namestnik John Prescott ...

... zaprti vodja kurdske delavske stranke Abdullah Oecalan je kurdske upornike pozval k prekinitvi ognja ...

... enakost spolov še naprej ostaja problem v Sloveniji ...

Poljski predsednik Lech Kaczynski je dejal, da ni nobenega razloga za politično krizo v državi. V Torek je namreč zasebna televizija TVN predvajala posnetek skrite kamere, kako je državni sekretar Adam Lipinski ponujal visok položaj v kmetijstvu poslanki stranke Samoobrone Ranati Berger, če bi ta prestopila v koalicijsko stranko Zakon in Pravičnost. Stranka Zakon in pravičnost je sicer maja letos sestavila vlado s strankama Samoobrone in Ligo poljskih družin, ki pa je sedaj v razpadu. In seveda je potrebno za novo večino v parlamentu dobiti ljudi na kakršne koli načine. Vlado sicer vodi dvojček Lecha Jaroslaw Kaczynski, ki je po besedah Lecha eden najbolj sposobnih politikov na Poljskem.

Poleg britanskega premiera Blaira je sedaj svoj odstop v roku enega leta napovedal tudi namestnik premiera John Prescott. Slednji se je članom laburistične stranke na petdnevenm kongresu v Manchestru zaradi izvenzakonskega razmerja s tajnico tudi opravičil z naslednjimi stavki: "Vem, da sem v zadnjem letu razočaral sebe in vas. Rad bi se opravičil!". Še bolj kot Prescott pa je razočarana njegova tajnica, ki nima moža, da bi se vrnila k njemu. Sicer se je na kongresu finančni minister Gordon Brown samooklicano predstavil kot Blairov naslednik.

Zaprti vodja kurdskih upornikov Abdullah Oecalan je pozval lastno Kurdovsko delovsko stranko k razglasitvi prekinitve ognja v boju proti turški vladi. Oecelan pričakuje, da se bo turško-kurdski spor rešil po poti mirnega dialoga. Turška vlada pa pritiska na Irak, naj uniči Kurdsko delavsko stranko na severu Iraka, od koder tudi dobivajo kurdski uporniki v Turčiji orožje. Letos je dosedaj v spopadih med turškimi varnostnimi silami in uporniki iz Kurdske delavske stranke življenje izgubilo 78 pripadnikov varnostnih sil in 110 upornikov.

Enakost spolov je še vedno resen problem v Sloveniji, je na strokovnem seminarju o enakosti spolov v Evropi dejala profesrica na Filozofski fakulteti Milica Antič Gaber. Napačno je predvsem, da se pri nas še vedno obtožuje ženske, da so same krive, da se še ni nič spremenilo na tem področju, medtem ko imamo že od leta 1992 urad za enake možnosti. Na finskem imajo na primer v parlamentu 37,5 odstotka žensk, v Sloveniji pa imamo v parlamentu samo okoli deset odstotkov žensk. Na splošno pa imamo slabe ženske kvote v politiki. Psihiater Janez Rugelj se na besede Milice Antič Gaber za enkrat še ni odzval.

Prav tako se Rugelj še ni odzval na nov zakon o vinu, ki so ga danes sprejeli poslanci v državnem zboru. Po novem zakonu bomo v Sloveniji imeli tri vinorodne dežele, vzpostavljena pa bo tudi tako imenovana vzporedna uredba romanskega tipa varstva in zaščita porekla vina. Zakon je bil sprejet s 54 glasovi ZA in nobenim glasom PROTI!


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=9986