KAKO JADRATI ČEZ NEMIRNE VODE MANAGEMENTA NEVLADNIH ORGANIZACIJ?

Sailing through the rough waters of NGO management

Dejan Jelovac

Je doktor znanosti na področju sodobne filozofije organizacije. Zaposlen je bil kot raziskovalec na Inštitutu za filozofijo Filozofske fakultete, nato pa kot predavatelj na Fakulteti za organizacijske vede Univerze v Beogradu. Na isti fakulteti je bil prodekan za organizacijo in finance. Predaval je "Ekonomsko filozofijo" na Ekonomski fakulteti in "Poslovno etiko" na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Sedaj je direktor Zavoda RŠ v Ljubljani.

Je docent za področje organizacijskih znanosti in poslovne etike. Habilitacijo si je pridobil na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani.

Je nosilec predmeta "Podjetniška kultura in etika" in "Razvoj in spreminjanje organizacije" na Visoki strokovni šoli za podjetništvo v Portorožu.

Nastopil je na vrsti znanstvenih srečanj doma in v tujini. Sodeloval je pri številnih znanstveno-raziskovalnih projektih na področju organizacijske teorije. Kot avtor je objavil več knjig in več kot sto znanstvenih in strokovnih prispevkov s področja poslovne etike, organizacijskih znanosti in sodobnega managementa (nepopolni seznam na COBIS-u).

04.12.00

 

Borut Rončević

Rodil sem se 1975 v Novem mestu. Po opravljeni gimnaziji v Novem mestu sem se v letu 1994/95 vpisal na študij sociologije analitsko teoretske smeri na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Tu sem v začetku leta 1999 uspešno zagovarjal diplomsko nalogo z naslovom 'Naraščanje pomena intermediarne sfere v blaginjskih sistemih'. Istega leta sem se kot mladi raziskovalec zaposlil v Centru za teoretsko sociologijo Inštituta za družbene vede.

Na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani sem se vpisal na mednarodni podiplomski magistrski program sociologije - smer 'analiza evropske socialne politike'. V okviru študija sem se kot ERASMUS štipendist Evropske unije dvakrat izpopolnjeval v tujini, v National University of Ireland na Irskem in na Roskilde University na Danskem. 20.10.2000 sem študij uspešno zaključil z magistrsko nalogo 'Podjetništvo: Vloga strukturnih skladov Evropske unije pri razvoju majhnih in srednjih podjetij'.

Z znanstveno-raziskovalnim delom sem se začel ukvarjati še kot študent na dodiplomskem študiju, kjer sem od leta 1997 dalje sodeloval pri raziskavah na različnih raziskovalnih centrih Inštituta za družbene vede. V teh raziskavah sem se na različne načine ukvarjal s fenomenom nevladnih organizacij v kontekstu različnih družbenih procesov. Tako sem pod vodstvom akademika prof.dr. Zdravka Mlinarja sodeloval pri raziskavi o vplivih globalizacije na Centru za prostorsko sociologijo. Tega leta sem pod vodstvom dr. Franeta Adama začel sodelovati pri raziskavah Centra za teoretsko sociologijo o vlogi države pri spodbujanju ekonomskega razvoja, ter o socialnih in političnih indikatorjih razvoja. Danes se ukvarjam s kulturnimi in ostalimi neekonomskimi vidiki ekonomskega razvoja. Kot zunanji sodelavec Urada za makroekonomske analize in razvoj sem napisal poročilo o blaginjskih potencialih nevladnih organizacij v Sloveniji in s tem sodeloval pri izdelavi Poročila o človekovem razvoju v Sloveniji.

 

 

Zinka Kolarič 

Sociologinja, izredna profesorica na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani.

Doktorska disertacija: "Socialna politika in družbene spremembe" - analiza procesa oblikovanja evropskih socialnih držav in držav blaginje v kontekstu ekonomskih, političnih in kulturnih sprememb.

Nosilka dveh predmetov na dodiplomski ravni študija. To sta: Sociologija socialne politike in Upravljanje neprofitnih organizacij. Vsebine obeh predmetov se posamično ali v medsebojni povezavi predavajo tudi v okviru podiplomskih programov na FDV.

Koordinatorica dveh podiplomskih programov:
- Mednarodnega podiplomskega programa "Analiza evropske socialne politike", ki ga FDV izvaja skupaj z zahodno-evropskimi Univerzami;
- Podiplomskega programa "Sociologija - socialno delo v skupnosti", ki ga FDV izvaja v sodelovanja z Visoko šolo za socialno delo.

Raziskovalno področje: sfera socialne politike in sfera neprofitnih in prostovoljnih organizacij. 

Gostovanje na Johns Hopkins University v ZDA (1998) - študij neprofitnega sektorja in menedžmenta neprofitnih organizacij.

 

Primož Šporar e-mail: primoz.sporar@pic.si

Rojen 15.12.1971, v Ljubljani
Srednja šola za računalništvo, Ljubljana, 1991
Pravna fakulteta v Ljubljani, 1997, (skupina civilno pravo, družinsko pravo, posvojitev)
Magisterij: vpisan na Pravni fakulteti v Ljubljani na podiplomskem študiju, civilna smer
Izpiti: Strokovni izpit s področja pravosodja in zakonodajnega postopka
* Sodelavec, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij - PIC, december 1996
* Direktor, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij - PIC, november 1998
Delovna področja:
* Koordinator za pravno svetovanje (človekove pravice, civilno pravo, družinsko pravo, socialno pravo, delovno pravo, statusno pravo nevladnih organizacij, humanitarno pravo)
* Sodelovanje pri pravnih projektih: brezplačna pravna pomoč, mirno reševanje sporov, zagovorništvo na področju psihiatrije in gluhih in naglušnih, ugovor vesti vojaški dolžnosti, status in financiranje nevladnih organizacij, projekt "Poznate svoje pravice", spolno nadlegovanje na delovnem mestu, enake možnosti spolov, otroški ombudsman, pravice Romov.
* Strokovni in organizacijski direktor Pravno-informacijskega centra nevladnih organizacij - PIC
* Sodeloval pri ustanovitvi Slovenskega centra nevladnih organizacij - SCNVO (2000) in ustanovitvi sindikata delavcev v nevladnih organizacijah (2001)
* Organizator oz. so-organizator mednarodnih okroglih miz na temo beguncev, nevladnih organizacij, socialne zakonodaje...
* Sodeloval pri mednarodnih konferencah o NVO v Moldovi, Budimpešti, Strasbourgu, Seulu, Bruslju, Dublinu, New Yorku
član organizacij:
* Amnesty International
* Human Rights Internet member

 

 

Nevenka Hrovatin

Po končani diplomi se je novembra 1894. leta zaposlila na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Leta 1993 je na Ekonomski fakulteti obranila doktorsko disertacijo z naslovom "Regulacija javnostoritvenih panog." Pri pripravi disertacije je eno leto (1990/1991) preživela na University of Massachusetts v ZDA. Leta 1999 je postala izredni profesor. Na dodiplomskem tudiju predava predmete Uvod v gospodarstvo na Visoki poslovni šoli in Ekonomiko javnih podjetij na Ekonomiji, bančno-finančna smer. Na podiplomskem študiju predava predmet Upravljalska ekonomika (Managerial Economics) na programu "International MBA Degree Programme for Executives and Policy Makers", ki ga Ekonomska fakulteta organizira v Ljubljani skupaj z ICPE (International Center for Promotion of Enterprises, Ljubljana). Isti predmet predava tudi na MBA programu, ki ga Ekonomska fakulteta v Ljubljani izvaja v sodelovanju z Indianoil Corporation, Indianoil Insitute of Petroleum Management, Gurgaon, v Indiji. Kot predavateljica je sodelovala tudi na seminarjih CISEF-a (Center za izobraževanje in svetovanje Ekonomske fakultete).

V novembru in decembru 1997 je bila gostujoči profesor na Sheffield Business School, Sheffield Hallam University in poleti 1998 na Glasgow Caledonian University (štipendija Tempus Invididual Mobility Grant Evropske zveze). V času februar - junij 2001 bo ponovno gostujoči profesor na Glasgow Caledonian University.

V raziskovalnem delu se ukvarja predvsem s proučevanjem regulacije gospodarskih javnih služb ter javnih podjetij. Pri oblikovanju usmeritev za regulacijo trgov na tem področju je sodelovala tudi pri pripravi pretekle Strategije gospodarskega razvoja Slovenije do leta 2000 in Strategije gospodarskega razvoja Slovenije po vstopu v EU, ki je trenutno v pripravi.

V letih 1997 - 1999 je bila glavna in odgovorna urednica Slovenske ekonomske revije, sedaj pa je sourednica njene naslednice Economic and Business Review for Central and South-Eastern Europe. Je tudi članica urednikega odbora revije International Journal of Public and Private Sector Partnerships. V letih 1995-1997 je bila predsednica strokovnega sveta E-foruma, slovenskega društva za energetiko, ekonomijo in ekologijo. V letih 1994-1998 je bila predsednica nadzornega sveta Agencije za trg vrednostnih papirjev Republike Slovenije, decembra 2000 pa je bila imenovana za predsednico sveta Agencije za revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij.

 

Danica Fink Hafner je izredna profesorica na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani, predstojnica Centra za politološke raziskave ter koordinatorica magistrskega študija Policy analiza - evropski aspekti na isti fakulteti. Nekaj let je sodelovala tudi kot predavateljica v mednarodnem podiplomskem študiju Masters Degree in European Social Policy Analysis. Leta 1991 je kot raziskovalka gostovala na Department of Government, University of Strathclyde, Glasgow v Veliki Britaniji, leta 1993 pa kot štipendistka PECO na European Public Policy Institute, University of Warwick v Veliki Britaniji. V študijskem letu 1996/97 je kot Fulbrightova štipendistka predavala na Reed College v Portlandu, Oregonu, v Združenih državah Amerike. Objavila je veliko člankov v domačih in tujih publikacijah (the Journal of Communist Studies, the Canadian Slavonic Papers, the Journal of European Public Policy) na področju proučevanja političnih strank, družbenih gibanj, interesnih skupin, lobiranja, demokratičnih prehodov in evropskih integracijskih procesov. Poleg tega je objavila dve knjigi (Nova družbena gibanja - subjekti politične inovacije, Znanstvena knjižnica FDV, Ljubljana, 1992 in Slovensko kmetijsktvo in Evropa, Znanstveno in publicistično središče, Ljubljana, 1995) ter (so)uredila naslednje knjige: Volitve 1990 - prispevki za politološko analizo, Slovensko politološko društvo, Ljubljana 1990; Nastajanje slovenske državnosti, Slovensko politološko društvo, Ljubljana 1992- skupaj z Bernijem Strmčnikom; Problemi konsolidacije demokracije, Slovensko politološko društvo, Ljubljana 1993- skupaj z Bernijem Strmčnikom; Demokratični prehodi I, založba Teorija in praksa, Fakulteta za družbene vede, Ljubljana 2000 - skupaj z Mirotom Hačkom; "Making A New Nation: The Formation of Slovenia", Dartmouth and Ashgate, 1997 - skupaj z J.Robbinsom; "Into Europe? Perspectives from Britain and Slovenia", Znanstvena knjižnjica FDV, Ljubljana, 1996 - skupaj s Terryjem Coxom.

 

 
Dr. Ivan Svetlik je opravil dodiplomske in podiplomske študije iz sociologije na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani. Doktoriral je leta 1983 s temo Sociološka konceptualizacija brezposelnosti. Izpopolnjeval se je v Angliji in na Švedskem. Bil je dekan fakultete in predsednik Sveta za visoko šolstvo. Sedaj je na Fakulteti za družbene vede redni profesor za kadrovsko in socialno področje in predstojnik Centra za proučevanje organizacij in človeških virov. Predava in proučuje tematiko dela in zaposlovanja, managementa kadrovskih virov, izobraževanja, kakovosti življenja in socialne politike. Pri tem sodeluje s številnimi evropskimi univerzami in istituti ter z uredništvi mednarodnih revij. Je predsednik Strokovnega sveta za poklicno in strokovno izobraževanje in predsednik Zveze društev za kadrovsko dejavnost Slovenije. Sodeluje pri pripravi razvojnih programov, kot sta strategija gospodarskega razvoja Slovenije in Phare programi za razvoj poklicnega in strokovnega izobraževanja. Je avtor nad 150 člankov in knjižnih del v slovenskem in v tujih jezikih. Pomembnejša knjižna dela in tematske številke revij, v katerih je sodeloval v zadnjem obdobju so: Kakovost življenja v Sloveniji, Založba FDV, 1995; The Profile of the Voluntary Sector in Eastern Central European Countries, Družboslovne razprave, 1995; Zaposlovanje: približevanje Evropi, Založba FDV, 1994; Balancing Pluralism: new welfare mixes in care for the elderly, Avebury 1993; Social Policy in Slovenia, Avebury 1992; človeku prijazno in uspešno vodenje, Pantha rei Sineza, 1996; Management kadrovskih virov, Založba FDV, 1998; Kakovost življenja, stanja in spremembe, Znanstvena knjižnica FDV, 1999.

Sonja Čandek, rojena 28.4.1967 na Krasu, je socialna delavka in prof. defektologije za MVO in domske pedagogike, zaposlena na društvu Center za pomoč mladim. Izobražuje se na podiplomskem študiju na FDV, smer - management neprofitnih organizacij. Je članica skupine svetovalcev in predavateljev neprofitnega managementa, specializirana za področji zbiranja sredstev ter upravljanja s človeškimi viri, ki delujejo v okviru Centra za neprofitni management (CNM). Dosedanje izkušnje iz neprofitnega managementa je pridobivala z dolgoletnim delom v različnih NVO ter z izobraževanjem v TOT (Training of Trainers) programu na Johns Hopkins University, Institute for Policy studies, ZDA. Sodelovanje z ugledno ameriško univerzo nadaljuje kot aktivna članica Hopkins Training Network. Je koordinatorica aktivnosti CNM-ja.

 

Dominique Cochard, born 23rd January 1964, French nationality
Education: Faculty of Arts and Literature, Nantes University (1989)
Language skills: French, English, Slovene, German
Specific experience in the non-governmental sector:
1990 - International Voluntary Service, Leicester, UK, Placement Officer - organisation of international exchanges, organisation of seminars and evaluations for participants.
1991-1992 MOST, Ljubljana, Programme Officer - organisation of international exchanges, development of new projects on conflict resolution, linking up with international networks.
1991-1992 Peace Institute, Ljubljana, Editor of a monthly magazine in English on the conflict in ex-Yugoslavia 1992-1993 PP, Association for the Development of preventive and voluntary work, Ljubljana - coordination of international projects, managing and funding of the project with Bosnian refugees.
1998-1999 MOST, Ljubljana, Acting Secretary General - plan of action for 5 years Fundraising Cooperation with other NGOs and institutions. Managing three areas of activities: International exchanges in the field of voluntary work, social projects in Slovenia, lobbying and public relations, participation in international projects aiming at strengthening Slovene NGO sector Managing EU Phare Democracy Programme (launch, selection process, monitoring, reports)
Other professional experience
1990-1991 French Ministry of Education, teacher of French and Socio-economic environment
1994-1998 Delegation of the European Commission in Slovenia, Information Officer

 

Dr. Dejan Verčič
Pristop Communications, Partner, Dejan.Vercic@Pristop.si
Dr. Dejan Verčič je ustanovni partner družbe za komunikacijski management Pristop in asistent pri predmetu Poslovno komuniciranje na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Pristop je v desetih letih postal največji ponudnik poslovnih komunikacijskih storitev v Sloveniji, svojo dejavnost na področjih odnosov z javnostmi, oglaševanja in novih medijev pa je v zadnjih letih razširil na celotno območje jugovzhodne Evrope. Dr. Verčič sodeluje pri vodenju Pristopa vse od njegove ustanovitve. V letih 1991-1993 je dr. Verčič vodil ustanavljanje Slovenske tiskovne agencije (STA) in bil njen prvi direktor.
Dr. Verčič je leta 1989 diplomiral iz politologije in leta 1995 magistriral iz komunikologije na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Leta 2000 je doktoriral iz poslovodenja in upravljanja na The London School of Economics and Politicals Science (LSE).
Dr. Verčič je član Slovenskega društva za odnose z javnostmi (PRSS - od leta 1990), Mednarodnega združenja poslovnih komunikatorjev (IABC - od leta 1991), Mednarodnega združenja za odnose z javnostmi (International Public Relations Association - od leta 1993), Evropskega združenja za poučevanje in proučevanje odnosov z javnostmi (EUPRERA, prej CERP E&R - od leta 1993) in Mednarodnega komunikološkega društva (ICA - od leta 1999).
Dr. Verčič je od leta 1994 organizator vsakoletnega blejskega Mednarodnega simpozija o raziskovanju v odnosih z javnostmi, od leta 1998 sodeluje v projektni skupini za pripravo evropskega korpusa znanj na področju odnosov z javnostmi - "EUPRERA EBOK project" (ki jo je v letih 1998-2000 tudi vodil), od leta 2000 pa predseduje Raziskovalnemu komiteju Raziskovalnega sklada Mednarodnega združenja poslovnih komunikatorjev (RC RF IABC). Od leta 2000 je tudi član mednarodne projektne skupine, ki na povabilo generalnega sekretarja pripravlja novo globalno komunikacijsko strategijo Unesca.
Leta 1997 je dr. Verčič s soavtorjema - dr. Larisso A. Grunig in dr. Jamesom E. Grunigom z Univerze v Marylandu - prejel letno nagrado Raziskovalnega sklada Mednarodnega združenja poslovnih komunikatorjev za študijo "Are the IABC's excellence principles generic? Comparing Slovenia with the United States, the United Kingdom, and Canada." Leta 1998 je kot "Hearst Visiting Professional" gostoval na Oddelku za odnose z javnostmi na Univerzi na Floridi. Leta 1999 mu je Evropska konfederacija za odnose z javnostmi (CERP) za delo na področju razvoja evropskega korpusa znanj s področja odnosov z javnostmi podelila svojo letno nagrado (CERP Award), leta 2000 pa mu je Slovensko društvo za odnose z javnostmi na svoji svečani akademiji ob desetletnici društva podelilo posebno Nagrado za razvoj stroke odnosov z javnostmi na teoretičnem in praktičnem področju.
Razen v Sloveniji je dr. Verčič v zadnjih desetih letih predaval na fakultetah, znanstvenih in strokovnih srečanjih v Avstriji, Belgiji, Egiptu, na Finskem, v Franciji, na Hrvaškem, v Mehiki, Nemčiji, na Poljskem, Švedskem, v Veliki Britaniji in v ZDA. Napisal ali uredil je več kot sto člankov, poglavij in knjig. Najnovejši objavi sta knjiga Perspectives on Public Relations Research (Routledge 2000; ponatis 2001) in članek "International public relations and the Internet: Diffusion and linkages" (Journal of Communication Management, let. 5, št. 2).

 

Red. prof. dr. Marjan Svetličič

 

Prof. dr. Bogomir Kovač

- rojen 12.11.1952 v Celju
- diplomiral na Ekonomski fakulteti v Ljubljani leta 1994
- magistriral na Ekonomski fakulteti v Ljubljani leta 1979
- doktoriral na Ekonomski fakulteti v Ljubljani leta 1985
- profesor na Ekonomski fakulteti v Ljubljani za področje ekonomske teorije in primejalne analize ekonomskih sistemov
- nekaj let gostujoči profesor na ekonomskih fakultetah v Beogradu in Splitu
- izobraževanje in izpopolnjevanje na tujih univerzah v ZDA (Berkley) in Angliji (Cambridge), v Nemčiji in Franciji
- član European Economic Association in American Association for Evolutionary Economics
- sodelovanje pri obeh reformah ekonomskega sistema v SFRJ (član Mikuličeve komisije, Markovičeve refomne skupine)
- predsednik Ekonomskega sveta pri vladi RS (1992- 1996)
- avtor prek 250 člankov v strokovnih revijah
- avtor 8 knjig s področja ekonomske teorije in menedžmenta
- publicist (kolumnist SP Dela, Mladine, Teleksa, Ekonomske politike, Financ) z več kot 750 objavami
 

Andrej Horvat andrej.horvat@gov.si

National Agency for Regional Development, Acting Head of Department for Structural and Cohesion Policy, Team Leader for the preparation of the National Development Plan for Slovenia 2002-2006
Ministry for Economy of Slovenia, National Agency for Regional Development
Education:
1. Magister rerum socialium oeconomicarumque, University of Economics and Business Administration Vienna (03/90 to 03/96)
2. Economist, University of Ljubljana, Economic Faculty (09/86 to 06/89)
3. Economist, B.S., Nostrified Diploma at the University of Ljubljana, June 2000
Membership of Professional Bodies:
Editorial Board Member of "ib-Review", an international journal for institutional innovation and transition, published in English by the Institute of Macroeconomic Analyses and Development (IMAD), Slovenia;
Member of the Board of the Regional Development Award of Slovenia, organised by the Fund for Regional Development and Preservation of the Rural Areas in Slovenia;
Professional Experience Record:
current: National Agency for Regional Development, Ljubljana (Acting Head of Department for Structural and Cohesion Policy, Team Leader for the preparation of the National Development Plan for Slovenia 2002-2006)
European Commission, DG for Regional Policy, Brussels (May-July 2000)
1998-2000 Ministry of Economic Relations and Development, Ljubljana (Project Manager of Preliminary National Development Plan for Slovenia 2000-2002, Project Manager of the Special Preparatory Programme for Structural Funds, Member of the core team for preparation of the Law on Balanced Regional Development in Slovenia;
1997-1998 Delloitte&Touche, Phare CBC PIU & Ministry of Economic Relations and Development of Slovenia, Regional Office in Murska Sobota, Slovenia (Project Manager for Trilateral Region Slovenia-Austria-Hungary, Head of Phare CREDO Secretariat, Co-ordinator of the "Regional Development Strategy for Pomurje (Prekmurje and Prlekija)"
1996-1999 Research Assistent on ACE Project P95-2106-R "The Political Economy of EU Enlargement", The Royal Institute of International Affairs, London; Assistent Research Manager on ACE Project ("Countdown-Project"), Vienna Institute for Comparative Economic Studies (WIIW), Vienna;
1995 Austrian Ecology Institute, Vienna, research work;
1994 Lecturer of Economics during the spring semester at Department of Economics (Head: Professor Ewald Nowotny), University of Economics and Business Administration, Vienna; Coordinated the scientific project titled (Research and Development in European Cities (between Ljubljana and Vienna), at the Urban Observatory at Interdisciplinary Institute of Environment Economics and Management
 

Marko Hren marko.hren@guest.arnes.si

1995...since... free lance researcher, project manager and consultant
2000...2001 Phare Partnership project on Security and Prevention at urban Cultural centre Metelkova in Ljubljana. Joint project with La Villette/Paris co-sponsored by The Ministry of Culture and the Municipality of Ljubljana. Project leader, subcontracted by lead organisation, an NGO Association for preventive and voluntary work.
2000: project leader of the following three projects:
Conference organiser for The European Forum of Cultural Networks general Assembly in Ljubljana, September 2000- Cankarjev dom on the issue of Ethics in Cultural Cooperation, under auspices of the Council of Europe.
Mosaic activity on establishing independent cultural and social centers, including an international workshop (september 2000). I am a project leader, subcontracted by the Ministry of culture. This activity is co-sponsored by the Council of Europe.
Trans Europe Halles (international network of independent cultural centers) steering committee member on Cultures arts and Conflicts and international TEH 2000 Forum organiser.
1995 ...since... lecturer at Center for peace Studies and Miramida, Croatia, Bosnia and Hercegovina
1998-1999: adviser to the ministry of culture of Republic of Slovenia and to the municipality of Ljubljana; responsible for elaboration of the activities that are in a joint interest of all users of the Metelkova Cultural Centre (a number of Governmental and non governmental art, culture and social organizations).
NON-GOVERNMENTAL ORGANIZATIONS:
RETINA
11/94 -1998, RETINA, a support org. for Slovene NGOs. RETINA's mission included the following fields of activity: urban planning and architecture (i.e. providing infrastructure), information and documentation (i.e. providing access to www), cultural co-operation and job-creation. RETINA was a member of Association for Progressive Communications, Trans Europe Halles and a partner to International Cooperative Alliance. RETINAs' first priority was to organize programs within Metelkova cultural centre (see below). Founder of Retina, chair of the board of founders, project mannager, Project consultant and supervisor.
NETWORK FOR METELKOVA
1990-94: Initiator, co-founder and President of the association of numerous (up to 200 institutions) cultural, art, environmental, women, peace and community NGOs. The network grew out of the peace movement in Slovenia (see below) and its political campaign to convert military barracks (headquarters) of the Yugoslav Army in Ljubljana for art, cultural, social and scientific purposes.
THE PEACE INSTITUTE in Ljubljana
Initiator, founder and first director of this fully independent institution conducting theoretical and applied research in (non)violence, conflicts, peace and security. Carried out all aspects of preparatory work in establishing the institute, including lobbying, fund-rising, recruiting staff.
CENTER FOR THE CULTURE OF PEACE AND NON-VIOLENCE
Founding member, speaker, project leader. Established a library and documentation center with an independent desk-top-publishing system to advance the causes of peace and non-violence. Coordinated an international work with peace activists abroad, including War Resisters International, East - West Dialogue Network, Pax christi, International fellowship of reconciliation etc. Conducted a number of lectures and seminars locally and globally; travelled extensively.
MOVEMENT FOR THE CULTURE OF PEACE AND NONVIOLENCE, Founding Member, Council Member, Speaker.


Nada Trunk Širca nada.trunk@vsm-kp.si

Education:
1976-1981 University of Ljubljana, Faculty for Science and Technology; Diploma in Math
1993-1995 Manchester Metropolitan University; MSc, Master in Education
From July 1997 Manchester Metropolitan University; Ph.D. student in Management in Education
Present position and years in the institution/organisation:
College of Management, Vice Chancellors (President) - full time, from 1998 on
National Leadership School, Lecturer - part time, from 1996 on
Key qualifications:
Exams in pedagogic education, University of Ljubljana
Professional exam for work in Education, Ministry of Education and Sport
Senior lecturer in higher education
Membership of professional bodies and associations:
Committee for General Education, Slovenia
Committee for Quality in Higher Education, Slovenia
EERA - European Educational Research Association, Edinburg, England
Professional Experience Record:
1979-1983 Secondary Grammar School, Gimnazija Ivana Cankarja Ljubljana/ Slovenia; Teacher of Math
1983 Secondary Grammar School, Piran/Slovenia; Teacher of Math and Information Technology
1983-1991 Secondary Technical and Vocational School, Koper ; Teacher of Math and Information Technology, Manager of Department for Math
1991-1995 Ministry of Education and Sport, Board of Education; Advisor for Maths in Unit of Koper (from 1991 to 1992), The Head of Unit in Koper (form 1992 to 1993), Head's Advisor in Ljubljana (from 1994 to 1995)
1996-1997 Centre for universities studies in Koper; Director
1994, 1995 (part time), January to September 1996 (full time); October 1996 on (part time) National Leadership School Bled, Ljubljana; Lecturer/Trainer, conferences co-ordinator
October 1996 - December 97 (part time), January 1998 on (full time) College for management Koper, Slovenia; Dean - from 1996 to 1998, Vice Chancellors (President) - from 1998 on
Project, specific EU and Central European Countries experience:
Slovenia, Czech Republic, Denmark - joint project Phare Distance Education (January 1998 - June 1999)
Slovenia - training course for head teachers from pilot Phare schools (March 1997)
Slovenia, Italy, Denmark - Environmental Management Tempus Project (1998 - 1999)
From EU commission DG XXII nominated for evaluation expert in Leonardo da Vinci Programme (Brussels - May 1999)
Bibliography www.izum.si/cobiss Trunk-Širca, Nada


Marija Raos

Education
* Graduated at ZPR (Institution for Professional Work - school for professional programmers and organizers in Zagreb)
* Computer training (IBM School in Radovljica, Slovenia) - more than 15 different certificated workshops and seminars for professionals in a field of interactive programming, data organisation and data processing, organisation of databases and work process planning)
* Training of "Strategic Planning for NGOs" and "Marketing for NGOs" (ADF)
* International workshops organized by EFC/Orpheus Network related to networking - networking, relationship between donors and NGOs, information needs of donors and NGOs, marketing, support centers strategies
* CERANEO/IFRG - The 6th Regional Fundraising Workshop (Dubrovnik) - Marketing, Internet and Fundraising, Cooperation with Corporations, Fundraising strategies
* Academy for Educational Development (AED), Training of Trainers Program (full time training; commenced in January 1999 and ending July 1999) - Training units include: Fund raising, Grant proposal writing, Budgeting, Project monitoring and evaluation, Project Planning, Working with volunteers, Team building, Leadership, Conflict management...
* The 7th Regional Fundraising Workshop (Bratislava) - Diversifying Funding Sources, Fundraising Cycle, Income Generation
* Training of trainers (September/October 2000, UCONN, IPSI - Hartford, Storrs, USA) - Organizational Development, Human Resource Building, Community Organizing, Strategic and Operational Planning - Advanced training (with emphasize on Strategic and Operational Planning
* OSCE OD and HRD Training - October 2000 (provided by INTRAC)
Work experience
* 1980 - employed in former SOUR "Rade Koncar" in Zagreb, in its organization "Koncar - Organizacija poslovanja" by recommendation of Institution for Professional Work and worked there for 15 years as a programmer, program manager, organizer and adviser in a field of defining and improving work process in financial-accounting, personnel and training departments
* 1996 - contracted as Database Manager in CERANEO to create database of Croatian NGOs, for information gathering, dissemination and exchange and as librarian and communication services officer
* held PC training for student groups (operational system DOS & Windows, Word for Windows, Excel for Windows, the Internet)
* 1997, November - a member of organizing committee of the 1st Croatian NGOs Forum
* from February 1, 1998 to October, 2000 - employed as permanent staff in CERANEO
* September 1998 - joining a Contributors' Panel invited by the International Fund Raising Group to expand Professional Fundraising magazine (one of the leading publications for UK-based charities and NGOs) with readership and to expose those readers to fund raising initiatives and developments happening outside the UK
* a member of organizing committee of EFC/Orpheus workshop "How to meet information needs of funders within the Orpheus Network?" (Prague, October 98)
* 1998 - project leader and general coordinator of "The 6th Regional Fundraising Training Conference" (held in Dubrovnik, in October 98 and organized by CERANEO in collaboration with the International Fund Raising Group - London, UK)
* 1998 - a member of organizing committee of the 2nd Croatian NGOs Forum and a chair person of forum's work group "Cooperation between NGOs and foreign organizations"
* 1999 - project leader of "The Development of structures for cooperation between NGOs" - held in Split, in September 99 and organized by CERANEO in collaboration with the European Help Centre for Non-Profit Organisations (France) and Information and Documentation Centre of the Council of Europe (Mostar), and supported by the Council of Europe
* 1999 (November) - joined to the Regional Planning Group initiated by the IFRG (invited by the IFRG)
* 1999 - a member of organizing committee of the 3rd Croatian NGOs Forum and workshop leader in the workshop on "Cooperation between associations and Local Government"
* 1996 - 2000 - providing permanent assistance to Croatian NGOs; contributing to CERANEO's newsletter "Non-Profit sector" as a member of editorial board; participating in organization of thematic discussions and workshops organized by CERANEO...
* 1999 - one of establisher of NGO training organization "SMART" in Rijeka
* May 2000 - Establisher and President of Association NiT (Non-Profits' Information and Training Center) - working as trainer, NGOs' consultant, project leader, fundraiser - PRESENT
* 2000 - Providing training for local government and self-government officers - invited and contracted by the Office of the Government of the Republic of Croatia for cooperation with NGOs
* contracted as NGO trainer and consultant on permanent basis (within the DemNet program supported by USAID Croatia, and implemented by the Academy for Educational Development, Zagreb)
* October 2000 (duration: 6 months) - implementing the Training of Trainers in Monte Negro (organized by CRNVO, Podgorica, Monte Negro and supported by NOVIB, the Netherlands)


Miles Richard Stevenson

Employment
Mar 1998 - present: Deputy Development Director, University of Bristol, Development & Alumni Relations Office, Senate House, Bristol, BS8 1TH.
Apr 1993 - Feb 1998: Development Assistant (Alumni Relations), University of Bristol, Development & Alumni Relations Office, Senate House, Bristol, BS8 1TH.
Oct 1991 - Mar 1993: Library Assistant, University of Bristol, Main Library
Education
1991 M.A. Medieval History (Area of research: The Crusades and the Military Orders)
1990 B.A. (Hons) History. Degree Class 2:1
1988, 1989 Awarded University History scholarships
1987-1991 University of Durham (University College)
1986 GCE 'A' Levels: History (A), English Literature (A), Classical Civilisation (A) GCE 'S' Levels: History (2), English Literature (2)
1984 GCE 'O' Levels: 11 (3 A's, 4 B's, 4 C's)
1979-1986 Bristol Grammar School
Career information
The University of Bristol's Development & Alumni Relations Office was set up in 1990 to bring in an investment of some L100 million. To date over L76 million has been raised. Originally only two staff were employed but, due to its successes and the ever-increasing need to attract additional funds, 15 staff are now involved with the office's two inter-related activities: fundraising and friendraising. The work of the office is project driven with a twin thrust to alumni and friends of the University and to corporate donors. This requires a high degree of contact and co-ordination both within and beyond the University.
The position of Development Assistant (Alumni Relations) was created in 1993 to enable the University to have a member of staff devoted to developing a co-ordinated alumni relations programme to some 30,000 alumni on the University's database. This figure has now grown to over 65,000 alumni.


dr. Rado Bohinc, minister za notranje zadeve

Do izvolitve za ministra za notranje zadeve je bil univerzitetni profesor za gospodarsko pravo, delovno in socialno pravo ter pravo EU na Fakulteti za družbene vede, je predstojnik Raziskovalnega centra FDV, IDV za primerjalnopravne študije ter predsednik Slovenskega raziskovalnega inštituta za management. Je avtor številnih raziskav, clankov, razprav ter monografij pretežno s področja korporacijskega in širše gospodarskega prava.
Izobrazba
Univerza: Ljubljana, Pravna fakulteta, 1971
Magisterij: Univerza v Ljubljani, Pravna Fakulteta, 1985
Doktorat znanosti: Univerza v Ljubljani, Pravna fakulteta, 1987
Nekatere pomembnejše poklicne funkcije
- minister za znanost in tehnologijo v vladi Republike Slovenije (1993-1996), pred tem
- gospodarski minister v bivši zvezni vladi (1988),
- generalni sekretar in podpredsednik gospodarske zbornice Slovenije (1984-1988) ter
- predsednik Slovenskega inštituta za management (1990-2000).
Ostale funkcije
- predsednik upravnega odbora Univerze v Ljubljani
- predsednik Sveta Slovenske znanstvene fundacije
- predsednik društva Občanski forum
- član Znanstvenega sveta in mednarodnega odbora Mednarodne organizacije za javno in zadružno gospodarstvo
- član sveta za družboslovnih znanosti pri Evropski znanstveni fundaciji, nadalje
- član Mednarodna pravniške organizacije (IBA)
- glavni urednik revije Podjetje in delo
- član uredniškega odbora Pravne prakse, ter uredniškega sveta revije Moderna organizacija,
- dolgoletni predsednik Društva pravnikov v gospodarstvu Ljubljana (1978-1988)
Raziskovalna in pedagoška dejavnost
1. na slovenskih univerzah:
Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani, od 1988-1991, kot gostujoci profesor, od 1994 do 1996, kot dopolnilno zaposlen, od 1996 do danes, kot polno zaposlen
Ekonomsko poslovna fakulteta Univerze v Mariboru od 1991 do 1993, kot polno zaposlen
Fakulteta za organizacijske vede, Univerze v Mariboru, profesor na podiplomskem študiju
Pravna fakulteta Univerze v Mariboru, profesor na podiplomskem študiju
Pravna fakulteta, Univerze v Ljubljani, obcasno, kot gostujoči profesor
Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani, obcasno, kot gostujoci profesor na podiplomskem študiju
Visoka šola za upravljanje in poslovanje Novo mesto, 1999, kot gostujoči profesor, nosilec predmeta
Gea Collega, Visoka šola za podjetništvo, gostujoči profesor, 1996, 1997
2. na tujih univerzah:
New York State University, Potsdam, 3 mesece, 1987
Cornell University, Ithaca, ( en mesec, priprava doktorska disertacije, 1986)
Cleveland State University, en mesec 1989
University of Boros (1994, en mesec, Tempus)
University of Gent (en teden, 1995)
Wirtschaft Universitet Wien, 1996, 1998 en semester, (Tempus)
UCLA, School of Law, 1999, en semester (Fulbright)
University of San Diego, 1999, vabljeno predavanje
International center for promotion of enterprises, gostujoči profesor na magisterskem študiju dvakrat po 1 semester, 1996, 1997
3. na drugih domacih in mednarodnih znanstvenih in strokovnih institucijah in srečanjih
Dnevi slovenskih pravnikov, Zveza društev pravnikov v gospodarstvu
Slovenski raziskovalni institut za management
MBA center Brdo
Znanstveni forum Bled
Gospodarska zbornica Slovenije
Slovenska znanstvena fundacija (Tehnološke konference in znanstvena posvetovanja)
Društvo ekonomistov Ljubljane in Slovenije
Društvo univerzitetnih profesorjev, Ljubljana
International center for public, social and cooperative economy (kongresi v Valencii, Portorožu, Montrealu)
EU (konference in okrogle mize)
IBA (konference sekcij za poslovno pravo)
Evropska znanstvena fondacija (konference in okrogle mize)
Ostala pomembnejša znanstveno raziskovalna dejavnost:
Raziskava o komparativnih vidikih korporacijske strukture v Evropi in ZDA , kot raziskovalna podlaga slovenskega zakona o gospodarskih družbah ter v novejšem času raziskovalni prispevki za pravno urejenost raziskovalne dejavnost
Sodelovanje pri komentarjih gospodarsko statusnih zakonov, kot npr. Zakona o podjetjih v l. 1990 ter v novejšem času Zakona o gospodarskih družbah (1994).
Objava prek 200 znanstvenih in strokovnih clankov, razprav in komentarjev, ter sodeloval na številnih znanstvenih in strokovnih simpozijih doma in v tujini.
Sodelovanje v številnih mednarodnih znanstveno raziskovalnih projektih in izmenjavah na področju znanosti.
Raziskovalno in pedagoško sodelovanje na številnih tujih univerzah, predvsem v ZDA in Avstriji, švedski, Nizozemski itd.
Vodenje vseobsežnega družbeno in gospodarsko sistemskega projekta s skupino 12 tedaj najuglednejših strokovnjakov in znanstvenikov: KAKO H TRGU?, ki je bil ena od odločilnih podlag za gospodarske reforme, ki so sledile v naslednjih letih (L.1987 je pri GZS).

Dr. David Lewis D.J.Lewis@lse.ac.uk

KEY EXPERTISE
Non-governmental organisations (NGOs), civil society and development policy; development and anthropology; development issues in Bangladesh and South Asia; aquaculture and natural resource management.
CURRENT PROFESSIONAL STATUS
Lecturer in Non-Governmental Organisations at the Centre for Civil Society, Department of Social Policy, London School of Economics, Houghton St, London WC2A 2AE, UK.
EDUCATION
1985-89 PhD in Rural Sociology on rural technological change and agrarian structure in
Bangladesh, University of Bath.
1982-83 Postgraduate Diploma in Development Studies, University of Cambridge.
1979-82 BA Social Anthropology, University of Cambridge.
PUBLICATIONS
(2001, forthcoming) The Management of Non-Governmental Development Organisations: An Introduction. London: Routledge.
(2000, edited with T. Wallace) New Roles and Relevance: Development NGOs and the Challenge of Change. Hartford, Ct: Kumarian Press.
(1999, ed) International Perspectives on Voluntary Action: Reshaping the Third Sector. London: Earthscan
(1996) Anthropology, Development and the Post-Modern challenge. (with K.Gardner) London: Pluto Press
(1996) Trading the Silver Seed: Local Knowledge and Market Moralities in Aquacultural Development. D. Lewis, G.D. Wood and R. Gregory. London: Intermediate Technology
Academic conferences and presentations
'Anthropological approaches to third sector research' Paper presented for Programa Interdisciplinario de Estudios el Tercer Sector, El Colegio Mexiquense, Mexico, July 1999.
'NGO/government relations in Bangladesh'. Paper presented to South Asia Studies seminar series, University of Pennsylvania, Philadelphia. April 1997.
'A review of the existing and the potential contribution of anthropological approaches to 'third sector' research'. Paper presented at Association for Research on Nonprofit Organisations and Voluntary Action (ARNOVA), Seattle, November 1998.
'A case of physician heal thyself?: gender and organisational change in NGOs' (with Jo Beall). Paper presented as part of panel of Gender and NGOs organised by Lewis and Beall at the conference 'NGOs in a changing World', University of Birmingham, January 1999.
Paper on 'Standing the test of time?: NGOs and inter-generational change'. Paper presented at the Annual Conference of the Development Studies Association (DSA), University of Bath, September 1999.
'Anthropological approaches to understanding the management of NGOs'. Paper presented at the American Anthropological Association (AAA), 98th Annual Meeting, Chicago, November 1999.
Participant at DFID Consultation on Civil Society, London, September 1998
CONSULTANCY EXPERIENCE

...nazaj na začetno stran