Politika> N-euro moment

Še ne dovolj sproščena Slovenija
Sreda, 13. 6. 2007

avtor/ica: tomazza

Sproščena Slovenija leta 2007! Slovenija te dni ni sproščena država. To pa je tudi ena redkih vsebinskih ugotovitev, o kateri smo priča konsenzu v domačem podalpskem političnem prostoru, saj se z njo strinjata tako tako imenovana levica kot desnica.

Slovenija te dni ni sproščena država. To pa je tudi ena redkih vsebinskih ugotovitev, o kateri smo priča konsenzu v domačem podalpskem političnem prostoru, saj se z njo strinjata tako tako imenovana levica kot desnica.

Prav tako imenovana desnica si je sicer prva za svoj cilj zastavila za še en mandat aktualne vlade Janeza Janše med domačim volilnim telesom agitirati prav s konceptom sproščenosti. Sinočnjo javno tribuno Zbora za republiko v Cankarjevem domu naslovljeno s Sproščena Slovenija leta 2007?, je namreč Predsednik Zbora za Republiko Peter Jambrek na predhodni tiskovni konferenci napovedal z besedami, da sedanja vlada Janeza Janše potrebuje vsaj še en mandat, da, navajam, vsaj približno sanira 12 let nesproščenosti na 50 let podlage diktature, konec navedka. Tako je bil končni sklep javne tribune Zbora za republiko sicer znan še predenj je do njega tudi dejansko prišlo. Slovenija pač še ni dovolj sproščena, posebej pa naj bi bila ta nesproščenost kritična na področju gospodarstva, medijev in visokega šolstva.

Da o sproščenosti pač še ne moremo govoriti, ker se še ni spremenil vzorec političnega obnašanja, po katerem se politika vpleta v vse pore domačega družbenega življenja, pa je udeležencem javne tribune Zbora republike, ki je uradno zaradi prevelike gneče potekala za zaprtimi vrati najete dvorane Cankarjevega doma, pritrdil tudi opozicijski prvak in evropski poslanec Borut Pahor. Da država Slovenija te dni res ni sproščena država, so prepričani tudi v združenju Zares. Na sočasno kot javna tribuna Zbora za republiko organiziranem programskem posvetu z naslovom Vrednote nove politike so se konceptu sproščenosti odločili po robu postaviti s konceptom alternativ slovenski politiki, ki je po njihovem prepričanju v globoki vsebinski krizi.

Toda o sproščenosti same države, pa naj bo ta vladajoči politični opciji popolnoma podrejen aparat, ali pa storitveni servis za državljanke in državljane, pravzaprav res težko govorimo. Država, ta abstraktni pojem za izvajanje suverenosti na določenem geografskem območju, namreč sama zase še ne more biti sproščena, ali pač nesproščena. Sproščeni ali nesproščeni so namreč lahko samo ljudje, ki v njej živijo.

In prav v tem se ponovno kaže ta presenetljivi konsenz v podalpskem političnem prostoru. Glede na težke besede, ki jih je bilo moč slišati tako na včerajšnji tribuni Zbora za republiko kot na programskem posvetu združenja Zares, potrdil pa jih je še večerni televizijski nastop Toneta Jerovška in Dimitrija Rupla za Zbor za republiko in Mateja Lahovnika in Marka Jakliča za združenje Zares, je jasno, da o kakršnikoli sproščenosti nastopajočih res ne moremo govoriti. Ker je bil na domačem terenu, je bil tako še zdaleč najbolj sproščen televizijski voditelj in novinar Slavko Bobovnik.

Primerov javno izpostavljenih domačih nesproščenežev pa te dni res ne manjka. Gotovo lahko mednje štejemo predsednika Janeza Drnovška, ki, če bo obveljala volja državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade in predsednika koordinacijskega odbora za državne proslave Aleksandra Zorna, pač ne bo osrednji govornik na letošnji proslavi ob dnevu državnosti, ki bo na Trgu Republike potekala na predvečer praznika, torej 24. junija. Ker naj bi predsednik Drnovšek sprva to možnost zavrnil, bo govoril kar Zornov šef – predsednik vlade Janez Janša. S proslavo naj bi sicer želeli obuditi samozavest, ponos, pokončnost in veselje, ki da ga tako manjka med domačimi nesproščenimi ljudmi.

Da se ne počuti prav nič sproščeno, smo lahko povsem jasno razbrali tudi iz težkih obtožb polnega pisma nekaterim vplivnim članom največje domače stranke in predsedniku vlade, ki ga je odposlala že povsem nepreklicno nekdanja državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu Andrijana Starina Kosem. Tudi odziv predsednika vlade, da so očitki neresnični in skregani z vsako logiko, pa ne kaže, da bi bil v tej državi kaj bolj od vseh drugih državljank in državljanov sproščen vsaj sam premier Janez Janša.

Tako domači politiki, posledično pa še vse ostale državljanke in državljani, te dni torej sploh niso sproščeni. K temu sta seveda še kako prispevala prav jesenski boj za fotelj predsednika republike, in najnižja podpora vladi Janeza Janše, ki ji res ne daje dobrih obetov ne za predsedovanje Evropski uniji in ne za parlamentarne volitve prihodnje leto. Ključna težava in zmota domače politike tako bržkone je, da to svojo nesproščenost zaradi prihajajoče nove razdelitve mest ob domačem oblastniškem koritu, projecira in prenaša tudi na vse državljanke in državljane. Hkrati pa ne opazi, da postaja Slovenija država, v kateri je vse bolj sproščen zgolj domači represivni aparat oziroma policija. In če bodo domači policisti še naprej tako sproščeno streljali v zrak na zasebnih zabavah, nadlegovali in zastraševali obiskovalce in uporabnike Metelkove ter podobno, domače državljanke in državljani res še dolgo ne bodo kaj bolj sproščeni. Kvečjemu nasprotno, čedalje bolj verjetno se zdi, da bo tudi na Slovenskem prišlo do prvih pravih uličnih spopadov s tako arogantno-sproščeno policijo.

Odpoved: Tudi tokratni N-euro moment sem s policijsko in ne sproščeno državo Slovenijo v zobeh prispeval Tomaž Z.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=12185