Politika

Slovenija v poročilu Freedom Housa
Torek, 19. 6. 2007

avtor/ica: Jovana

Države v prihodu 2007

Merjenje svobode je rahlo relativna stvar. Najbrž je edini način tega merjenja - brez zapadanja v blazne subjektivizacije - da se zanesete na jasno formuliran komparativni sistem. Če namreč primerjanje stopenj razvoja demokracije v različnih državah poteka več let, lahko pričakujemo več objektivnosti. Eden izmed takšnih relativno zanesljivih primerjalnih sistemov ocene je letno poročilo mednarodne nevladne organizacije Freedom House.

Glede poročil ameriškega inštituta Freedom House: le-ta so postala neka vrsta tako imenovanih 'trend setterjev' v tekmovanju za prestiž med državami v tranziciji. Rangiranje razvoja demokracije s strani analitikov te 'think-tank' organizacije se resno jemlje v krogih kreatorjev politične agende v Organizaciji Združenih Narodov, svetovni trgovinski organizaciji, ameriškem State Departmentu in seveda v institucijah Evropske Unije. Posledično ocene Freedom Housa veliko vplivajo na samopodobo demokratične države.

Mediji v Sloveniji so prenesli samo povzetek zadnjega poročila, v katerem se je dalo med drugim prebrati, »da se je stanje demokracije v Sloveniji poslabšalo« in »da Slovenija v skupni oceni spoštovanja demokratičnih standardov ostaja na prvem mestu med državami v prehodu«. S tem je dana priložnost Janševemu režimu, da se navdušuje nad svojimi demokratičnimi zmagami, s čimer pa je istočasno zapravljena priložnost odpiranja širše javne debate na temo znanih groženj svobodi medijev v Sloveniji.

V končni fazi pa je pomembno tudi vprašanje, kdo stoji za znanim imenom Freedom House? Namreč, ta organizacija levji delež svojega proračuna dobiva s strani ameriške vlade, medtem ko visoki funkcionarji Bele hiše sedijo v upravnem odboru.

Če imamo v vidu vse povedano, nam je jasno, da moramo poročila Freedom House brati z 'zdravim skepticizmom', kakor denimo priporoča Brankica Petković, programska direktorica Centra za medijsko politiko Mirovnega Inštituta.

Mi pa smo se pogovarjali z Andražem Terškom, asistentom na Katedri za teorijo in sociologijo prava Pravne fakultete ljubljanske univerze, ki je pripravil oceno o Sloveniji za poročilo Freedom Housa.

//////////////////////////////////////////////////////////////

Link do celotnega poročila Freedom Housa lahko najdete na spletni strani Radia Študent v domeni Sabotaža cenzure.

ODPOVED: Sabotažo cenzure je tudi tokrat pripravila Jovana Mihajlović Trbovc.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=12227