Politika> KrOFF

Kroff po preverjenem receptu
Četrtek, 25. 11. 2004

avtor/ica: Karmelina

Ukrajina še vedno trn v oku svetovne demokratske smetane - izpustili več kot sto nekdanjih teroristov - v Faludži odkrili laboratorij - eksplozije v Samari

Svetovne oči so še vedno uprte na politično napetost v vzhodnoevropski državi. Evropska unija in Rusija sta glede situacije v Ukrajini istega mnenja: krizo je treba rešiti na miren način. Vsaj tako je na evropsko-ruskem vrhu v Haagu dejal predsedujoči Evropski uniji, nizozemski premier Jan Peter Balkenede. Pojasnil je še, da imata sicer strani različen pristop, vendar cilj je v principu isti – krizo rešiti na miren način. Ukrajinski izviseli predsedniški kandidat Viktor Jušcenko pa je medtem pred sto tisoč demonstranti na Trgu neodvisnosti v Kijevu izjavil, da je za mirno rešitev krize v državi nujno potreben mednarodni posrednik.

V Jemnu so izpustili 113 zapornikov, članov teroristične mreže Al Kaida. Ti so si »prislužili« svobodo s tem, da so se odpovedali skrajnim prepričanjem. Najmanj pet od izpuščenih pripadnikov teroristične mreže je bilo zaprtih zaradi suma vpletenosti v bombni napad na ameriški rušilec USS Cole v pristanišču mesta Aden leta 2000, v katerem je umrlo 17 ameriških vojakov. Jemnske oblasti so od zapornikov zahtevale, da podpišejo izjave, da ne bodo več teroristi ter da se bodo izogibali kriminalnim dejanjem.

V Faludži že več kot dva tedna poteka ameriška ofenziva proti iraškim upornikom. V tem času so uspeli odkriti nekaj, s čimer bo ameriška administracija zdaj najverjetneje skušala upravičiti svoje sume pred napadom na Irak. Gre za laboratorij v jugozahodnem delu Faludže, v katerem bi – poudarek je na »bi« - lahko izdelali razstrelivo in kemične strupe, sporočajo iraške oblasti. Našli naj bi tudi navodila za izdelavo razstreliva, ki govorijo tudi o izdelavi antraksa. Zadosti materiala torej za predsednika Busha, ki se bo za to še posebno zahvalil vsemogočemu ob zahvalni večerji.

Iraški viri navajajo, da je od začetka ameriške operacije v Faludži bilo ubitih že več kot 2000 ljudi. Ameriški viri, ki štejejo samo ameriške žrtve, pa navajajo, da je v operaciji doslej umrlo 54 ameriških vojakov in marincev. Toda tudi drugod po državi še vedno vihra nasilje. V Samari sta tako eksplodirala dva avtomobila bombi, pri čemer sta poleg samomorilskega bombaša umrli še dve osebi, 13 pa je bilo ranjenih. Prvi avtomobil je eksplodiral v središču mesta ravno v trenutku, ko je mimo peljal konvoj z ameriškimi in iraškimi vojaki, drugi je odletel v zrak v bližini policijske postaje. Več eksplozij je streslo tudi Bagdad. Iraška vlada vso situacijo želi nekako omiliti s tem, ko je sporočila, da je aretirala poročnika Abuja Musaba al Zarkavija.




Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=5105