Kultura> Tu pa tam

Nemški čudež gospodičen četrtič; Jenny Erpenbeck
Nedelja, 9. 1. 2005

avtor/ica: petras

"Gertrud ve, da je pred petdesetimi leti rodila svojega najstarejšega sina, ki mu je ime Franz, ki mu sedaj pripada svinjski hlev na drugi strani poti, ki je poročen in si je pred pol leta pri rezanju lesa odžagal en prst. Franz je predsednik Krajevnega društva ledenih strelcev in gre vsako soboto po igri h Kreuzwirtu na pivo. Obstaja Franz, njen sin, to ve, Gertrud, toda kdo je ženska pred vrati, še vedno ne ve. Kljub temu stopi korak vstran, morda samo iz radovednosti in na ta način povabi tujko, da vstopi v njeno hišo." 
Četrta zgodba iz cikla nemškega "čudeža gospodičen". Zdravi, veseli avtorice Jenny Erpenbeck.


Danes Jenny Erpenbeck deluje kot svobodna operna režiserka, predvsem v Avstriji. V Gradcu je inscenirala tudi svoje dramsko besedilo Mačke imajo sedem življenj. Leta 2001 je izdala prvo zbirko kratkih zgodb z nenavadnim naslovom Tand. Za leto 2005 pa je v pripravi že nov roman z naslovom Slovar. Za Sibirijo, eno izmed kratkih zgodb iz zbirke Tand, je Jenny Erpenbeck na tekmovanju za nagrado Ingeborg Bachmann v Celovcu leta 2001 prejela nagrado žirije.

Njena literatura dosega učinek pri bralcih z distanco, ki jo vzpostavi njen trezen, velikokrat hladen jezik. Sicer razkrije dogajanje, vendar ga postavi za neprebojno pleksi steklo. Njen slog je analitičen. Tudi v zgodbah je dialoškost le posredna, zajeta v poročanem govoru. Zgodbe iz zbirke Tand so precej heterogene. Nekatere so asociativno-impresivne, druge imajo navidez kristalno jasno zgodbo, toda vse združuje karakteristično neprizadet jezik in menjajoča se pripovedna perspektiva. Pripovedovalčeva instanca pronica iz figur v tretjeosebno pripoved in obratno. Nemalokrat skoraj prozaičnemu začetku sledi presenetljiv konec ...



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=5365